Jezioro Rożnowskie - kajaki, żaglówka, a może jacht?

Jezioro Rożnowskie to z kolei największy zbiornik wodny z zaporą w całym województwie małopolskim. Znajduje się na terenie Pogórza Rożnowskiego pomiędzy Rożnowem a Kurowem na rzece Dunajec. To właśnie wody Dunajca po wzniesieniu zapory zostały spiętrzone co dało początek znanemu dziś i lubianemu Jezioru Rożnowskiemu.

Jego powierzchnia to blisko 16 km kw., głębokość sięga 35 m, a długość przekracza 22 km. Najbardziej turystyczna miejscowość, do której ciągną przyjezdni to Gródek nad Dunajcem

Skupmy się jednak nad atutami samego jeziora. Z pewnością podczas pierwszej wizyty zwrócimy uwagę na mocno zróżnicowaną linię brzegową, której plusem jest to, że dużo oferuje. Znajdziemy tu wiele piaszczystych plaż jak i sporo zacienionego miejsca tuż przy lesie.

Co do infrastruktury turystycznej, to została ona mocno rozbudowana w ostatnich latach. Powstało wiele ścieżek rowerowo-spacerowych i miejsc wypoczynkowych. W ofercie oprócz domków letniskowych i pensjonatów są również pola namiotowe i kempingowe. Dla osób lubiących sporty wodne działa kilka wypożyczalni sprzętu wodnego jak i przystanie jachtowe.

Zobacz też: Kąpieliska podkarpackie ⛱️ - Gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu? ⛵ 🌊 Sprawdzamy dostępne kąpieliska, jeziora i zalewy w regionie ☀️

Zalew Kryspinów - jeziora w Małopolsce

Zalew Kryspinów zwany też zalewem Na Piaskach mieści się we wsi Budzyń graniczącej od zachodu z Krakowem. Stąd też często odwiedzane jest przez krakowian. 

Jezioro to utworzono na wyrobisku dawnej kopalni piasku. Jego wymiary to około 1,5 km długości i 400 m szerokości. Jego sporą zaletą oprócz niewielkiej odległości od Krakowa są piaszczyste plaże. Latem organizowane są tu różne imprezy zarówno dla dzieci jak i dorosłych.  

Wstęp na kąpielisko jest płatny. Z łatwością wypożyczymy tu dowolnego rodzaju sprzęt wodny, na sportowym boisku zagramy w gry zespołowe, a dzieci pobawią się na placu zabaw. Zaś fani mocnych wrażeń przejadą się kolejką tyrolką tuż nad lustrem wody.

Jezioro Klimkowskie - jeziora w województwie małopolskim

Jezioro Klimkowskie nazywane też jeziorem Klimkówka mieści się w obszarze Beskidu Niskiego na terenie województwa małopolskiego. Jezioro oferuje doskonałe warunki do uprawniania windsurfingu i wszelkich sportów żeglarskich. Minusem jest brak oficjalnej plaży i kąpieliska pomimo iż spory kawałek linii brzegowej stanowią piaszczyste plaże.

Zbiornik utworzony został na rzece Ropa w związku z budową zapory wodnej ok. 18 km od Gorlic. Jego wyjątkowe walory wizualne sprawiają, że zaliczany jest do najpiękniejszych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce południowo-wschodniej. Doceniają to turyści, plażowicze i miłośnicy sportów wodnych. Latem zalew budzi spore zainteresowanie, a jesienią wprost zachwyca paletą mieniących się w lustrze wody odcieni złotych kolorów z otaczających go Pienin Gorlickich.

Lokalna wypożyczalnia oferuje rowerki wodne, kajaki i łódki, a agroturystyki domki letniskowe i pola namiotowe.

Jezioro Czchowskie - jeziora w Małopolsce

Małopolskie jezioro, które stało się już lokalną ikoną letniego wypoczynku i spacerów nad wodą wśród malowniczej scenerii i spektaklów zachodzącego słońca. Jezioro Czchowskie to zbiornik wodny na Dunajcu umiejscowiony poniżej dużej zapory w Rożnowie. Powstał jako zbiornik wyrównawczy dla Jeziora Rożnowskiego. Dziś to przede wszystkim piękna atrakcja turystyczna, której wadą i jednocześnie zaletą jest trudna dostępność. Zejdziemy tu jedynie ścieżka od zapory w kierunku bezpłatnego aczkolwiek oficjalnego kąpieliska, która latem strzeżona jest przez ratownika wodnego. 

Drugie kąpielisko na tym jeziorze znajdziemy obok stadionu miejskiego w Czchowie. Jednak oprócz plażowania polecamy też takie aktywności jak spacer lub przejażdżka rowerowa ścieżką wokół jeziora, a także zwiedzanie pustelni św. Świerada w Tropiu.

Zalew Zakrzówek - zbiornik już nie tylko dla nurków

Zakrzówek - jeziora małopolskie
Zalew Zakrzówek

Odnowiony zalew na Zakrzówku to atrakcja, której nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Miejsce jest tak popularne, że konieczne było wprowadzenie limitów wejść, aby nadal mogło pełnić rolę atrakcji... Zbiornik od lat znany był wśród płetwonurków i osób uczących się nurkowania. Powstał w 1990 roku na skutek zalania dawnego wapiennego kamieniołomu. 

Obecnie działa tu ogromny park wodny z pływającymi na wodzie basenami otoczonymi drewnianymi pomostami. Na terenie kompleksu znajdziemy też kawałek plaży, ścieżkę spacerową dookoła kamieniołomu, punkt widokowy na zalew i uroczysko Skałki Twardowskiego. Będąc w Krakowie zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Zalew Zakrzówek w Małopolsce
Wypoczynek nad Zakrzówkiem

Plaża z zalewem Bagry

Zalew Bagry położony jest w samym centrum Krakowa, dlatego nie trudno się domyśleć, że w upalne dni przeżywa prawdziwe oblężenie. Bezpieczny wypoczynek nad wodą gwarantuje tu strzeżone kąpielisko i pracujący w sezonie ratownicy wodni. Plusem tego zalewu jest możliwość wyrobienie patentu na żeglowanie. Bez problemu popływamy też rowerkami wodnymi, kajakiem czy popularną ostatnimi czasy deską z wiosłem. O sprzęt nie trzeba się martwić, bo na miejscu działa wypożyczalnia. 

Teren zalewu uzbrojony jest w dwa boiska do piłki plażowej, port żeglarski, park wypoczynkowy, ścieżkę dookoła zalewu i ławeczki. Bez problemu znajdziemy też sporo zacisznego miejsca tylko dla siebie. 

Jezioro Mucharskie i malowniczy krajobraz Beskidów

Kolejne jezioro w Małopolsce będące prawdziwą turystyczną gratką to jezioro Mucharskie. Powstało jako zbiornik retencyjny jednak otoczenie malowniczych wzgórz Beskidu Makowskiego od wschodu i Beskidu Małego z zachodu sprawia, że wizyta w tym miejscu jest wyjątkowym doświadczeniem pełnym przepięknych urzekających widoków. Zbiornik utworzony został na rzece Skawa, która stanowi granicę pomiędzy wspomnianymi pasmami górskimi. Znajduje się na terenie niewielkiej miejscowości Świnna Poręba i jest doskonałym miejscem na dłuższy letni wypoczynek pełen rowerowych wycieczek, biwakowania, odpoczynku na plaży i rejsów statkami.

Turystyka nad jeziorem Mucharskim rozwija się z roku na rok. Przybywa nowych ścieżek, punktów noclegowych i miejsc rekreacyjnych. Obecnie popularne są tu rejsy statkami, plażowanie i eksploracje pobliskich szlaków, m.in. na Jaroszowicką Górę (541 m n.p.m.), Żmijową (595 m n.p.m.) czy Chełm (603 m n.p.m.).

Zalew Wolbromski - warto odwiedzić będąc w pobliżu

Zalew Wolbromski - małopolski zalew o powierzchni 20 hektarów, największy w powiecie olkuskim. W 2022 roku ukończono gruntowną rewitalizację zbiornika, dzięki której miejsce to znacznie zyskało na atrakcyjności. W skład zagospodarowania przestrzennego zbiornika wchodzi ścieżka rowerowa dookoła zalewu, liczne stoły, altany i leżaki, a także plac zabaw dla dzieci, zewnętrzna siłownia, wypożyczalnia sprzętu wodnego i parking.

Ale to nie wszystko. Na terenie kompleksu znajdziemy też specjalne miejsca na ognisko, zieloną plażę i wiele atrakcji, także dla wędkarzy. Jest to miejsce, które warto odwiedzić w ramach krótkiej wycieczki lub z wizytą podczas pobytu w rejonach miasta Wolbrom. Polecamy także wieczorny spacer, gdyż oświetlenie wzdłuż ścieżki sprawia, że robi się tu bardzo klimatycznie.

Zalew Chorwacja w Jurkowie - eksplozja wodnych atrakcji nad rzeką Dunajec

Zalew Chorwacja to bardzo rozwinięte turystycznie miejsce położone około 40 km od Tarnowa tuż przy rzece Dunajec. Jego nazwa nie wzięła się znikąd. Przez duże podobieństwo plaż i zagospodarowania przestrzennego kompleksu do nadmorskich kurortów, pobyt w tym miejscu często jest porównywany do chorwackich wakacji.

Na terenie zalewu znajdziemy strefy dla dorosłych jak i dzieci, kamienne i piaszczyste plaże wypożyczalnie sprzętu wodnego, kompleks basenów ze zjeżdżalnią i świetnie zagospodarowana linię brzegową. Na domiar wszystkiego tuż obok mieści się naturalne kąpielisko na Dunajcu.

Poza sezonem wypoczynkowym kiedy to zawsze jest tu dużo ludzi, zbiornik dostępny jest tez dla wędkarzy.

Kąpielisko z plażą w Brzegach

Obok Krakowa w oddalonych o kilkanaście kilometrów Brzegach znajdziemy kolejne ciekawe miejsce do letniego wypoczynku i plażowania nad wodą. Znajduje się tu Przystań Brzegi gdzie dawniej działały Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa, a po zakończeniu ich działalności wyrobiska zostały zalane. Dziś znajdziemy tu wielką piaszczystą plażę z dwoma kąpieliskami i licznymi atrakcjami. 

Wypoczywający mają do dyspozycji specjalnie przygotowaną plażę z wysokiej jakości piaskiem. Plaża rozciąga się pomiędzy dwoma zalewami. Na jej terenie znajdują się dwa boiska do siatkówki plażowej. Cały kompleks jest ogrodzony, a wstęp na jego teren jest płatny. Dla dzieci zostało stworzone specjalne kąpielisko oraz wodny tor przeszkód, a dla zaawansowanych pływaków strefę do pływania wpław. Obiekt działa od czerwca do sierpnia.

Komentarze


Dodaj komentarz