Zalew Kamionka - plaża, atrakcje, odpoczynek

Lubię to
2
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
2
Czas czytania: 7 min
Aktualizacja: 2023-10-03
Suchedniów
Kamionka zalew

Zalew Kamionka w Suchedniowie, położony w województwie świętokrzyskim, to zbiornik o powierzchni 22 ha. Wykorzystywany jest wyłącznie w celach rekreacyjnych, a na jego terenie znajduje się wiele atrakcji, takich jak wypożyczalnia sprzętu wodnego, korty tenisowe, sauna, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci, punkt gastronomiczny i wiele innych.

Kamionka zalew - sprawdzamy co robić nad zalewem Kamionka

W powiecie skarżyckim - województwo świętokrzyskie, jest takie miejsce, które w sezonie wakacyjnym staje się wyjątkowo atrakcyjne ze względu na to co oferuje. Pięknie położony zalew, wypożyczalnia sprzętu wodnego i duża piaszczysta plaża, to tylko niektóre atrakcje na jakie możecie liczyć jadąc nad zalew do Suchedniowa. Sprawdźmy zatem jak spędzić udany wyjazd na zalewem Kamionka w Suchedniowie.


Zobacz też: Zalewy na Podkarpaciu


Zalew Kamionka - atrakcja nie tylko na weekend

Zalew w Suchedniowie, to zbiornik położony nieopodal Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, w województwie świętokrzyskim, ulokowany na rzece Kamionka. Wykorzystywany jest wyłącznie w celach rekreacyjnych. Zalew ma powierzchnię 22 ha i  jest popularnym miejscem wypoczynkowym z prawdziwego zdarzenia. Każdego roku, gdy tylko nastaje typowo letnia pogoda gromadzi się wokół niego pokaźna liczna osób.

Zbiornik położony jest w atrakcyjnym miejscu w otoczeniu lasów, którymi prowadzi ścieżka spacerowa. Obchodząc dookoła zalew możecie dostrzec uroki jego otoczenia. Oprócz tego jest tu boisko do siatkówki plażowej, kemping, sauna, korty tenisowe, zewnętrzna siłownia, plac zabaw dla dzieci oraz punkt gastronomiczny.

Zbiornik wodny położony jest w bezpiecznej i zadbanej okolicy, a przyjeżdżając nad zalew do Suchedniowa samochód zaparkujecie w kilku bezpłatnych parkingach, które póki co mieszczą wszystkie przyjeżdżające samochody.

Linia brzegowa kąpieliska wynosi prawie 50 m długości. Nad bezpieczeństwem korzystających ze zbiornika osób czuwają w sezonie ratownicy. Ich praca rozpoczyna się wraz ze startem sezonu, od początku lipca i trwa do końca sierpnia w godzinach 11:00 - 19:00.

Zadbana plaża, nachylona lekko w stronę zbiornika regularnie pielęgnowana jest poprzez dowożenie i rozprowadzanie świeżego piasku.

Odwiedzając zalew w Kamionce, macie do dyspozycji wypożyczalnię sprzętu wodnego, w której codziennie od godziny 11:00 do 19:00 możecie pożyczyć m.in. kajaki, rowerki wodne i łodzie wiosłowe.

Wszyscy turyści mogą również korzystać z toalet, przebieralni i pryszniców. Ciekawym elementem zalewu jest zlokalizowana w jego centrum wyspa, będąca rezerwatem ptactwa wodnego i zwierząt pozostających pod ochroną.

Zalew Kamionka dla aktywnych - plaża, atrakcje, wypoczynek

Jeśli należycie do osób, dla których samo plażowanie to za mało, w miejscowości Suchedniów przy kortach tenisowych oraz przy plaży dostępne są też siłownie zewnętrzne, na których można zażyć nieco ruchu i popracować nad sylwetką.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też odkryte korty tenisowe. W sezonie wiosenno-letnim dostępne codziennie, jednak należy uprzednio zarezerwować miejsce. Natomiast sprzęt do gry wypożyczycie będąc na miejscu.

Dla fanów siatkówki plażowej znajduje się tu boisko z platformą dla sędziego i wytyczonymi liniami. Jeśli jednak chcecie pograć w piłkę nożną musicie kierować się w stronę lasu, na wschód od kąpieliska. Mieści się tam trawiaste boisko z bramkami do gry w football. 

W pobliżu zalewu znajduje się też miejsce z placem zabaw dla najmłodszych, który od 2019 roku po modernizacji jest w pełni bezpieczny i spełnia wszystkie niezbędne normy. Inną opcją spędzania czasu jest gra w ping-ponga. Znajdziecie tu stół i przygotowane miejsce na kilka zaciętych rund.

Wędkarstwo nad zalewem Kamionka

Zbiornik wodny Kamionka przyciąga nie tylko plażowiczów. Nad suchedniowskimi wodami przy atrakcyjnym łowisku położonym nieopodal kąpieliska zbierają się też wędkarze z pasją wyczekujący sygnałów zbliżającej się ryby. Kierują się oni tutaj zasadą "łowić ale nie zabijać". Dlatego każda złowiona ryba trafia z powrotem do swojego naturalnego środowiska, z którego została wyciągnięta. Aby łowić przy tutejszym zbiorniku należy mieć oprócz karty wędkarskiej pozwolenie na tutejszy rejon. Stanowiska dla wędkarzy wyznaczono po wschodniej jak i zachodniej stronie zbiornika.

Punkt gastronomiczny

Ciepłe i zimne posiłki serwuje lokalny punkt gastronomiczny znajdujący się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suchedniowie. Zamówić tu możemy m.in. gofry, lody, hamburgery, a nawet włoskie kanapki "panini". W sezonie gastronomia nad jeziorem funkcjonuje do późnych godzin wieczornych przez cały tydzień.

Noclegi nad zalewem Kamionka

W związku ze sporym zainteresowaniem atrakcjami jakie można znaleźć w pobliżu zbiornika, utworzonych tu zostało blisko 100 miejsc noclegowych ulokowanych w pokojach gościnnych głównego budynku i czterech drewnianych domkach. Wynajmując domek macie wraz z nim cały ogrodzony teren, na którym można bezpiecznie zaparkować samochód.

W pokojach gościnnych znajdujących się w głównym budynku dostępne są łazienki z prysznicami i toaletą. Obiekt jest przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. W budynku znajdziecie również kuchnię i świetlicę z dostępem do WiFi i telewizji, a na zewnątrz cztery stanowiska do grillowania z murowanymi kominkami. Bazę noclegową uzupełniają dostępne w pobliżu apartamenty, hotele oraz Kamping 140 przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suchedniowie.

Odwiedzają go chętnie miejscowi jak i goście zagraniczni, zwłaszcza ze Szwecji, Norwegii i Holandii. Pole kempingowe nad zalewem mieści aż 300 noclegowych z dostępem do pryszniców, kuchni i toalet.

Każdego roku zalew przyciąga tysiące turystów, a jego infrastruktura rekreacyjna jak i gastronomiczno-noclegowa jest w pełni na to przygotowana. Jeśli szukacie ciekawego miejsca wypoczynkowego na wakacje w województwie świętokrzyskim, to zalew Kamionka wydaje się być ciekawą propozycją.

Zalew Kamionka - atrakcje w okolicy

Odwiedzając okolice Suchedniowa warto odwiedzić znajdującą się na terenie nieczynnej już kopalni atrakcję - "Oczy Ziemi". Miejsce to zostało w 2019 roku zrewitalizowane i przygotowane do odwiedzin turystów. Możecie tu spędzić czas przy jeziorku lub wykorzystać altanę z miejscem na grilla w środku lasu.

Najłatwiej będzie tu dotrzeć jadąc od ulicy Stokowiec i później skręcić w ulicę Szeroką, a samochód zaparkować przy wejściu do lasu. W okolicy jest jeszcze ciekawy kamieniołom z czerwonym jeziorkiem o nazwie "Kopulak".

Dla wielbicieli zabytków polecamy kościół wzniesiony w 1758 roku, który w swoich murach kryje wczesnobarokowy ołtarz ze sztandarem z czasów powstania styczniowego.

Jeśli jednak chcecie spędzić czas na łonie natury okolica ma do zaoferowania aż 4 rezerwaty przyrody:

  • Kamień Michnowski
  • Burzący Stok
  • Świnia Góra
  • Dalejów

Inną z opcji będzie spacer ścieżką dydaktyczną o nazwie: "Śladami Gustawa Herlinga Grudzińskiego".

Zalew Kamionka - dojazd i informacje

Zalew w Suchedniowie położony jest przy drodze szybkiego ruchu S7 między Warszawą, a Krakowem, a więc w bardzo komfortowym miejscu.

Ponadto przez Suchedniów przebiega popularna trasa linii kolejowych Kielce - Skarżysko-Kamienna, dlatego przejeżdża tędy każdego dnia wiele pociągów. Inną opcją dotarcia będą busy kursujące z Kielc, Bodzentyna, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic.

Zalew Kamionka w Suchedniowie, to idealne miejsce, aby w pełni odpocząć i zrelaksować się na łonie natury zarówno w sposób aktywny jak i nieco bardziej wypoczynkowy. Ponadto świetna lokalizacja i bezproblemowy dojazd sprawiają, że miejsce to staje się pożądana atrakcja dla wielu z nas.

Zalew w Kamionce na Podkarpaciu

Innym zbiornikiem wodnym o tej samej nazwie co zalew w Suchedniowie jest zalew w Kamionce na Podkarpaciu.

Zalew ten położony jest w odległości około 10 km na północ od miejscowości Sędziszów Małopolski i 30 km od Rzeszowa. Powstał on jako zbiornik retencyjny w latach 50-tych na rzece Tuszymka. Aktualnie wykorzystywany jest jedynie w celach rekreacyjnych i biwakowych. Powierzchnia zbiornika wynosi 7,3 ha, a średnia głębokość to około 2,5 metra.

Nad zalewem w Kamionce mieści się kilka ośrodków wypoczynkowych, tak więc podobnie jak w Suchedniowie zalew ten stanowi nie lada gratkę w upalne dni. Do Kamionki dojedziemy praktycznie z każdej strony świata, a dodatkowo  jedną z dróg dojazdowych jest autostrada A4. Zbiornik ten doskonale znany jest wędkarzom, dlatego odbywają się tu często zawody wędkarskie.

W 2007 roku zbiornik został zmodernizowany, a jego obecna infrastruktura turystyczna sprawia że każdego roku zalew chętnie odwiedzany jest przez grono wypoczywających osób i wędkarzy.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły