Cergowa - wieża widokowa na górze Cergowej, Złota Studzienka i św. Jan z Dukli | Zwiedzamy Beskid Niski

Lubię to
0
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2024-01-06
Cergowa
Cergowa fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Cergowa to jedno z ważniejszych miejsc turystycznych w Beskidzie Niskim. Tu tutaj znajduje się ważny punkt widokowy z panoramą na Tatry, Bieszczady i pobliska okolicę. Wieża widokowa na Cergowej posiada również lunetę do dalekosiężnych obserwacji. Skąd wyruszyć na Cergową? Sprawdźmy to!

Widok z Cergowej - WIDEO

Góra Cergowa ( 716 m n.p.m. ) w Beskidzie Niskim - punkt widokowy

widoki z cergowej
Panorama z wieży na Cergowej

Cergowa 716 m n.p.m. - to niemal w 100% zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego położonego w Beskidzie Niskim. Jest to jeden spośród trzech wierzchołków i zarazem najwyższy. Dwa pozostałe mają odpowiednio 683 m i 681 m. 

Jej zarys jest niezwykle charakterystycznym wzniesieniem. Z łatwością dostrzegalny jest zarówno z okolicznych Przymiarek jak i Żabiej Góry. Na zboczach Cergowej znajdziecie liczne jaskinie jak i wychodnie piaskowca cergowskiego. Stąd też dostrzec można szybujących w przestworzach paralotniarzy, którzy to właśnie zbocza Cergowej upatrzyli sobie na swoje miejsce startu.

paralotniarz widziany z cergowej
Paralotniarz widziany z Cergowej

Zobacz też: Przymiarki w Beskidzie Niskim - góry koło Iwonicza-Zdroju


Wieża widokowa na górze Cergowej

wieża widokowa na Cergowej
Wieża widokowa na Cergowej

27 października 2018 roku oddana została do użytku wieża widokowa na szczycie Cergowej. Jednak celem turystycznych wędrówek Cergowa stała się już dużo wcześniej, bo pod koniec XIX wieku. Jej szczyt zdobywali wtedy głównie kuracjusze lokalnych uzdrowisk - Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój.

Nie jest to pierwszy tego typu obiekt. Jeszcze przed II wojną światową na Cergowej stała już wieża triangulacyjna służąca do pomiarów geodezyjnych, a podczas wojny wykorzystywano ją jako obserwacyjną.


Zobacz też: Lista malowniczych punktów widokowych na Podkarpaciu


Obecna budowla ma kształt przypominający szyb kanadyjski. Nawiązuje przez to do tradycji wydobycia ropy naftowej na obszarze Beskidu Niskiego. Przypomina tym samym o ważnej dla całego świata historii przemysłu naftowego. Ta niesamowita historia narodziła się w Bóbrce - niewielkiej wsi, oddalonej 16 km na północ od Cergowej.

Wieża ma 22 m wysokości i 4 poziomy użytkowe. Ilość osób przebywających jednocześnie w tym obiekcie jest ograniczona - max. 10 osób.

Złota Studzienka św. Jana z Dukli

złota studzienka w drodze na Cergową
Złota Studzienka - miejsce gdzie swój pustelniczy żywot wiódł św. Jan z Dukli

Wybierając żółty szlak z Dulki, na Cergową idziemy przez rezerwat "Tysiąclecia na Cergowej Górze". Dodatkową atrakcją w połowie drogi jest  "Złota Studzienka". Kapliczka, która przypomina, że w tym miejscu modlił się i prowadził swoje pustelnicze życie św. Jan z Dukli. Prócz tego znajdziemy też dwa aktywne źródełka wody. Wiele osób wierzy, że pozyskana z nich woda ma właściwości uzdrawiające.

cergowa źródełko
Cudowne źródełko

Kaplica znajduje się na wzniesieniu, do której prowadzą schodki. Poniżej wiata turystyczna i dwa płynące źródełka. Na samym dole miejsce na ognisko.

miejsce na ognisko w drodze na Cergową
Miejsce na ognisko przy Złotej Studzience

Którym szlakiem na Cergową i gdzie zaparkować?

Na Cergową prowadzą dwa szlaki turystyczne z czterech różnych stron:

  • Szlak Czerwony (Główny Szlak Beskidzki) z Lubatowej (3,4 km) i Nowej Wsi (3,0 km)
  • Szlak Żółty z Dukli (2,2 km) i Zawadki Rymanowskiej (3,3 km)

oraz ścieżka z Jasionki przez "Szczurkówkę" (2,4 km).

Najpopularniejsze szlaki to szlak żółty z Dukli oraz szlak czerwony z Lubatowej. Przy obu szlakach mieszczą się darmowe parkingi.

szlak na Cergową
Szlak z Dukli na Cergową

Idąc z Dukli parkujemy na niewielkim parkingu, gdzie mieści się około 10 - 12 samochodów. Kilkadziesiąt metrów przed oficjalnym parkingiem jest też nieco mniej oficjalne miejsce postoju, którego strzeże starsza Pani. Koszt jak się dowiedzieliśmy to 10 zł (chyba za cały dzień). Radzimy jednak podjechać do samego końca na oficjalny i darmowy postój. Nam nawet w długi weekend majowy udało się tam znaleźć wolne miejsce.

Wybierając szlak z Lubatowej do dyspozycji mamy spory parking przy ulicy głównej. Tutaj praktycznie zawsze znajdziemy wolne i darmowe miejsca na postój.

Cergowa - Żółty szlak z Dukli

szlak z Dukli na Cergową
Mostek na szlaku z Dukli na Cergową

Zdecydowanie polecamy szlak żółty z Dukli. Jedynym jego minusem jest niewielki parking. Jednak trasa dużo lepiej oznaczona i przygotowana do trekkingów. Jest krótsza dlatego też mocniej pnie się w górę. Jednak przede wszystkim jest bardziej utwardzona niż szlak z Lubatowej. Dodatkowym plusem jest tej ścieżki jest Złota Studzienka ze źródełkiem i miejscem na ognisko. Uroku już na samym początku dodaje klimatyczny mostek.

Cergowa - Czerwony szlak z Lubatowej

parking cergowa
Parking przy szlaku czerwonym z Lubatowej

Trasa z Lubatowej jest nieco dłuższa niż z Dukli. Jest też bardziej wymagająca ze względu na większe błoto. Ponadto jeśli chcielibyśmy dojść do kaplicy św. Jana z Dukli, droga wydłużyłaby się o dodatkowe 30 minut. Dużym plusem jest za to spory parking obok asfaltowej drogi. Znajdzie tu miejsce niezliczona ilość samochodów. Fanów jaskiń z pewnością ucieszy wiadomość, że w pobliżu szlaku czerwonego mieści się jaskinia "Tam gdzie spadł samolot".

Cergowa - punkt widokowy, z którego widać Tatry i Bieszczady

W środkowej części Beskidu Niskiego Cergowa, to ważna atrakcja turystyczna. Doceniana przez wielu turystów stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki po terenach dukielszczyzny. Z drewnianej platformy zobaczymy nie tylko Bieszczady ale i Tatry. Warunek jest jeden - odpowiednio dobra widoczność.

widoki z cergowej
Panorama z wieży na Cergowej
widoki z cergowej
Panorama z wieży na Cergowej
widoki z cergowej
Panorama z wieży na Cergowej

 

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły