Studnia na rzeszowskim Rynku

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 2 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów
studnia Rzeszów fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Studnia na rzeszowskim Rynku, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury rzeszowskiego Rynku. Dzięki swojej oryginalności stała się ulubionym miejscem spotkań dla rzeszowian oraz punktem początkowym w eksploracji miasta. Jest tak rozpoznawalna, że ze świecą można by szukać osoby, która choć raz nie umówiła się pod studnia na Rynku. Dowiedzmy się zatem skąd się wzięła i dlaczego jest tak popularna.

Spis treści
  1. Historia rzeszowskiej studni
  2. Rzeszowska studnia na mapie

Historia rzeszowskiej studni

Postawiona w centrum rzeszowskiego Rynku studnia, wybudowana została najprawdopodobniej w XVI lub w XVII wieku. W swoich początkach jej funkcją było zapewnienie wody pitnej dla mieszkańców Rzeszowa. Do 2001 roku nikt jeszcze nie wiedział o jej istnieniu. Odkryto ją dopiero podczas prac modernizacyjnych na rzeszowskim Rynku, kiedy to natknięto się na kawałek kamiennego muru. Początkowo jej głębokość wynosiła 15 metrów, a średnica 2 metry. Dla mieszkańców Rzeszowa odkrycie studni na rzeszowskim Rynku było sporą atrakcją, dlatego też postanowiono ją odrestaurować i udostępnić dla zwiedzających. Nad studnią zbudowano solidne zadaszenie, a wokół niej zamontowano ławeczki. Wieczorami pięknie podświetlona studnia, raczy spacerujące po Rynku osoby, swoim niezwykłym urokiem.


Czytaj: Rzeszów atrakcje - sprawdź co robić w Rzeszowie


Kolejną modernizację wykonano w czasie pandemii. Usunięto kratę zabezpieczającą, przez którą turyści wrzucali "pieniążek na szczęście", a na wysokości płyty Rynku umieszczono żabę. Symbolizuje ona obfitość i bogactwo. Studnię wyposażono w multimedia dźwiękowe i oświetleniowe, a całość przykryto pancernym szkłem.

W czasie imprez na rzeszowskim Rynku stanowi często miejsce, z którego koordynowane jest nagłośnienie wydarzeń.

Rzeszowska studnia na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
× Full Image