POŁONINA CARYŃSKA - DOSTĘPNE SZLAKI NA NAJPOPULARNIEJSZĄ POŁONINĘ W BIESZCZADACH

Czas czytania: 8 min
2022-04-27
Bieszczady
Podoba Ci
się ten artykuł?
0

POŁONINA CARYŃSKA OBOK TARNICY TO NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANE MIEJSCE W CAŁYCH BIESZCZADACH. PRZEPIĘKNE WIDOKI I STOSUNKOWO ŁATWY DOSTĘP SPRAWIAJĄ, ŻE TO WŁAŚNIE POŁONINA CARYŃSKA JEST WYBIERANĄ ATRAKCJĄ NA URLOPOWY OKRES WIELU TURYSTÓW. POZNAJMY WSZYSTKIE DOSTĘPNE SZLAKI, PARKINGI I NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W DRODZE NA GŁÓWNY WIERZCHOŁEK POŁONINY.

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.), to jedna z najpopularniejszych bieszczadzkich połonin i obowiązkowy punkt każdego, kto chce poczuć prawdziwy klimat gór i magię Bieszczad. Miejsce to przyciąga zarówno turystów bardziej jak i mniej doświadczonych ze wszystkich okolic Polski. Nic w tym dziwnego, widoki jakie oferuje Połonina Caryńska zdecydowanie sprawiają, że warto tu powracać nawet z drugiego końca kraju!

Będąc na Połoninie Caryńskiej, możemy z łatwością dostrzec Wielką Rawkę, Połoninę Wetlińską i najwyższe szczyty Bieszczad, czyli Tarnicę (1346 m) i Halicz (1333 m). Przy wysokiej przejrzystości powietrza zobaczymy odległe o 180 km (w linii prostej) Tatry. Jednym słowem wszystko co najpiękniejsze!

połonina caryńska
Połonina Caryńska widziana ze szczytu Połoniny Wetlińskiej. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Warto wspomnieć, że Połonina Caryńska, to naturalne przedłużenie Połoniny Wetlińskiej i przebiega przez nią Czerwony Szlak z Ustrzyk Górnych do Brzegów Górnych, który należy do klasyków jeśli chodzi o wejście na Połoninę Caryńską.


Zobacz również: Smerek: szczyt w Bieszczadach - mapa szlaków, noclegi


Ciekawostka:

Nazwa Połoniny Caryńskiej pochodzi od dawnej bieszczadzkiej osady Caryńskie, która obecnie nie istnieje. Leżała u podnóża Połoniny.

połonina caryńska
Bieszczady Połonina Caryńska. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Połonina Caryńska - charakterystyka

Rejon Polski: Bieszczady

Współrzędne: 49.135368, 22.607913

Punkty początkowe możliwych tras: Przełącz Wyżniańska, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Bereżki

Najwyższy szczyt: Kruhly Wierch - 1297 m n. p. m.

Połonina Caryńska - dostępne szlaki turystyczne

Połonina Caryńska jest bardzo popularnym miejscem w Bieszczadach. Jeśli chcemy wejść na jej szczyt bez towarzystwa tłumów, zaplanujmy odpowiednio wcześnie nasze wejście. Wczesnym rankiem jest duża szansa, że cała połonina będzie tylko dla nas. Kolejna ważna sprawa, to wybór trasy, jeśli jesteś początkującym turystą, a sport, to nie jest to, co kochasz w życiu najbardziej, najrozsądniej będzie rozpocząć w Przełęczy Wyżniańskiej.

Jeśli natomiast masz pewność że twoja kondycja cię nie zawiedzie, początek trasy na wierzchołek Połoniny Caryńskiej możesz wybrać dowolnie. Możliwości jest aż 4. Bezpośrednio przez Połoninę Caryńska prowadzi szlak czerwony i częściowo szlak zielony, dlatego są to dwa główne szlaki, którymi możemy się przemieszczać. Najwyższy wierzchołek Połoniny ma 1297 m n.p.m. i to on jest celem naszej dzisiejszej wyprawy. Przyjrzyjmy się wszystkim dostępnym szlakom na najpopularniejszą bieszczadzką połoninę.


Zobacz również: Szlaki w Bieszczadach


Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżniańskiej - Najkrótszy szlak na Połoninę Caryńską

najłatwiejsza z możliwych tras - szlak zielony. Na szczyt dostaniemy się w 1h i 15 min, a do pokonania będziemy mieli łącznie 431 m podejścia. Długość szlaku to zaledwie 2,3 km.

Wybierając ten szlak, początek wędrówki rozpoczynamy w Przełęczy Wyżniańskiej przy kasach biletowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest tu również płatny parking, na którym najwygodniej będzie zostawić nam samochód.

Po opuszczeniu parkingu kierujemy się zielonym szlakiem prowadzącym przez łąki na dość stromym zboczu gdzie kiedyś stały zabudowania bieszczadzkiej wsi Berehy Górne.

Po pokonaniu pierwszych wysokości zbliżamy się do granicy lasu, gdzie nadarza się pierwsza okazja, by nieco odpocząć. Dlatego więc jeśli mamy ochotę, siadamy na drewnianych ławeczkach i podziwiamy widoki Przełęczy Wyżniańskiej oraz Wielką i Małą Rawkę.

Po krótkim odpoczynku wchodzimy do lasu, gdzie czeka na nas strome podejście, którym wychodzimy na dolną część Połoniny Caryńskiej, a po kilkunastu minutach jesteśmy już na jej grani. Jednak głównym celem takich wędrówek jest zdobycie szczytu. Dlatego będąc już na grzbiecie połoniny, kierujemy się Szlakiem Czerwonym na zachód, by po 10 min znaleźć się na najwyższym punkcie Połoniny Caryńskiej, którym jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Powrót w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej.

Połonina Caryńska z Brzegów Górnych

nieco bardziej wymagająca trasa prowadzi przez szlak czerwony. Przy tej opcji wejście zajmie 1h i 40 min., przy sumie 546 m przewyższeń. Długość trasy to 2,9 km.

Kolejną z opcji jest wejście z Brzegów Górnych, zaczyna się ono od niewielkiego wzniesienia, na którym warto zatrzymać się na chwilę przy pozostałościach starego łemkowego cmentarza i cerkwi. Jest to fragment ścieżki ukazujący pozostałości historyczne nieistniejącej już wsi Berehy Górne, która kiedyś tętniła życiem. Jednak przesiedlenia po wojnie w ramach akcji - Wisła, zmieniły jej oblicze.

Po krótkim historycznym wstępie wracamy na szlak! W końcu naszym celem jest zdobycie Połoniny Caryńskiej!

połonina caryńska
Szlak z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Dalszy fragment ścieżki prowadzi przez malowniczy wąwóz, który pokonujemy przy pomocy schodów, po przebyciu których należy uzbroić się cierpliwość i nieco zapału. Czeka nas konkretne podejście, które zabierze nam sporo energii. W między czasie miniemy wiatę, z której zdecydowanie warto skorzystać, by podładować baterie i chwile odpocząć.

Po wyjściu z lasu jesteśmy już tylko 40 min od szczytu Połoniny Caryńskiej, z którego rozpościera się tak wspaniały widok, że aż żal wracać z powrotem.

Dla bardziej zaprawionych, żądnych bieszczadzkiej przygody turystów ciekawą opcją będzie przejście całego Czerwonego Szlaku z Brzegów Górnych, przez Połoninę Caryńską, aż do Ustrzyk Górnych.

Jak to zaplanować?

Między miejscowościami Brzegi Górne i Ustrzyki Górne jest około 4,5 km drogi, dlatego najlepszym pomysłem będzie zaparkować samochód na parkingu w miejscowości Ustrzyki Górne tuż przy szlaku i następnie podjechać autobusem za kilka zł do wsi Brzegi Górne, skąd rozpoczniemy istnie bieszczadzki i lekko hardcorowy trip o sumie podejść 613 m i 9km dość wymagającej trasy, zwłaszcza na początku przy wejściu. Zejście z Połoniny Caryńskiej w kierunku Ustrzyk Górnych jest już łagodniejsze i na koniec wędrówki dla naszych zmęczonych nóg będzie to idealny wręcz etap. Czas przejścia czerwonego szlaku Brzegi Górne - Ustrzyki Górne to około 3,5 godziny. Jednak pamiętajmy, że wędrówka Połoniną Caryńską w stronę Ustrzyk Górnych, to przepiękny fragment szlaku czerwonego, dlatego mając nieco więcej czasu na chodzenie po górach warto wykorzystać go właśnie w ten sposób.

Połonina Caryńska z Ustrzyk Górnych

tym razem również czerwony szlak, ale z przeciwnej strony. Co tu dużo mówić, trasa wymagająca, bo aż 693 m przewyższeń do pokonania. Czas przejścia - 2h i 43 min, natomiast długość trasy to 6,1 km. Zdecydowanym plusem są wspaniałe widoki, które przy tej opcji będą nam towarzyszyć przez około godzinę marszu.

W tym przypadku wędrówkę rozpoczynamy w centrum Ustrzyk Górnych. W Ustrzykach Górnych znajduje się duży parking nieopodal Schroniska PTTK. Po opłaceniu parkingu i wykupieniu biletu na szlak wyruszamy w drogę. Jak to często bywa, sam początek szlaku nie porywa jeszcze widokami, na to trzeba chwilę poczekać i przede wszystkim zapracować. Po przejściu przez mostek nad Rzeczycą idziemy drewnianą kładką dłuższą chwilę przez bukowy las. Tym razem dopiero po około godzinie marszu docieramy do wiaty, przy której sięgamy po pierwszą kanapkę i chwile odpoczywamy. Wracając na ścieżkę po 30 kolejnych minutach, po wyjściu z lasu zaczynają się piękne widoki i od tego momentu nasza wędrówka, to czysta przyjemność! Nie tylko ze względu na widoki, głównie dlatego, że większość przewyższeń mamy już za sobą. Przed nami przepiękna trasa szczytami połoniny, która do najwyższego jej wierzchołka liczy 3 km.


Zobacz również: Bukowe Berdo szlak z Mucznego


To czas na cieszenie się prawdziwie bieszczadzkimi widokami! Za nami wyłania się szczyt Tarnicy, a za nią Halicz i Rozsypaniec, z lewej Mała i Wielka Rawka, prawej Magura Stuposiańska, a przed nami jeden cel - Najwyższa kulminacja Połoniny Caryńskiej. A zatem do dzieła!

Po wyjściu z lasu, czas dojścia na szczyt Połoniny Caryńskiej, to około godzina spokojnym tempem i zdecydowanie najlepszy fragment całej trasy. Warto przysiąść choćby na chwilę, by poczuć ten bieszczadzki klimat, którego nie zaznamy nigdzie indziej.

Połonina Caryńska z miejscowości Bereżki

Jest to najtrudniejsza i najmniej popularna trasa. Prowadzi najpierw szlakiem żółtym, a następnie zielonym. Dla wielu osób minusem może być długa droga przez las.

Tym sposobem na najwyższym szczycie Połoniny Caryńskiej znajdziemy się po 3h i 14 min, a w między czasie pokonamy 755m przewyższeń. Długość trasy wynosi 7,7km. Idealna opcja by spalić dużo kalorii!

Tym razem samochód zostawiamy na małym i skromnym parkingu w miejscowości Bereżki, tradycyjnie zakupując bilet wstępu na szlak i opłacając parking.

Rozpoczynając wędrówkę na Połoninę Caryńską kierujemy się żółtym szlakiem w stronę schroniska Politechniki Warszawskiej "Koliba", znajdującego się na przełęczy Przysłup Caryński.

Trasa od parkingu do schroniska nie jest wymagająca i zajmuje ok. 1 godz. Z tego miejsca rozpościera się wspaniała panorama, z którego podziwiamy piękno gniazda Tarnicy i tak właściwie moglibyśmy zakończyć naszą wędrówkę właśnie tutaj, korzystając ze studenckiej koliby urządzając bieszczadzką biesiadę w samym centrum gór. Jednak nie takie było założenie, dlatego po chwili odpoczynku maszerujemy dalej.

Od tego momentu trasa zaczyna być bardzo wymagająca. Musimy w końcu zmierzyć się z prawdziwie hardym podejściem na szczyt Połoniny Caryńskiej. Przy dobrych wiatrach zajmie nam to niespełna 2 godz. ale wszyscy którzy tam dotarli jednogłośnie mówią, że warto! Widoki jakimi raczą nas bieszczadzkie połoniny sprawiają, że chce się tu wracać.

Bez względu na to, który ze sposobów wybierzemy, aby dotrzeć na Połoninę Caryńską widoki jakie zastaniemy na jej szczycie z pewnością nas miło zaskoczą. Oprócz rozległych widoków, na zboczach połoniny zobaczymy bieszczadzkie gołoborza, czyli skalne rumowiska, charakterystyczne dla Połoniny Caryńskiej.

połonina caryńska rumowiska
Skalne rumowiska widziane z Połoniny Caryńskiej. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Przydatne informacje w drodze na grań Połoniny Caryńskiej

  • Przed przyjazdem w Bieszczady warto zadbać o kondycje, szczególnie jeśli chciałoby się zdobyć więcej niż jeden szczyt
  • Wstęp na Połoninę Caryńską jest płatny, bilet kupujemy przy wejściu na szlak.
  • Przy wejściu na większość szlaków są parkingi (płatne)
  • Nie zapomnijcie o wodzie i kanapkach, a zimą o rakach
  • Pogoda w górach często się zmienia, dlatego jeśli istnieje możliwość opadów atmosferycznych warto mieć ze sobą płaszcz ochronny
  • Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, dlatego idąc na Połoninę Caryńską swoje czworonogi zostawiamy w domach
  • Najwyższy wierzchołek połoniny ma wysokość 1297 m n.p.m.

Jak kursują busy w Bieszczadach?

W Bieszczadach wszystko dzieje się po bieszczadzku, dlatego busy nie kursują tu według żadnego ustalonego rozkładu jazdy. Po prostu gdy jest taka potrzeba czekają na przystanku i odjeżdżają wówczas gdy uzbiera się dostateczna ilość pasażerów. W sezonie busy wypełniają się szybko i czas oczekiwania na kurs jest przez to krótki.

W okolicach Połoniny Caryńskiej busy kursują między dwoma miejscowościami, Ustrzyki Górne i Berehy Górne (Brzegi Górne). Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze jeden przystanek - Przełęcz Wyżniańska.

Zatem można się tu przemieszczać z Przełęczy Wyżniańskiej w kierunku Brzegów Górnych lub Ustrzyk Górnych bądź w przeciwną stronę z Brzegów Górnych lub Ustrzyk Górnych do Przełęczy Wyżniańskiej.

W każdej z trzech miejscowości buzy mają swoje konkretne przystanki. Najczęściej mieszczą się one obok parkingów samochodowych dla turystów lub bezpośrednio na tych parkingach.

Połonina Caryńska na mapie

Komentarze