Żabia Góra w Beskidzie Niskim - trasa, pobliskie atrakcje, Iwonicz-Zdrój

Lubię to
3
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
3
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2024-03-27
Lubatowa
Żabia Góra fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Żabia Góra to jedna z wielu atrakcji Beskidu Niskiego i bliskich okolic Iwonicza-Zdroju. Na jej szczyt prowadzi łatwa i krótka trasa, która po drodze pokazuje kilka lokalnych atrakcji. 

Żabia Góra [WIDEO]

Żabia Góra - szczyt Beskidu Niskiego w Lubatowej

Żabia Góra
Widok z Żabiej Góry w kierunku północno-zachodnim

Żabia Góra położona jest w miejscowości Lubatowa, 2,5 km na południowy zachód od Iwonicza-Zdroju, pozwala podziwiać przepiękną panoramę pasma Beskidu Niskiego z wyróżniającą się w paśmie Beskidu Dukielskiego Górą Cergową. Widoczne są również od północy Doły Jasielsko-Sanockie, natomiast od południa ciągnie się szeroka panorama po sam wododział karpacki.

panorama z Żabiej Góry
Widok z Żabiej Góry na Cergową

Żabia Góra, to wzniesienie o wysokości 550 m n.p.m. wznoszące się nad górną doliną Iwonickiego Potoku. Opadający w kierunku północnym grzbiet zawiera niższą „Turkówkę” stanowiącą przedsmak na szlaku do Żabiej Góry.

Żabia Góra to mało wymagający szczyt, z łatwością dojdziemy tam kilkoma oznakowanymi szlakami z centrum Iwonicza-Zdroju. Na szczycie postawiono krzyż, tablice informacyjno-poglądową oraz maszt telekomunikacyjny.


Zobacz również: Iwonicz-Zdrój atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca


Jak dojść na Żabią Górę (550 m n.p.m.)? - Trasa z uzdrowiska Iwonicz-Zdrój

Idealną bazą wypadową na Żabią Górę stanowi popularne uzdrowisko Iwonicz-Zdrój. Najpopularniejszy szlak ma niecałe 6 km w obie strony, a czas potrzebny do jego przejścia to około 2,5 godz. (czas przejścia z dziećmi będzie znacznie dłuższy).

Szlak na Żabią Górę
Szlak na Żabią Górę

Z centrum Iwonicza-Zdroju kierujemy się w stronę Źródła Bełkotka. Trzymając się niebiesko-białej ścieżki wędrujemy lasem pnąc się nieco w górę. Po około 20 min. od Bełkotki zbliżamy się do okolic Góry Przedziwnej. W tym miejscu, aby zdobyć szczyt Przedziwnej, należy zboczyć ze ścieżki na Żabią Górę i wejść na szlak prowadzący na Górę Przedziwną. Jednak jeśli naszym celem jest Żabia Góra, kontynuujemy naszą wędrówkę schodząc delikatnie w dół, by po chwili dotrzeć do pierwszego miejsca na odpoczynek. Tym samym nasza biało-niebieska ścieżka dobiega końca i po pierwszej kanapce kierujemy się w prawo na ścieżkę o kolorze biało-zielonym. Po krótkiej chwili kończy nam się pod nogami i zaczyna prawdziwa leśna droga, która prowadzi nas na skraj lasu. Trzymamy się w dalszym ciągu ścieżki zielonej i po chwili wchodzimy na otwartą przestrzeń. Kontynuujemy drogę wzdłuż linii energetycznej, w kierunku wysokiego nadajnika. Tuż przed końcem trasy zielonej skręcamy w prawo, by zdobyć szczyt Żabiej Góry.

Dzięki niezalesionemu szczytowi Żabiej Góry podziwiamy po drodze panoramę Beskidu Niskiego, a także trzy szczyty Cergowej.

Powrót z Żabiej Góry

Z Żabiej Góry wracamy tą samą trasą lub jeśli chcemy sobie urozmaicić drogę powrotną, to na skrzyżowaniu zielonej i niebieskiej ścieżki wybieramy zieloną, będzie wtedy nieco krócej. Przedziwną ominiemy od wschodu, kontynuując obok szpitala Excelsior, dalej schodami przez park i do centrum Iwonicza Zdroju.

Mając do dyspozycji więcej czasu można pokusić się o wydłużenie trasy i dojście na Przymiarki. Więcej o tym szlaku jak i samych Przymiarkach w artykule: Przymiarki w Beskidzie Niskim - szlak na wiosenne Przymiarki z Iwonicza-Zdroju przez Żabią Górę

 

 

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły