Jaśliska w Beskidzie Niskim - Odkrywamy atrakcje Gminy Jaśliska (nie tylko te filmowe)

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
2
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2024-06-29
Jaśliska
fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

Jaśliska, to niewielka miejscowość w Beskidzie Niskim licząca blisko 450 mieszkańców. Zasłynęła dzięki takim filmom jak Wino Truskawkowe, Wołyń, czy nominowane do Oscara - Boże Ciało. Obecnie ściąga miłośników kina jako punkt Podkarpackiego Szlaku Filmowego z zatrzymanymi w czasie budynkami z dawnych lat.

Jaśliska w Beskidzie Niskim - gdzie je dokładnie znajdziesz?

Jaśliska w Beskidzie Niskim
Widok z Rynku w Jaśliskach

Jaśliska położone są na terenie Jasielskiego Parku Krajobrazowego, wśród malowniczych wzgórz, 21 km na południe od Rymanowa i około 37 km od Krosna. Jako część Beskidu Niskiego stanowią ciekawe urozmaicenie wypadu w tej malowniczy region.

Jaśliska na mapie 

Podkarpacki szlak filmowy - Jakie filmy kręcono w Jaśliskach

Jaśliska, choć niewielkie, odgrywały znaczącą rolę w polskim świecie filmowym, stając się tłem dla wielu produkcji. Malownicze krajobrazy, autentyczna architektura i niepowtarzalna atmosfera tego miejsca przyciągnęły takich twórców filmowych jak: Dariusz Jabłoński, Andrzej Stasiuk, Jan Komasa czy Małgorzata Szumowska.

Wino truskawkowe

Jednym z najbardziej znanych filmów kręconych w Jaśliskach jest "Wino truskawkowe" (2008) w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, inspirowane kilkoma opowiadaniami Andrzeja Stasiuka pt.: "Opowieści galicyjskie". Film ten doskonale oddaje esencję Beskidu Niskiego, a Jaśliska, z ich spokojem i urokiem, idealnie wpasowują się w melancholijną, refleksyjną narrację filmu. Urokliwe drewniane domy, brukowane uliczki i przepiękne pejzaże tworzą niezapomniane tło, które dodaje głębi opowieści i pozwala widzowi przenieść się w inny świat.

Boże Ciało

Inną produkcją, która wykorzystała filmowy potencjał Jaślisk, jest "Boże Ciało" (2019) w reżyserii Jana Komasy. Choć główne zdjęcia do filmu realizowano w innych miejscach, Jaśliska wniosły swój wyjątkowy klimat do tej wyjątkowej produkcji, która zdobyła międzynarodowe uznanie, w tym nominację do Oscara. 

Twarz

"Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie na 68 MFF, to film, który znaczną część swoich scen kręcił w malowniczych Jaśliskach. Opowieść o Jacku, mężczyźnie po operacji przeszczepu twarzy, którą stracił w wypadku przy pracy. Film ukazuje życie w małej polskiej wsi, która staje się symbolem społecznych uprzedzeń i wykluczenia. Jaśliska, ze swoją autentyczną architekturą i surowym pięknem, doskonale oddają klimat małomiasteczkowej Polski, podkreślając kontrast między tradycją a nowoczesnością. 

Pozostałe produkcje

W Jaśliskach kręcono również kilka scen do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. W ciągu pierwszych 7 tygodni od premiery, film obejrzało w kinach blisko 1,4 mln widzów. Jedną z wielu sukcesów tej produkcji była nominacja do Złotych Lwów.

Przełomowym momentem w historii Jaślisk było nakręcenie kilku scen do filmu Gwiazda Piołun, po którym mało znane miasteczko zadebiutowało na srebrnym ekranie i rozpoczęło swoją filmową przygodę. Był to rok 1988.

Trzeba też wspomnieć, że właśnie w Jaśliskach nakręcono część czarnej komedii Wielkie Zimno z udziałem popularnych francuskich aktorów: Jean-Pierre Barci, Olivier Gourmet i Arthur Dupont. Była to produkcja belgijsko-francusko-polska, a jej reżyserem był Gerard Pautonnier.

Co można zobaczyć w Jaśliskach?

zabytkowa zabudowa Jaślisk
Zabytkowa zabudowa Jaślisk

Można tu zobaczyć zabytkowy układ urbanistyczny z rynkiem i drewnianymi domami, które zachowały swój historyczny charakter. Warto odwiedzić Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVIII wieku, który imponuje swoją barokową architekturą. Na uwagę zasługuje również kaplica św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, malowniczo położona na wzgórzu. Dla miłośników przyrody atrakcją będą liczne szlaki turystyczne prowadzące przez urokliwe tereny Magurskiego Parku Narodowego.

Bar Czeremcha

bar Czeremcha
Sławny bar Czeremcha

Będąc w Jaśliskach nie sposób pominąć słynnego baru Czeremcha. Tutaj m.in. kręcono sceny do Wina Truskawkowego. Mieszkańcy filmowej wsi Żłobiska spotykają się tutaj rozmawiając o życiu przy winie truskawkowym i podziwiają lokalną piękność - Lubicę. 

Bar od lat nie jest remontowany, zachowując swój oryginalny klimat. Znajduje się tuż obok odnowionego ratusza, a charakterystyczne czerwone drzwi sprawią, że traficie tu bez najmniejszego problemu. Zjecie tu m.in. pierogi, schabowego, bigos z pieczywem, fuczki (łemkowskie placki z kiszonej kapusty) czy naleśniki.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/barczeremcha/

Adres: Jaśliska 60, 38-485 Jaśliska
Kontakt telefoniczny: +48 507 076 332
E-mail: iwona.kaszkowiak@gmail.com

Ścieżka Historyczno-Dydaktyczna

Jaśliska najlepiej zwiedzić idąc otwartą w 2022 roku ścieżką historyczno-dydaktyczną. Uwzględnia ona wszystkie charakterystyczne punkty i atrakcje.

Zwiedzanie zaczynamy z Rynku gdzie znajduje się centrum miejscowości i Ratusz, następnie idziemy uliczką prowadzącą do kościoła mając przed oczami zabytkową drewnianą zabudowę. Wśród niej zobaczymy Róziównię z Muzeum Regionalnym - Kuźnia Tradycji, starą zabytkową plebanię i kościół z XVIII wieku św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Dokładny plan ścieżki wraz z atrakcjami na zdjęciu poniżej.

mapka Jaślisk i atrakcji
Atrakcje Jaślisk
drewniana zabudowa filmowej Gminy Jaśliska
Drewniana zabudowa Jaślisk

Glamping - odkryj ciszę i spokój

Popularną formą odpoczynku w tych rejonach jest glamping, czyli połączenie bliskości natury z wygodą, której można oczekiwać w ekskluzywnych hotelach. Jeden z ośrodków - Forrest Glamp - prowadzony jest przez znanych aktorów Leszka Lichotę (grającego główną rolę w serialu Wataha) i Ilonę Wrońską. Oboje są znani także z serialu Na wspólnej

Adres: Daliowa 2, Jaśliska, Beskid Niski
Telefon: +48 666 027 820 (w godzinach 11:00 – 18:00)
E-mail: kontakt@forrestglamp.pl

Przydatne informacje

Informacja turystyczna - Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach

Adres: Jaśliska 30, 38-485 Jaśliska
Tel: 534 450 222
E-mail: a.majdosz@jasliska.info
https://www.gok-jasliska.pl

Komentarze

beskidzianka
2024-07-02 19:39
Urokliwa wieś, szkoda że nie organizują pokazów filmowych, aby jeszcze bardziej przyciągnąć ludzi
⤷ Odpowiedz
rzeszowpodkarpackie.com
2024-07-14 14:53
@beskidzianka Cykl filmowy organizowany jest w dniach 16-18 sierpnia 2024 pod nazwą: Na krańcu świata. Polecamy :)

Dodaj komentarz
× Full Image