Rezerwat Prządki im. Henryka Świdzińskiego w Korczynie k. Krosna - tajemniczy rezerwat przyrody pełen dziwnych skał. Podkarpackie
Rezerwat Przyrody Prządki położony jest w gminie Korczyna tuż przy granicy z Czarnorzekami. Obok zamku Kamieniec, to najpopularniejsze miejsce na tym obszarze. Malownicze skałki między Korczyną a Czarnorzekami przyjmują na tyle ciekawą i oryginalną formę, że stanowią popularny cel wycieczek nie tylko w letnie dni.
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki utworzony został w 1957 r, a jego powierzchnia to 13,62 ha. Zlokalizowany jest przy drodze między Rzeszowem a Krosnem. Jeszcze jakiś czas temu zarośnięty był lasem i dziką roślinnością. Aktualnie miejsce to zostało w pełni przygotowane do turystycznego ruchu. Stworzono w tym celu parking i wytyczono ścieżki, a w widocznych miejscach postawiono tablice informacyjno-edukacyjne. Zadbany rezerwat dziś zdecydowanie mocniej przyciąga uwagę. Popularna "Perła Południa" - bo tak tez nazywane są Prządki - wg. szacunków odwiedzana jest przez około 80 000 osób rocznie.
Formy skalne występujące w Prządkach przybierają kształt wyniosłych maczug, których wysokość przekracza niekiedy 20 metrów. Obecne są też w formach poprzedzielanych szczelinami, bryłowych i płaskich. Skałki na terenie rezerwatu występują w 4 grupach, a do każdej z nich prowadzi wytyczona ścieżka.
Zobacz też: Kamień Leski - zobacz jadąc w Bieszczady
Poszczególne grupy skał mają nawet swoje własne nazwy: Herszt, Zbój Madej, Prządka-Baba, czy Prządka-Matka. Najwyższa z nich znajduje się w grupie zwanej Prządką-Matką, a jej wysokość wynosi 18 metrów, przy szerokości u podstawy ciągnącej się przez około 30 metrów. ostańców skalnych w Prządkach
Rezerwat skalny w Prządkach utworzony został, aby chronić unikatowe formy skalne występujące na tym terenie. Powstanie skał było zapoczątkowane układem pęknięć tektonicznych w piaskowcu, jak również czynnikami związanymi z wietrzeniem fizycznym, czy zamarzającą wodą wewnątrz porowatych skał. Od 2009 roku rezerwat określany jest oficjalnie im. prof. Henryka Świdzińskiego. Profesor był jedną z pierwszych osób, które apelowały o utworzenie rezerwatu sprawującego ochronę nad ostańcami skalnymi w Prządkach. Ponadto była to wybitna postać w świecie geologii. Świdziński specjalizował się w geologii regionalnej Karpat oraz geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Uznawany jest za jednego z najważniejszych polskich geologów XX wieku.
Na terenie rezerwatu do dyspozycji odwiedzających jest pięć szlaków turystycznych. Pozwalają one na pełną eksplorację tego miejsca.
Nazwa rezerwatu i legenda rodem z Prządków
Nazwa rezerwatu Prządki nie jest przypadkowa. Wywodzi się z legendy o pannach dworskich z zamku, które zostały ukarane za przędzenie lnu w dni świąteczne. Kara miała polegać na zaklęciu ich w olbrzymie głazy.
Zgodnie z danym zwyczajem młode dziewczęta zanim wyszły za mąż własnoręcznie plotły nici na płótno, z którego szyte były później suknie. W dawnych czasach, kiedy na zamku mieszkała matka z dwiema córkami szykującymi się do ślubu, obie zgodnie z panującym zwyczajem kręciły nić, której ciągle było mało i mało. Dlatego, aby zdążyć do zbliżającego się wielkimi krokami ślubu, postanowiły że będą pleść nawet w niedziele. Tym sposobem zamiast pojawić się na niedzielnej mszy św. w zamkowej kaplicy, siostry zacięcie pracowały. Gdy dowiedziała się o tym ich matka, wyklęła je słowami: "obyście skamieniały zanim pójdziecie do tego ślubu!" I tak też się stało, a wraz z córkami skamieniała też matka. I dzięki temu możemy teraz odwiedzać wspaniały rezerwat, pełen unikalnych skałek tworzących większe grupy skał.
Rezerwat Prządki - informacje praktyczne
- wstęp do rezerwatu jest bezpłatny tak samo jak parking, jednak parking przy rezerwacie jest niewielki (na ok. 20 samochodów)
- na pobyt w rezerwacie warto sobie zarezerwować 1,5 godz., dokładne oglądanie skałek plus fotografowanie może zająć nieco dłużej
- będąc w rezerwacie Prządki, warto zajrzeć do zamku Kamieniec, można iść czarnym szlakiem (ok. 30 min pieszo) lub podjechać samochodem
- wstęp do zamku jest już płatny
Odrzykoń i zamek Kamieniec - czyli co odwiedzić będąc w Prządkach?
Miejscem jakie zdecydowanie warto odwiedzić będąc w rezerwacie Prządki, jest położony na granicy Korczyny i Odrzykonia - Zamek Kamieniec. Dzieli go tylko niecały kilometr, który z łatwością pokonacie czarnym szlakiem biegnącym przez las.
Wyjątkowość piaskowca ciężkowickiego
Skały w rezerwacie Prządki mają zróżnicowaną odporność na wietrzenie, można to zauważyć po charakterystycznych zagłębieniach i powierzchniach gąbczastych. Tworzą je w większości miękkie łupki eoceńskie i gruboziarnisty piaskowiec ciężkowicki. Pod wpływem erozji na przestrzeni lat przybrał na tyle nietypowe kształty, że stworzone z niego skały są dziś główną atrakcją rezerwatu. Skały te pochodzą z epoki dolnego eocenu, tak więc ich wiek szacowany jest na 40 do 56 mln lat.