Stoki i wyciągi narciarskie w Bieszczadach - Gromadzyń, Ustrzyki czy Lesko? Pokazujemy gdzie wybrać się na narty w Bieszczadach
Stoki narciarskie w Bieszczadach mają tę zaletę, że oprócz białego szaleństwa zapewniają też wspaniałe górskie widoki oraz porządną bazę noclegową, która działa tu przez cały rok. Zobacz gdzie w Bieszczadach jeździ się na nartach. Przedstawiamy listę dostępnych stoków do jazdy na nartach i snowboardzie idealnych na zimowy wypad w góry.
- Mapa wyciągów narciarskich w Bieszczadach - Gdzie szusować w 2022 roku, Karlików, Puławy czy Bieszczadzkie Ustrzyki?
- Stacja narciarska w Arłamowie - w poszukiwaniu nasłonecznionych tras
- Ośrodek narciarski Bieszczad.Ski w Wańkowej
- Ośrodek wypoczynku Bystre - stoki narciarskie Bieszczady
- Wyciąg narciarski Gromadzyń - stoki narciarskie w Bieszczadach
- Stok narciarski Laworta Ski w Brzegach Dolnych
- Stacja narciarska Lesko Summer & Ski - Weremień
- Wyciąg narciarski Kalnica - stoki narciarskie Bieszczady
- Jak w sezonie wygląda praca wyciągów narciarskich poza Bieszczadami?
- Co to jest homologacja FIS?
- Wyciągi narciarskie w Bieszczadach, które już nie działają
Mapa wyciągów narciarskich w Bieszczadach - Gdzie szusować w 2022 roku, Karlików, Puławy czy Bieszczadzkie Ustrzyki?
Stacja narciarska w Arłamowie - w poszukiwaniu nasłonecznionych tras
Stacja narciarska w Arłamowie to jeden z elementów dużego kompleksu hotelowego. Jest ona dostępna dla wszystkich, bez względu na to czy korzystamy z hotelu czy nie. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu cztery trasy narciarskie o podobnym stopniu trudności ocenianym jako łatwy.
Dostępne trasy narciarskie:
- długość 550 m, różnica poziomów 80 m
- długość 500 m, różnica poziomów 90 m
- długość 400 m, różnica poziomów 58 m
- długość 100 m, różnica poziomów 20 m
Stok narciarski wyposażony jest w dwa wyciągi orczykowe oraz wyciąg taśmowy dla dzieci. Osoby pragnące nauczyć się jazdy na nartach mogą skorzystać z oferty działającej tu szkółki narciarskiej. Przy wyciągu znajduje się też wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego.
Warto też wspomnieć, że cechą tutejszego stoku jest dobre nasłonecznienie i specyficzny mikroklimat. Dzięki temu przez długi czas utrzymują się tu dobre warunki narciarskie, które trwają statystycznie od połowy grudnia do połowy marca.
Więcej szczegółów znajdziecie pod adresem: www.arlamow.pl/hotel-z-wyciagiem-narciarskim
Zobacz także: Zimowe atrakcje Podkarpacia
Ośrodek narciarski Bieszczad.Ski w Wańkowej
Stok narciarski w Wańkowej położony jest 13 km na wschód od Szybowiska w Bezmiechowej. Dojechać tu można najprościej przez Lesko, Uherce Mineralne, Olszanice i na północ do Wańkowej. Stacja narciarska w Wańkowej pochwalić się może najdłuższą kolejką linową na Podkarpaciu. Jest to kolej 4 osobowa i ma 953 m. Przy stoku działa wypożyczalnia sprzętu jak i szkoła narciarska.
Trasy dostępne w Wańkowej:
- 1200 m - średnio-trudna (homologacja FIS SL)
- 1550 m - łatwa
- 1350 m - średnio-trudna
- 500 m łatwa
- 250 m łatwa
Wyciągi:
- 953 m - wyciąg krzesełkowy 4 osobowy
- 400 m wyciąg talerzykowy
- 2 x 200 m - przenośnik taśmowy
- 40 m - przenośnik taśmowy dla dzieci (obok tarasu restauracji)
Nocą stok jest oświetlony, dlatego szusować można też po zmroku.
Więcej informacji pod adresem: https://bieszczad.ski/stacja-narciarska/
Ośrodek wypoczynku Bystre - stoki narciarskie Bieszczady
Ośrodek w Bystrym położony jest w Bieszczadach 3 km na południe od Baligrodu. Na tutejszym stoku dostępne są dwie trasy o różnym stopniu trudności. Zaawansowani narciarze mogą skorzystać z trasy oznaczonej kolorem czerwonym z homologacją FIS, jej długość to około 800 m. Dla nieco mniej wprawionych fanów białych szaleństw oraz dzieci przeznaczona jest trasa niebieska o długości 400 m.
Stok w Bystrym utworzony został na na granicy ciśniańsko-wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na południowym zboczu góry Dzidowa (713 m n.p.m.). Zaletą stoku jest możliwość podziwiania pięknych panoram z jego szczytu. Szusując tu nocą można nawet dostrzec serpentyny w drodze na Góry Słonne. Więcej szczegółowych informacji pod adresem: https://www.owbystre.pl/wyciag-bystre/
Wyciąg narciarski Gromadzyń - stoki narciarskie w Bieszczadach
Stacja narciarska w Ustrzykach Dolnych mieści się na zboczach góry Gromadzyń. Jest położona 15 km na wschód od Soliny, w połowie drogi między Olszanicą a Krościenkiem. W sezonie jeździć na nartach można od godziny 9.00 do 20.00. Na terenie ośrodka oprócz stoku i wyciągów jest też szkoła nauki jazdy na nartach i wypożyczalnia sprzętu. Można też skorzystać z noclegu jaki oferuje ośrodek. Wydaje się to ciekawa propozycja jeśli białe szaleństwa planujemy na dłużej niż jeden dzień.
Jakimi wyciągami wyjedziemy w Gromadzyniu? Stacja dysponuje koleją linową o długości wyciągu 720 m, wyciągami orczykowymi 700 m i talerzykowymi 300 i 200 m.
Zjazd ze stoku dostępny jest na trzech trasach:
- 750 metrów z homologacją FIS
- 800 metrów
- 900 metrów
Maksymalna różnica wzniesień wynosi 164 m. Przepustowość wyciągu to maksymalnie 2000 os/godz. Trasy są oświetlane, naśnieżane i ratrakowane. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają ratownicy narciarscy.
Więcej informacji na stronie: https://ustrzyki-narty.pl/
Stok narciarski Laworta Ski w Brzegach Dolnych
Kolejny ośrodek narciarski znajdujący się w gminie Ustrzyki Dolne, to Laworta Ski. Znajduje się on w miejscowości Brzegi Dolne 3 km na północny-wschód od Gromadzynia. Na terenie ośrodka funkcjonuje największy w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy (1000 m) oraz trasę o długości 1250 metrów. Wszystko to w malowniczo położonych Brzegach Dolnych, w otoczeniu lasów i gór.
Trasy dostępne w Laworta Ski:
- 1250 m dla zaawansowanych
- 1150 m dla zaawansowanych
- 300 m dla początkujących
- 200 m dla początkujących
- 100 m dla początkujących
Dodatkową atrakcją jest tu trasa o nazwie snowtubing o długości 100 m oraz tzw. Ośla Łączka dla najmłodszych narciarzy.
Wyciągi w Laworcie:
- 1000 m kolej linowa
- 200 i 300 m wyciągi talerzykowe
- 80 m przenośnik taśmowy
Stok posiada sztuczne oświetlenie, jest naśnieżany i ratrakowany. Więcej szczegółowych informacji na stronie https://lawortaski.pl/stacja-narciarska/.
Bieszczady zimą w okolicach Ustrzyk Dolnych to prawdziwy raj dla narciarzy. Funkcjonuje tu kilka stacji narciarskich, a rozbudowane zaplecze noclegowe sprawia że jest to miejsce idealne na spędzenie ferii zimowych jak i na weekendowy wypad w góry.
Stacja narciarska Lesko Summer & Ski - Weremień
Stacja narciarska Lesko Summer & Ski położona jest w miejscowości Weremień tuż obok Leska. Jest to kompleks wypoczynkowy z pensjonatem i domkami, gdzie główną atrakcją w sezonie zimowym jest stok narciarski. Działa tu wyciąg narciarski talerzykowy, obsługujący dwie trasy:
- 680 m
- 750 m
Uprawiać można tu nie tylko narciarstwo. Dodatkową atrakcją jest snowpark, na którym uzbrojeni w profesjonalny snowboard uczestnicy pokonują specjalnie przygotowany tor przeszkód.
Dla osób chcących polepszyć swoje umiejętności na stoku przy wyciągu działa szkółka narciarska i snowboardowa. Sprzęt taki jak narty i deski snowboardowe dostępny jest w dobrze wyposażonej wypożyczalni sprzętu zimowego. Armatki śnieżne i ratraki pracują już od początku sezonu, aby warunki na stoku spełniały oczekiwania początkujących jak i doświadczonych narciarzy. W sezonie stok czynny jest od godz. 10.00 do 20.00.
Szczegółowe informacje dostępne pod adresem: https://leskoski.pl/
Wyciąg narciarski Kalnica - stoki narciarskie Bieszczady
Stok narciarski w Kalnicy położony jest 13 km na wschód od Cisnej w Bieszczadach. Jest to najbardziej oddalony na północ ośrodek narciarski na Podkarpaciu. To co narciarze na pewno znajdą w Kalnicy to:
- dwie trasy o różnym stopniu trudności - 800 i 850 metrów
- wypożyczalnię sprzętu oraz szkółkę narciarską
- małą gastronomię przy stoku
- dwa wyciągi: talerzykowy 611 m i snow-tubing (wyciąg wraz z torem)
Jest to dobre miejsce dla osób początkujących jak i do aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi.
Jak w sezonie wygląda praca wyciągów narciarskich poza Bieszczadami?
Więcej informacji dla narciarzy o aktualnie działających stokach narciarskich na Podkarpaciu znaleźć w artykule: Stoki narciarskie na Podkarpaciu - wyciągi, trasy i ośrodki narciarskie w podkarpackim
Co to jest homologacja FIS?
Homologacja FIS przyznawana jest trasom, na których mogą być przeprowadzane zawody o międzynarodowej randze. Uprawnienia te nadawane są określonym odcinkom tras. Poszczególne konkurencje mają własne homologacje, które przyznawane są również ze względu na płeć uczestników zawodów.
Wyciągi narciarskie w Bieszczadach, które już nie działają
Od kilku lat nie skorzystamy już z wyciągów w :
- Ustrzykach Górnych,
- Zagórzu
- Solinie
- Polańczyku
- Komańczy