Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) - szlak z Ustrzyk Górnych z widokiem na całe Bieszczady. Zobacz propozycje i opisy szlaków, parkingi, informacje praktyczne

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
1
Czas czytania: 8 min
Aktualizacja: 2024-03-27
Bieszczady
Połonina Caryńska fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Połonina Caryńska obok Tarnicy, to najchętniej odwiedzane miejsce w całych Bieszczadach. Przepiękne widoki i stosunkowo łatwy dostęp sprawiają, że to właśnie Połonina Caryńska jest wybieraną atrakcją na urlopowe wypady wielu turystów. Poznajmy wszystkie dostępne szlaki, parkingi i najważniejsze informacje w drodze na główny wierzchołek połoniny.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) - magiczne Bieszczady

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.), to jedna z najpopularniejszych bieszczadzkich połonin i obowiązkowy punkt każdego, kto chce poczuć prawdziwy klimat gór i magię Bieszczad. Miejsce to przyciąga zarówno turystów bardziej jak i mniej doświadczonych ze wszystkich okolic Polski. Nic w tym dziwnego, widoki jakie oferuje Połonina Caryńska zdecydowanie sprawiają, że warto tu powracać nawet z drugiego końca kraju!

Będąc na Połoninie Caryńskiej, możemy z łatwością dostrzec Wielką Rawkę, Połoninę Wetlińską i najwyższe szczyty Bieszczad, czyli Tarnicę (1346 m) i Halicz (1333 m). Przy wysokiej przejrzystości powietrza zobaczymy odległe o 180 km (w linii prostej) Tatry. Jednym słowem wszystko co najpiękniejsze!

połonina caryńska
Połonina Caryńska widziana ze szczytu Połoniny Wetlińskiej.

Warto wspomnieć, że Połonina Caryńska, to naturalne przedłużenie Połoniny Wetlińskiej i przebiega przez nią Czerwony Szlak - Główny Szlak Beskidzki - z Ustrzyk Górnych do Brzegów Górnych, który należy do klasyków jeśli chodzi o wejście na Połoninę Caryńską.


Zobacz również: Smerek: szczyt w Bieszczadach - mapa szlaków, noclegi


Ciekawostka:

Nazwa Połoniny Caryńskiej pochodzi od dawnej bieszczadzkiej osady Caryńskie, która obecnie nie istnieje. Leżała u podnóża Połoniny.

połonina caryńska
Bieszczady Połonina Caryńska.

Połonina Caryńska - charakterystyka

Rejon Polski: Bieszczady

Współrzędne: 49.135368, 22.607913

Punkty początkowe możliwych tras: Przełącz Wyżniańska, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Bereżki

Najwyższy szczyt: Kruhly Wierch - 1297 m n. p. m.

Wejście na Połoninę Caryńską - który szlak wybrać?

Połonina Caryńska jest bardzo popularnym miejscem w Bieszczadach. Jeśli chcemy wejść na jej szczyt bez towarzystwa tłumów, zaplanujmy odpowiednio wcześnie nasze wejście. Wczesnym rankiem jest duża szansa, że cała połonina będzie tylko dla nas. Kolejna ważna sprawa, to wybór trasy, jeśli jesteś początkującym turystą, a sport, to nie jest to, co kochasz w życiu najbardziej, najrozsądniej będzie rozpocząć w Przełęczy Wyżniańskiej.

Jeśli natomiast masz pewność że twoja kondycja cię nie zawiedzie, początek trasy na wierzchołek Połoniny Caryńskiej możesz wybrać dowolnie. Możliwości jest aż 4. Bezpośrednio przez Połoninę Caryńska prowadzi szlak czerwony i częściowo szlak zielony, dlatego są to dwa główne szlaki, którymi możemy się przemieszczać. Najwyższy wierzchołek Połoniny ma 1297 m n.p.m. i to on jest celem naszej dzisiejszej wyprawy. Przyjrzyjmy się wszystkim dostępnym szlakom na najpopularniejszą bieszczadzką połoninę.


Zobacz również: Szlaki w Bieszczadach


Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżniańskiej - najkrótszy szlak na Połoninę Caryńską

Najłatwiejsza z możliwych tras - szlak zielony. Na szczyt dostaniemy się w 1h i 15 min, a do pokonania będziemy mieli łącznie 431 m podejścia. Długość szlaku to zaledwie 2,3 km.

Wybierając ten szlak, początek wędrówki rozpoczynamy w Przełęczy Wyżniańskiej przy kasach biletowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest tu również płatny parking, na którym najwygodniej będzie zostawić nam samochód.

Po opuszczeniu parkingu kierujemy się zielonym szlakiem prowadzącym przez łąki na dość stromym zboczu gdzie kiedyś stały zabudowania bieszczadzkiej wsi Berehy Górne.

Po pokonaniu pierwszych wysokości zbliżamy się do granicy lasu, gdzie nadarza się pierwsza okazja, by nieco odpocząć. Dlatego więc jeśli mamy ochotę, siadamy na drewnianych ławeczkach i podziwiamy widoki Przełęczy Wyżniańskiej oraz Wielką i Małą Rawkę.

Po krótkim odpoczynku wchodzimy do lasu, gdzie czeka na nas strome podejście, którym wychodzimy na dolną część Połoniny Caryńskiej, a po kilkunastu minutach jesteśmy już na jej grani. Jednak głównym celem takich wędrówek jest zdobycie szczytu. Dlatego będąc już na grani Połoniny Caryńskiej, kierujemy się szlakiem czerwonym na zachód, by po 10 min znaleźć się na jej najwyższym punkcie, którym jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Powrót w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej.

Połonina Caryńska szlak z Brzegów Górnych

Nieco bardziej wymagająca trasa prowadzi przez szlak czerwony. Przy tej opcji wejście zajmie 1h i 40 min., przy sumie 546 m przewyższeń. Długość trasy to 2,9 km.

Kolejną z opcji jest wejście z Brzegów Górnych, zaczyna się ono od niewielkiego wzniesienia, na którym warto zatrzymać się na chwilę przy pozostałościach starego łemkowego cmentarza i cerkwi. Jest to fragment ścieżki ukazujący pozostałości historyczne nieistniejącej już wsi Berehy Górne, która kiedyś tętniła życiem. Jednak przesiedlenia po wojnie w ramach akcji - Wisła, zmieniły jej oblicze.

Po krótkim historycznym wstępie wracamy na szlak! W końcu naszym celem jest zdobycie Połoniny Caryńskiej!

połonina caryńska
Szlak z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską.

Dalszy fragment szlaku biegnie przez malowniczy wąwóz, który pokonujemy schodkami, po przebyciu których należy uzbroić się cierpliwość i nieco zapału. Czeka nas konkretne podejście, które zabierze nam sporo energii. W między czasie miniemy wiatę, z której zdecydowanie warto skorzystać, by podładować baterie i chwile odpocząć.

Po chwili wychodzimy z lasu i jesteśmy już tylko 40 min od szczytu Połoniny Caryńskiej, z którego rozpościera się tak wspaniały widok, że aż żal wracać z powrotem.

Dla bardziej zaprawionych, żądnych bieszczadzkiej przygody turystów ciekawą opcją będzie przejście całego Czerwonego Szlaku z Brzegów Górnych, przez Połoninę Caryńską, aż do Ustrzyk Górnych.

Jak to zaplanować?

Z Brzegów Górnych do Ustrzyk Górnych jest około 4,5 km drogi, dlatego najlepszym pomysłem będzie zaparkować samochód na parkingu w miejscowości Ustrzyki Górne tuż przy szlaku i następnie podjechać autobusem za kilka zł pod parking w Brzegach Górnych, skąd rozpoczniemy istnie bieszczadzki i lekko hardcorowy trip o sumie podejść 613 m i 9 km dość wymagającej trasy, zwłaszcza na początku przy wejściu. Zejście z Połoniny Caryńskiej w kierunku Ustrzyk Górnych jest już łagodniejsze i na koniec wędrówki dla naszych zmęczonych nóg będzie to idealny wręcz etap. Czas przejścia czerwonego szlaku Brzegi Górne - Ustrzyki Górne to około 3,5 godziny. Jednak pamiętajmy, że wędrówka Połoniną Caryńską w stronę Ustrzyk Górnych, to przepiękny fragment szlaku czerwonego, dlatego mając nieco więcej czasu na chodzenie po górach warto wykorzystać go właśnie w ten sposób.

Połonina Caryńska szlak z Ustrzyk Górnych - widokowy szlak na Caryńską

Tym razem również czerwony szlak, ale z przeciwnej strony. Co tu dużo mówić, trasa wymagająca, bo aż 693 m przewyższeń do pokonania. Czas przejścia - 2h i 43 min, natomiast długość trasy to 6,1 km. Zdecydowanym plusem szlaku z Ustrzyk Górnych są wspaniałe widoki, które przy tej opcji będą nam towarzyszyć przez około godzinę marszu.

W tym przypadku wędrówkę rozpoczynamy z parkingu w Ustrzykach Górnych, nieopodal Schroniska PTTK. Po opłaceniu biletów (parking, szlak na caryńską) wyruszamy w drogę. Jak to często bywa, sam początek szlaku nie porywa jeszcze widokami, na to trzeba chwilę poczekać i przede wszystkim zapracować. Po przejściu przez mostek nad Rzeczycą idziemy drewnianą kładką dłuższą chwilę przez bukowy las. Tym razem dopiero po około godzinie marszu docieramy do wiaty, przy której sięgamy po pierwszą kanapkę i chwile odpoczywamy. Wracając na ścieżkę po 30 kolejnych minutach, po wyjściu z lasu zaczynają się piękne widoki i od tego momentu nasza wędrówka, to czysta przyjemność! Nie tylko ze względu na widoki, głównie dlatego, że większość przewyższeń mamy już za sobą. Przed nami przepiękna trasa szczytami połoniny, która do najwyższego jej wierzchołka liczy 3 km.


Zobacz również: Bukowe Berdo szlak z Mucznego


To czas na cieszenie się prawdziwie bieszczadzkimi widokami! Za nami wyłania się szczyt Tarnicy, a za nią Halicz i Rozsypaniec, z lewej Mała i Wielka Rawka, prawej Magura Stuposiańska, a przed nami jeden cel - Najwyższa kulminacja Połoniny Caryńskiej. A zatem do dzieła!

Po wyjściu z lasu, czas dojścia na szczyt Połoniny Caryńskiej, to około godzina spokojnym tempem i zdecydowanie najlepszy fragment całej trasy. Warto przysiąść choćby na chwilę, by poczuć ten bieszczadzki klimat, którego nie zaznamy nigdzie indziej.

Połonina Caryńska z miejscowości Bereżki - bieszczadzki survival

Jest to najtrudniejsza i najmniej popularna trasa. Prowadzi najpierw szlakiem żółtym, a następnie zielonym. Dla wielu osób minusem może być długa droga przez las.

Tym sposobem na najwyższym szczycie Połoniny Caryńskiej znajdziemy się po 3h i 14 min, a w między czasie pokonamy 755m przewyższeń. Długość trasy wynosi 7,7km. Idealna opcja by spalić dużo kalorii!

Tym razem samochód zostawiamy na małym i skromnym parkingu w miejscowości Bereżki, tradycyjnie zakupując bilet wstępu na szlak i opłacając parking.

Rozpoczynając wędrówkę na Połoninę Caryńską kierujemy się żółtym szlakiem w stronę schroniska studenckiego "Koliba", należącego do Politechniki Warszawskiej. Schronisko Koliba znajduje się na przełęczy Przysłup Caryński.

Trasa od parkingu do schroniska nie jest wymagająca i zajmuje ok. 1 godz. Z tego miejsca rozpościera się niezwykle widokowa panorama, z którego podziwiamy piękno gniazda Tarnicy i tak właściwie moglibyśmy zakończyć naszą wędrówkę właśnie tutaj, korzystając ze studenckiej koliby urządzając bieszczadzką biesiadę w samym centrum gór. Jednak nie takie było założenie, dlatego po chwili odpoczynku ruszamy dalej.

Od tego momentu trasa zaczyna robić się bardzo wymagająca. Musimy w końcu zmierzyć się z prawdziwie hardym podejściem na szczyt Połoniny Caryńskiej. Przy dobrych wiatrach zajmie nam to niespełna 2 godz. ale wszyscy którzy tam dotarli jednogłośnie mówią, że warto! Widoki jakimi raczą nas bieszczadzkie połoniny sprawiają, że chce się tu wracać.

Bez względu na to, który ze sposobów wybierzemy, aby dotrzeć na Połoninę Caryńską widoki jakie zastaniemy na jej szczycie z pewnością nas miło zaskoczą. Oprócz rozległych widoków, na zboczach połoniny zobaczymy bieszczadzkie gołoborza, a więc skalne rumowiska, charakterystyczne dla Połoniny Caryńskiej.

połonina caryńska rumowiska
Skalne rumowiska widziane z Połoniny Caryńskiej.

Przydatne informacje w drodze na grzbiet Połoniny Caryńskiej

  • Przed przyjazdem w Bieszczady warto zadbać o kondycje, szczególnie jeśli chciałoby się zdobyć więcej niż jeden szczyt
  • Wstęp na Połoninę Caryńską jest płatny, bilet kupujemy przy wejściu na szlak
  • Przy wejściu na większość szlaków turystycznych są parkingi (płatne)
  • Nie zapomnijcie o wodzie i kanapkach, a zimą o rakach
  • Pogoda w górach często się zmienia, dlatego jeśli istnieje możliwość opadów atmosferycznych warto mieć ze sobą płaszcz ochronny
  • Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, dlatego wybierając się na Połoninę Caryńską swoje czworonogi zostawiamy w domach
  • Najwyższy wierzchołek połoniny ma wysokość 1297 m n.p.m.
  • Kontakt do BdPN: telefon: (13) 461 06 10, adres e-mail: oie@bdpn.pl

Jak kursują busy w Bieszczadach?

W Bieszczadach wszystko dzieje się po bieszczadzku, dlatego busy nie kursują tu według żadnego ustalonego rozkładu jazdy. Po prostu gdy jest taka potrzeba czekają na przystanku i odjeżdżają wówczas gdy uzbiera się dostateczna ilość pasażerów. W sezonie busy wypełniają się szybko i czas oczekiwania na kurs jest przez to krótki.

W okolicach Połoniny Caryńskiej busy kursują między dwoma miejscowościami, Ustrzyki Górne i Berehy Górne (Brzegi Górne). Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze jeden przystanek - Przełęcz Wyżniańska.

Zatem można się tu przemieszczać z Przełęczy Wyżniańskiej w kierunku Brzegów Górnych lub Ustrzyk Górnych, bądź w przeciwną stronę z Brzegów Górnych lub Ustrzyk Górnych do Przełęczy Wyżniańskiej.

W każdej z trzech miejscowości busy mają swoje konkretne przystanki. Najczęściej mieszczą się obok parkingów samochodowych dla turystów lub bezpośrednio na parkingach.

Połonina Caryńska na mapie

Komentarze

Aga
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-02-03 10:30
Jako Wielka miłośniczka górskich wędrówek przyznaję że to właśnie Połonina Caryńska i Wetlińska są moimi ulubionymi szczytami w Bieszczadach. Szczerze polecam wybrać się o świcie, a najlepiej jeszcze przed wschodem słońca i oglądać to co dzieje się wtedy na namek górze... po prostu magia! Polecam szlak z centrum Ustrzyk górnych – szlak czerwony, bo przez długi czas idzie się widokową granią i szybko są widoki, co ważne jest... Zobacz więcej
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz
Powiązane artykuły