Zalew Ożanna - domki, kąpielisko,  pole biwakowe Laguna. Co robić w niewielkiej turystycznej wsi?

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Ożanna
fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Na północny-wschód od Rzeszowa, 11 km od Leżajska, w malowniczej miejscowości Ożanna znajduje się niewielki zalew. Doskonała lokalizacja i rozbudowująca się infrastruktura turystyczna sprawia, że aktualnie stanowi rewelacyjne miejsce wypoczynkowe w sezonie letnim na mapie województwa podkarpackiego. Ożanna latem przyciąga rzesze turystów korzystających z atrakcji jakie oferuje miejscowość, a liczba turystów z roku na rok jest tu coraz większa. 

Zalew Ożanna - turystyczna atrakcja na lato

Ożanna zalew
Ożanna - plaża i zalew

Zalew Ożanna usytuowany jest na rzece Złotej, która to jest jego głównym źródłem zasilania. W okolicy zalewu znajdują się pola namiotowe i biwakowe, tyrolka, kąpielisko z plażą oraz domki letniskowe i ośrodki wypoczynkowe, a także liczne punkty gastronomiczne intensywnie funkcjonujące w sezonie letnim.

Zobacz też: Zalewy na Podkarpaciu - Gdzie nad wodę w podkarpackim?

Dodatkową atrakcją w Ożannie są zawody, w których swoje umiejętności prezentują jedni z najlepszych drwali w kraju. Zawody drwali (do 2022 roku) zorganizowane zostały w Ożannie już dwa razy. Ich czysto widowiskowy charakter spotyka się ze sporą aprobata wypoczywających nad zalewem osób, dlatego już można spodziewać się kolejnych edycji.

W powiecie leżajskim to jedyny tak dobrze wyposażony turystycznie obiekt rekreacyjny oferujący tak wiele rozrywek.

Ożanna
Ożanna

Z całą pewnością można powiedzieć, że to właśnie w Ożannie znajduje się doskonała atrakcja, która latem przyciąga jak magnes żądnych prawdziwego wypoczynku mieszkańców Podkarpacia. Nie wspominając już, że przez miejscowość przepływa rzeka Złota ;)

Wędkarstwo nad Ożanną

Ożanna - zalew idealny dla wędkarzy
Ożanna - zalew idealny dla wędkarzy

Popularny zbiornik wody w gminie Kuryłówka stanowi doskonałe miejsce dla wędkarzy. Prawie 18 ha powierzchni zalewu sprawiają, że łowić tu można wiele gatunków ryb często osiągających rekordowe rozmiary. Bytują tu głównie płocie, karasie, leszcze, liny, okonie i szczupaki. Gościnnie można zobaczyć tu również amura, sandacza, wzdręgę, węgorza czy nawet suma. Jednak zarzucając wędkę nad Ożanną najczęściej ściągać z niej będziemy dorodnego karpia, który w ostatnich latach rozgościł się w tym zbiorniku na dobre.

Zobacz też: Brzóza Królewska zalew + atrakcje w okolicy

Kiedy powstał zalew w Ożannie?

zalew Ożanna
Wypoczynek nad zalewem Ożanna

Zbiornik wodny na rzece Złota, która została uznana rzeką górską, utworzony został w latach 70-dziesiątych w celach retencyjno-rekreacyjnych na rzeczce Złotej, która wtedy przepływając przez gęste lasy wsi Ożanna wpadała (około 6 km dalej do) Sanu. Natomiast wieś Ożanna utworzona została między XVI a XVII wiekiem.

Ciekawostka: W Ożannie urodził się Moe Drabowsky - amerykański bejsbolista.

Ożanna jak dojechać? Mapa okolicy

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły