Studnia na rzeszowskim Rynku

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 2 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów
studnia Rzeszów fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Studnia na rzeszowskim Rynku, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury rzeszowskiego Rynku. Dzięki swojej oryginalności stała się ulubionym miejscem spotkań dla rzeszowian oraz punktem początkowym w eksploracji miasta. Jest tak rozpoznawalna, że ze świecą można by szukać osoby, która choć raz nie umówiła się pod studnia na Rynku. Dowiedzmy się zatem skąd się wzięła i dlaczego jest tak popularna.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Spis treści
  1. Historia rzeszowskiej studni
  2. Rzeszowska studnia na mapie

Historia rzeszowskiej studni

Postawiona w centrum rzeszowskiego Rynku studnia, wybudowana została najprawdopodobniej w XVI lub w XVII wieku. W swoich początkach jej funkcją było zapewnienie wody pitnej dla mieszkańców Rzeszowa. Do 2001 roku nikt jeszcze nie wiedział o jej istnieniu. Odkryto ją dopiero podczas prac modernizacyjnych na rzeszowskim Rynku, kiedy to natknięto się na kawałek kamiennego muru. Początkowo jej głębokość wynosiła 15 metrów, a średnica 2 metry. Dla mieszkańców Rzeszowa odkrycie studni na rzeszowskim Rynku było sporą atrakcją, dlatego też postanowiono ją odrestaurować i udostępnić dla zwiedzających. Nad studnią zbudowano solidne zadaszenie, a wokół niej zamontowano ławeczki. Wieczorami pięknie podświetlona studnia, raczy spacerujące po Rynku osoby, swoim niezwykłym urokiem.


Czytaj: Rzeszów atrakcje - sprawdź co robić w Rzeszowie


Kolejną modernizację wykonano w czasie pandemii. Usunięto kratę zabezpieczającą, przez którą turyści wrzucali "pieniążek na szczęście", a na wysokości płyty Rynku umieszczono żabę. Symbolizuje ona obfitość i bogactwo. Studnię wyposażono w multimedia dźwiękowe i oświetleniowe, a całość przykryto pancernym szkłem.

W czasie imprez na rzeszowskim Rynku stanowi często miejsce, z którego koordynowane jest nagłośnienie wydarzeń.

Rzeszowska studnia na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz