Smerek: Trasa z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza - szczyty w Bieszczadach
Smerek to jeden z ważniejszych górskich szczytów w polskich Bieszczadach. Prowadzi do niego 5 szlaków z różnych stron, z czego dwa cieszą się największą popularnością. Zobacz którym z tych szlaków warto iść.
- Smerek (1222 m n.p.m.) - szczyt w Bieszczadach
- Krzyż na Smereku
- Smerek - szlaki turystyczne z widokami
- Smerek - żółty szlak z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza | Polecany
- Smerek - czerwony szlak z Kalnicy
- Smerek - czarny szlak z Jaworca
- Smerek - szlak czerwony z Brzegów Górnych
- Smerek - szlak żółty z Zatwarnicy
- Bacówka PTTK Jaworzec
- Parking w drodze na Smerek mapa
- Noclegi niedaleko Smereka
Smerek (1222 m n.p.m.) - szczyt w Bieszczadach
Smerek to popularny szczyt w Bieszczadach Zachodnich położony niedaleko miejscowości Wetlina i Smerek. Topograficznie patrząc Smerek to przedłużenie masywu Połoniny Wetlińskiej w kierunku zachodnim. Wyraźną granicę masywu Smerka od wschodu stanowi Przełęcz Mieczysława Orłowicza (1075 m n.p.m.), za którą przebiega kontynuacja czerwonego szlaku przez Szare Berdo, Połoninę Wetlińską i Brzegi Górne.
Smerek to szczyt o dwóch wierzchołkach, z czego tylko jeden dostępny jest dla turystów - jest to szczyt południowy, na nim też znajduje się stalowy krzyż. Najbardziej stromy szlak przebiega przez północny stok Smereka, dlatego w artykule polecamy iść wygodnym szlakiem z Wetliny.
Krzyż na Smereku
Znajdujący się na południowym wierzchołku Smereka krzyż, zgodnie z legendą postawiony został w miejscu, w którym zginął turysta uderzony piorunem, dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia. Jednak prawdziwym celem wzniesienia krzyża na Smereku było uczczenie rocznicy 600-lecia istnienia Archidiecezji Przemyskiej. A jego umieszczenie w 1976 roku odbyło się z inicjatywy księdza proboszcza z parafii w Cisnej. Krzyż od tamtej pory stał na jego szczycie przez 42 lata. Dopiero 18 września 2018 roku ze względu na zły stan, mieszkańcy Smereka, Kalnicy i Wetliny wymienili stary krzyż na nowy. Data wymiany krzyża nie była przypadkowa. Mieszkańcy chcieli upamiętnić rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Smerek - szlaki turystyczne z widokami
Smerek to jeden z bardziej widokowych szczytów górskich w Bieszczadach. Z jego połonin rozciągają się wspaniałe panoramy na znajdujący się w pobliżu Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy jak i Bieszczadzki Park Narodowy.
Widać z niego Riabą Skałę, Małą i Wielką Rawkę, Wołosań, Wysoki Dział, Pasmo Łopiennika i Durnej oraz Połoninę Wetlińską, a także takie bieszczadzkie wsie jak Smerek i Wetlina.
Na Smerek dojść można z Wetliny żółtym szlakiem rozpoczynającym swój bieg niedaleko Wodospadu Ostrowskich, a także szlakiem czerwonym z Kalnicy. Są to najkrótsze z dostępnych szlaków na Smerek - mają po około 5 km.
Mniej popularne i sporo dłuższe szlaki to:
- szlak czerwony z Brzegów Górnych - 9,2 km (bardzo widokowy szlak)
- szlak żółty z Zatwarnicy - 8,4 km (głównie droga przez las)
- szlak czarny z Jaworca - 9,1 km (głównie droga przez las)
Smerek - żółty szlak z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza | Polecany
- Długość szlaku: 5,2 km
- Czas przejścia w jedną stronę 2 godz. 40 min.
Trasa rozpoczyna się obok schroniska PTTK i PTSM w Wetlinie w przysiółku Stare Sioło. Początek szlaku prowadzi przez łąki i daje możliwość ujrzenia pierwszych ciekawych panoram. Kontynuując marsz żółtym szlakiem docieramy do granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego po przekroczeniu której obowiązują bilety wstępu. Zatem podchodzimy do budki, kupujemy bilecik i idziemy dalej.
Od teraz wędrówka jest nieco trudniejsza. Ścieżka zaczyna piąć się stromo w górę. Nic w tym dziwnego, od początku szlaku do przełęczy Orłowicza mamy do pokonania blisko 500 metrów przewyższenia. Ulgę przynoszą fragmenty wypłaszczeń, które od czasu do czasu zdarzają się tworząc całkiem wygodną ścieżkę. Po drodze mijamy niewielkie tabliczki z numerkami informujące o przyrodniczych ciekawostkach w tym regionie, a jest ich naprawdę sporo. Jesteśmy w końcu w samym sercu Bieszczad.
Docierając do miejsca, w którym szlak żółty krzyżuje się ze szlakiem konnym trafiamy na drewnianą wiatę. Jest to idealne miejsce na dłuższy odpoczynek z kanapką w ręku. Zatem przysiądźmy na chwilę - kolejnej wiaty na szlaku nie będzie.
Po chwili przerwy pora wędrować dalej. Od tego momentu dokładnie 700 m dzieli nas od wyjścia z lasu, do pierwszych widowiskowych panoram. Pośród falujących na wietrze traw docieramy do Przełęczy Orłowicza i kilku drewnianych ławeczek. Zazwyczaj jest tu bardzo wietrznie, dlatego nawet będąc tu latem warto mieć ze sobą coś z długimi rękawami.
Po nacieszeniu się naprawdę dobrymi widokami zmierzamy na szczyt Smereka, a więc do celu naszej wędrówki. Z przełęczy to tylko 20 min drogi już o wiele łatwiejszą ścieżką.
Po wyjściu na szczyt czekają na nas zasłużone ławeczki i odpoczynek w otoczeniu widoków na lokalne szczyty.
Podczas drogi powrotnej nie warto się spieszyć. Właśnie teraz będziecie mogli dostrzec piękno całego grzbietu Połoniny Wetlińskiej i Roha, Osadzki Wierch oraz Hanatowe i Szare Berdo, a przy dobrej widoczności stanie przed Wami w oddali Połonina Caryńska, a za nią Tarnica.
Idąc prosto na przełęczy Orłowicza, dotarlibyście do Chatki Puchatka i dalej do Brzegów Górnych.
Smerek - czerwony szlak z Kalnicy
- Długość szlaku: 4,7 km
- Czas przejścia w jedną stronę 2 godz. 30 min.
Smerek - czarny szlak z Jaworca
- Długość szlaku: 9,4 km
- Czas przejścia w jedną stronę 4 godz.
Smerek - szlak czerwony z Brzegów Górnych
- Długość szlaku: 9,2 km
- Czas przejścia w jedną stronę 4 godz.
Smerek - szlak żółty z Zatwarnicy
- Długość szlaku: 8,5 km
- Czas przejścia w jedną stronę 3 godz. 40 min
Bacówka PTTK Jaworzec i inne noclegi w drodze na Smerek
Bacówka w Jaworcu to dziś legendarny obiekt starający się o powrót do popularności jaką cieszył się w końcówce lat 70-tych, kiedy to w Bieszczadach trudno było o nocleg, a ówczesne schronisko górskie było jednym z trzech tego typu obiektów w polskich Karpatach.
Aktualnie bacówka to jedno z wielu miejsc noclegowych jakie do wyboru mają turyści odwiedzający Bieszczady. Znajduje się tuż za wejściem na czarny szlak w nieistniejącej wsi Jaworzec w nieco odległej lokalizacji. Idealne miejsce dla wszystkich którzy chcieliby się zaszyć gdzieś w dzikim centrum Bieszczad.
Najwięcej noclegów dostępnych jest w Wetlinie. Znajdziemy tu małe drewniane domki na wynajem, schronisko PTTK, hotel i dużo prywatnych pokoi.