Górskie trekkingi. Jak zaplanować trasę i co ze sobą zabrać?

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
Materiały zewnętrzne
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2024-03-27
Góry
górskie trekkingi

Aktywność górska kojarzy się z możliwością obcowania z pięknem natury i przełamywaniem własnych barier. Przed rozpoczęciem przygody z trekkingami warto jednak w odpowiedni sposób zaplanować cały wyjazd, aby na miejscu uniknąć przykrych rozczarowań i niespodzianek. W jaki sposób to zrobić? Oto poradnik dla początkujących miłośników i miłośniczek gór!

Planowanie trasy, czyli jak mierzyć… zamiary na siły?

Zapierające dech w piersiach krajobrazy to zaledwie finalny efekt trudu, który czeka na każdego wędrowca w górach. Pierwszym etapem planowania wyjazdu w Pieniny lub Bieszczady jest wybór optymalnej do pokonania trasy. Opieranie się wyłącznie na analogowych metodach nawigacyjnych posiada niewątpliwie swój urok (oraz niezawodność), jednak współczesne aplikacje pozwalają w znacznie dokładniejszy sposób wytyczyć przebieg szlaku i oszacować czas niezbędny do jego pokonania. Wiedza ta pozwala dostosować czas wyruszenia w trasę do godziny zapadania zmroku, a także sprawdzić poziom nachylenia terenu oraz potencjalne punkty ekspozycji. Aspekty te powinny zostać uwzględnione pod kątem kondycji samego uczestnika wyprawy, a także posiadanego doświadczenia. Osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tym rodzajem aktywności zaleca się wybieranie krótszych wariantów na start – tras, których pokonanie zajmuje poniżej czterech godzin. Dopiero po oswojeniu się z charakterystyką samej aktywności należy decydować się na próby pokonywania dłuższych i bardziej wymagających szlaków w Tatrach lub Karkonoszach. 

górskie trekkingi

Jak się ubrać w góry?

Odpowiednie zaplanowanie trekkingu to zaledwie wstęp do działań, jakie należy podjąć przed postawieniem pierwszego kroku na górskim szlaku. Niezbędne okazuje się być wyposażenie w funkcjonalną odzież, która pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w wyższych partiach gór. Szybko zmieniająca się pogoda w górach nie jest jedynie wymysłem scenarzystów filmowych, bowiem w miesiącach letnich znaczącym spadkom temperatury może towarzyszyć nieprzyjemne oberwanie chmury. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w komplet bielizny termicznej, spodnie trekkingowe oraz kurtkę przeciwdeszczową. Również softshelle damskie i męskie mogą okazać się wybawieniem w warunkach górskich – ten rodzaj wierzchniego nakrycia przydaje się szczególnie podczas podejść, kiedy to odprowadzanie wilgoci na zewnątrz jest równie ważne, co zapobieganie całkowitemu przemoczeniu w wyniku opadów deszczu.

spacer w górach

Wyposażenie plecaka, które przydaje się na szlaku

Wygodne obuwie górskie i ciepła odzież to nie jedyny rodzaj wyposażenia, który warto zabrać w góry. Na dłuższych trasach prawdziwym wybawieniem okazują się być kije trekkingowe, ich umiejętne wykorzystanie pozwala zminimalizować obciążenia działające na ciało. Osoby planujące wypady górskie jesienią oraz zimą powinny wyposażyć się z kolei w raczki lub raki na buty, dzięki którym zmniejsza się ryzyko niebezpiecznych poślizgnięć i możliwe jest pokonywanie oblodzonych tras. Do swojego plecaka warto spakować również niewielką apteczkę, latarkę oraz dodatkowe źródło energii w postaci powerbanku, a także termos z ciepłym napojem i zapas przekąsek na drogę. W warunkach górskich wszelkie zaniedbania mogą wiązać się z niepotrzebnym stresem, dlatego zawsze lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Udany trekking to bowiem taki, który zakończy się szczęśliwym powrotem do domu bez niebezpiecznych zdarzeń w trakcie trwania całej aktywności fizycznej!

Artykuł sponsorowany

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły