Ogród Miejski im. Solidarności w Rzeszowie

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 1 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów
ogród solidarności rzeszów fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Ogród Miejski im. Solidarności, to najstarszy park w Rzeszowie. Jego historia sięga XVIII wieku. Sprawdźmy jakie tajemnice skrywa ten wiekowy kompleks zieleni w Rzeszowie oraz jaka jest jego prawdziwa funkcja.

Spis treści
  1. Ogród Miejski im. Solidarności
  2. Ogród Miejski na mapie

Ogród Miejski im. Solidarności

Ogród Miejski im. Solidarności mieści się między ulicami Dąbrowskiego i Langiewicza. Powstał w pierwszej połowie XVIII wieku, na podstawie klasztornego ogrodu OO. Reformatów. Funkcję tę pełnił do momentu zlikwidowania zakonu w 1787 roku.


Zobacz też: Park Papieski w Rzeszowie


W 1871 roku decyzją Rady Miejskiej wcześniejszy ogród klasztorny przekształcono na park miejski, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego, będąc najstarszym z miejskich parków w Rzeszowie.

Większość rosnących w parku drzew, to drzewa liściaste. Najstarsze z nich mają około 200 lat, jednak zdecydowana większość, to drzewa w wieku 80 - 90 lat. Znajdują się tu również egzotyczne egzemplarze w postaci orzecha czarnego, kasztana jadalnego, wiązu górskiego i innych.

W latach 2019 - 2020 wykonano w parku rewitalizację, której wartość wyniosła około 7,5 mln zł. W trakcie inwestycji zadbano o roślinną wielobarwność w postaci kwiatów i ozdobnych krzewów. Odtworzony został układ kwaterowy z roślinami jednorocznymi zgodnie z założeniami najdawniejszej części parku.

W północno-zachodniej części odtworzono staw z fontanną i roślinami wodnymi, który otoczony został zielenią. Całość wykonana została, aby zapewnić możliwość relaksu i wypoczynku w atmosferze spokoju i bliskości z naturą.

ogród miejski rzeszów
Ogród Miejski im. Solidarności w Rzeszowie

Z myślą o najmłodszych, w południowej części ogrodu stworzono rozbudowany plac zabaw dla dzieci, na którym jest do dyspozycji aż 21 urządzeń dopasowanych do różnego wieku dzieci.

W parku znajduje się ponad 140 ławek, liczne ścieżki i zegar słoneczny, a klimatyczne latarnie po zmroku uwidaczniają architekturę tego miejsca.

Aktualnie Ogród Miejski im. Solidarności, to miejsce cieszące się bardzo dobrą opinią wśród rzeszowian, którzy chętnie wypoczywają tu wraz ze swoimi pociechami. Rewitalizacja 4 ha parku przywróciła dawny blask temu miejscu i uatrakcyjniła Rzeszów o kolejne tereny zielone.

ogród miejski solidarności rzeszów
Ogród Miejski im. Solidarności w Rzeszowie

Ogród miejski na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
× Full Image