REZERWAT PRZĄDKI

Czas czytania: 6 min
2022-06-01
Korczyna
Podoba Ci
się ten artykuł?
0

POŁOŻONY W GMINIE KORCZYNA REZERWAT PRZĄDKI, UTWORZONY ZOSTAŁ W 1957 ROKU, A JEGO POWIERZCHNIA WYNOSI 13,62 HA. OBOK ZAMKU KAMIENIEC, TO NAJPOPULARNIEJSZE MIEJSCE TURYSTYCZNE NA TYM OBSZARZE. MALOWNICZE SKAŁKI MIĘDZY KORCZYNĄ A CZARNORZEKAMI PRZYJMUJĄ NA TYLE CIEKAWĄ I ORYGINALNĄ FORMĘ, ŻE SĄ POPULARNYM CELEM WYCIECZEK NIE TYLKO W LETNIE DNI.

Rezerwat Prządki

Zlokalizowany przy drodze między Rzeszowem a Krosnem rezerwat przyrody jeszcze jakiś czas temu zarośnięty był lasem i dziką roślinnością. Aktualnie miejsce to zostało przygotowane do turystycznego ruchu. Stworzono w tym celu parking i wytyczono ścieżki, a w widocznych miejscach postawiono tablice informacyjno-edukacyjne. Zadbany rezerwat dziś zdecydowanie mocniej przyciąga uwagę.

rezerwat prządki
Rezerwat Prządki wejście. Prawa autorskie nalezą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Rezerwat Prządki nazywany też "Perłą Południa" wg. szacunków odwiedzany jest przez około 80 000 osób rocznie.

Formy skalne występujące w Prządkach przybierają kształty wyniosłych maczug, których wysokość przekracza niekiedy 20 metrów. Występują tu też formy poprzedzielane szczelinami, bryłowe i płaskie. Skałki na terenie rezerwatu występują w 4 grupach, a do każdej z nich prowadzi wytyczona ścieżka.

Poszczególne grupy skał w Prządkach mają nawet swoje nazwy: Herszt, Zbój Madej, Prządka-Baba, czy Prządka-Matka. Najwyższa ze skał w całym rezerwacie obecna jest w grupie zwanej Prządką-Matką, a jej wysokość wynosi 18 metrów, przy szerokości u podstawy ciągnącej się przez około 30 metrów.

Skały w rezerwacie Prządki mają zróżnicowaną odporność na wietrzenie, można to zauważyć po charakterystycznych zagłębieniach i powierzchniach gąbczastych. Tworzą je w większości miękkie łupki eoceńskie i piaskowiec ciężkowicki. W związku z tym, że pochodzą z epoki eocenu szacuje się, że mają około 35 - 55 mln lat.

Rezerwat w Prządkach utworzony został, aby chronić unikatowe formy skalne występujące na tym terenie. Powstanie skał było zapoczątkowane układem pęknięć tektonicznych w piaskowcu, jak również czynnikami dotyczącymi wietrzenia fizycznego, czy zamarzającej wody wewnątrz porowatych skał. W 2009 roku rezerwat określany jest oficjalnie im. prof. Henryka Świdzińskiego. Był on jedną z pierwszych osób, które apelowały o utworzenie rezerwatu w Prządkach oraz o objęcie ich ochroną. Ponadto Pan profesor był wybitną postacią w świecie geologii. Specjalizował się w geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także w geologii regionalnej Karpat.

rezerwat prządki
Porowata skała w rezerwacie Prządki. Prawa autorskie nalezą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

W rezerwacie Prządki do dyspozycji jest aż pięć szlaków turystycznych, które pozwalają na pełną eksplorację tego miejsca.

Legenda o rezerwacie Prządki

Nazwa rezerwatu Prządki nie jest przypadkowa, pochodzi od miejscowej legendy o pannach dworskich z zamku, które za karę, że przędły w święto, zostały zaklęte w skały.

Zgodnie z danym zwyczajem młode panny zanim wyszły za mąż własnoręcznie plotły nici na płótno, z którego szyte były później suknie. W dawnych czasach, kiedy na zamku mieszkała matka z dwiema córkami szykującymi się do ślubu. Obie zgodnie z panującym zwyczajem kręciły nić, której ciągle było mało i mało. Dlatego, aby zdążyć do zbliżającego się wielkimi krokami ślubu, postanowiły że będą pleść nawet w niedziele. Tym sposobem zamiast pojawić się na niedzielnej mszy św. w zamkowej kaplicy siostry zacięcie pracowały. Gdy dowiedziała się o tym matka, wyklęła je słowami: "obyście skamieniały zanim pójdziecie do tego ślubu!" I tak też się stało, a wraz z córkami skamieniała też, matka. I dzięki temu możemy teraz odwiedzać wspaniały rezerwat, pełen unikalnych skałek.

rezerwat prządki
Skały w rezerwacie Prządki. Prawa autorskie nalezą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Rezerwat Prządki praktyczne informacje

  • wstęp do rezerwatu jest bezpłatny tak samo jak parking, jednak parking przy rezerwacie jest niewielki (na ok. 20 samochodów)
  • będąc w rezerwacie Prządki, warto zajrzeć do zamku Kamieniec, to tylko 2 km drogi
  • wstęp do zamku jest już płatny
  • aby z Prządków dojść do zamku Kamieniec należy iść czerwonym szlakiem (ok. 30 min pieszo) lub podjechać samochodem
  • na pobyt w rezerwacie warto sobie zarezerwować 1,5 godz., dokładne oglądanie skałek plus fotografowanie może zająć nieco dłużej
rezerwat prządki
Rezerwat Prządki. Prawa autorskie nalezą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Rezerwat prządki na mapie

Komentarze