Szlaki w Bieszczadach, którymi naprawdę warto przejść - trasy, parkingi informacje praktyczne

Lubię to
4
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
5
Czas czytania: 9 min
Aktualizacja: 2024-03-27
Bieszczady
bieszczady szlaki fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Zobacz oszałamiające widoki i super miejscówki w polskich Bieszczadach do podziwiania najlepszych panoram na Podkarpaciu. Jaki szlak wybrać, aby zobaczyć najwięcej? Przedstawiamy najlepsze szlaki w Bieszczadach dla początkujących, najpiękniejsze dla wytrawnych turystów oraz najrzadziej uczęszczane szlaki w Bieszczadach dla pragnących wytchnienia.

Najpiękniejsze szlaki - propozycje tras w Bieszczadach

To co w Bieszczadach przyciąga najbardziej i sprawia, że chce się tam wracać, to niepowtarzalny górski klimat, którego nie zaznamy nigdzie indziej, wschody i zachody słońca widziane ze szczytów gór i szlaki, którymi podążamy, bo to właśnie one prowadzą na sam szczyt tego co w Bieszczadach najpiękniejsze.

Innym fenomenem górskich szlaków jest to, że kiedy nimi podążamy zaczynamy bardziej doceniać to co mamy. Okazuje się, że nawet zwykła kanapka z powidłem śliwkowym zaczyna smakować inaczej, a łyk wody mineralnej staje się wszystkim czego nam do życia potrzeba. Jaka z tego konkluzja? Ano taka, że warto raz na jakiś czas rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Chociażby po to, aby spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy, a małe rzeczy znów nabrały dużego znaczenia.

Czerwony szlak na Tarnicę: Wołosate - Rozsypaniec - Halicz - Kopa Bukowska - Tarnica

Szlak czerwony na Tarnicę (1346 m n.p.m.) to jeden z bardziej wymagających szlaków w Bieszczadach. Przez wielu uważany za najpiękniejszy i warty wysiłku. Wędrówka rozpoczyna się w Wołosatym przy ostatnim parkingu obok budki biletowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Trasa początkowo jest bardzo łagodna, gdyż przez około 2 godziny idzie się drogą o mało wyczuwalnym nachyleniu. Po przejściu tego odcinka zaczyna się wspaniała trasa przez Rozsypaniec, Halicz, Kopę Bukowską, Przełęcz Goprowską i Przełęcz pod Tarnicą, aż na najwyższy w Bieszczadach szczyt - Tarnicę. Szlak ten dostarcza ogromną porcję wspaniałych widoków na najważniejsze szczyty w tym regionie.

Szlak czerwony na Połoninę Caryńską

Idąc na Połoninę Caryńską zdecydowanie warto wybrać szlak z Ustrzyk Górnych, tym bardziej jeśli chcemy nacieszyć oko pięknymi widokami. Trasa z Brzegów dolnych jest krótsza i nie daje tylu okazji do oglądania rewelacyjnych panoram jak w przypadku kiedy idziemy z miejscowości Ustrzyki Górne.

Trasę można rozpocząć w dwóch miejscach, albo przy Muzeum Turystyki Górskiej, albo przy schronisku Kremenaros. Po przejściu początkowego fragmentu szlaku, który prowadzi przez las, do najwyższego szczytu Połoniny Caryńskiej - Kruhly Wierch (1296 m n.p.m.) czeka jeszcze 3,2 km drogi grzbietem połoniny i przepięknych panoram. Warto? Zdecydowanie tak!

Żółty szlak z Mucznego na Bukowe Berdo

Muczne to niewielka wioska znana z pokazowej zagrody żubrów, wieży widokowej na Jeleniowatym oraz szlaku na Bukowe Berdo i wyższe partie Bieszczadów. Miejscowość choć niepozorna stanowi świetną bazę wypadową na najważniejsze szczyty. Początkowo trasa prowadzi szlakiem żółtym, a po 3,2 km szlakiem niebieskim.

Bieszczadzki Park Narodowy w Mucznem to prawdziwa gratka zarówno dla początkujących turystów jak i tych doświadczonych. Szlak jest wyjątkowo urozmaicony i dostarcza wielu ciekawych wrażeń, które po wyjściu na grzbiet zamieniają się w prawdziwa eskalację wizualnych doznań. Bukowe Berdo pozwala podziwiać bieszczadzkie Połoniny, Rawki, dolinę Terebowca, Halicz, Rozsypaniec, Szeroki Wierch, Kopę Bukowską oraz miejscowości takie jak Lutowiska i Muczne, a nawet tereny ukraińskie.


Zobacz również: Wieża widokowa w Mucznem


Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej: Mała Rawka - Wielka Rawka - Krzemieniec | Malownicze pasmo graniczne

Na Małą i Wielką Rawkę dotrzemy zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej. Jest to trasa najszybsza z dostępnych, choć nie najłatwiejsza. Trasa nie jest zbyt często uczęszczana, dlatego też polecana jest podczas sezonu letniego, kiedy Połoniny i Tarnica oblegane są przez rzesze turystów. Początek szlaku jest dość łagodny, prowadzi przez Wierch Wyżniański do popularnej Bacówki pod Małą Rawką, po czym zaczyna piąć się stromo w górę. To intensywne choć krótkie podejście szybko wynagradzane jest niesamowitymi widokami jakie daje oglądać szczyt Małej Rawki (1267 m n.p.m.). Jednak nie zatrzymujemy się tu dłużej niż na krótki odpoczynek, bo głównym celem tej wyprawy jest Wielka Rawka (1307 m n.p.m.). Dlatego kontynuując marsz udajemy się jeszcze 1,2 km na południe w kierunku granicy z Ukrainą. Tam czekają wspaniałe panoramy bieszczadzkich Połonin, Tarnicy i Bukowego Berda.

Będąc tutaj od Trójstyku Granic Polski, Słowacji i Ukrainy dzieli nas już tylko niecałe 2 km drogi. Warto jeszcze przejść ten odcinek niebieskiego szlaku wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej i uwiecznić to miejsce na pamiątkowym zdjęciu.

Szlak czerwony z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską

Połonina Wetlińska to - dzięki legendarnemu schronisku Chatka Puchatka - najbardziej znany w Bieszczadach masyw górski. Po otwarciu zmodernizowanej Chatki Puchatka jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu. Szlak, który pozwoli zobaczyć wszystko co najpiękniejsze w okolicy rozpoczyna się w Brzegach Górnych i ma kolor czerwony. Szlak wiedzie przez gęsty bukowy las z lokalnymi prześwitami widokowymi już na początkowym etapie wędrówki. Po wejściu na grzbiet Połoniny Wetlińskiej odsłania się już całkowicie przepiękna panorama budzącą respekt i zachwyt nad potęgą natury.

Szlak żółty na Smerek

Żółty szlak z Wetliny prowadzi na Przełęcz Orłowicza, po odwiedzeniu której zmieniamy kierunek oraz kolor szlaku na czerwony i udajemy się w lewo 1,2 km na zachód.

Przełęcz Orłowicza (1078 m n.p.m.) to miejsce zbiegu trzech szlaków turystycznych: czerwonego, żółtego i czarnego. Jest to również dobry punkt widokowy jednak nie aż tak jak Smerek, z którego rozpościera się doskonały widok na stronę wschodnią, Połoninę Wetlińską i Hnatowe Berdo (1187 m n.p.m.) oraz na południe gdzie zobaczymy Wielką Rawkę, Rabią Skałę oraz miejscowości: Smerek, Kalnicę i Wetlinę. Odwracając się na północ ujrzymy dolinę Sanu, schron w Suchych Rzekach, Dwernik Kamień, Jawornik i pasmo Otrytu, częściowo również miejscowość Zatwarnicę.

Jak widać krótka trasa z Wetliny, bo tylko 5 km zapewnia całą gamę szerokich panoram na bieszczadzkie szczyty. Rozpoczynając szlak w Wetlinie warto zobaczyć też Wodospad Ostrowskich, który znajduje się około 0,5 km od wejścia na szlak.

Informacje praktyczne - planujemy bieszczadzki trip

  • wybierając trudniejszy szlak warto zadbać wcześniej o kondycję
  • busy w Bieszczadach jeżdżą nieregularnie, często nie sugerując się żadnym rozkładem jazdy, a bardziej ilością osób wewnątrz
  • na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wstęp na szlaki jest płatny
  • będąc w Bieszczadach zimą konieczne jest posiadanie raków umożliwiających chodzenie po stromych i śliskich szlakach

Bieszczady dla początkujących - gdzie wybrać się na pierwszy wypad?

Na pierwszy wypad warto wybrać krótki i stosunkowo łatwy szlak, aby sprawdzić swoje możliwości. Takim szlakiem jest np. szlak na Bukowe Berdo z Mucznego. Ciekawych miejsc w Bieszczadach jest naprawdę sporo i nie są to tylko szlaki, znajdziemy tu również wodospady i jeziora.


Zobacz: Jeziorka Duszatyńskie


Najciekawsze szlaki turystyczne w Bieszczadach

  • Czerwony szlak z Wołosatego na Tarnicę przez Rozsypaniec i Halicz
  • Czerwony szlak z Ustrzyk Górnych na Tarnicę przez Szeroki Wierch
  • szlak na Bukowe Berdo z Mucznego

Bieszczady szlaki dla początkujących

  • szlak na Bukowe Berdo z Mucznego
  • czerwony szlak na Połoninę Caryńską z Brzegów Górnych
  • Szlak do Jeziorek Duszatyńskich z Duszatyna

Mało uczęszczane szlaki turystyczne w Bieszczadach

  • Zatwarnica - Suche Rzeki - Smerek
  • szlak na Bukowe Berdo z Mucznego
  • zielony szlak z Bukowca do Źródeł Sanu

Tarnica, Halicz i Rozsypaniec - zejście dla zuchwałych

Tarnica to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach, jednak każdy nawet średnio przygotowany turysta powinien sobie poradzić z jej zdobyciem. Podejmując trasę na Tarnicę szlakiem czerwonym najrozsądniej jest pokonać go na samym początku kiedy mamy jeszcze spory zapas sił, a na powrót wybrać szlak niebieski do Wołosatego, którym zejdziemy szybkim tempem w około 1 - 1,5 godz. Wybierając odwrotną kolejność szlaków narażamy się na to, że w drodze powrotnej zastanie nas wieczór, co nie byłoby fajne kiedy mamy jeszcze do pokonania kilka bądź kilkanaście kilometrów drogi po górach. Na Tarnicę prowadzi kilka szlaków, wszystkie z nich zostały dokładnie opisane w artykule Tarnica - najwyższy szczyt Bieszczad.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły
× Full Image