Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie - rezydencja z ogrodem zachwyca nie tylko mieszkańców Rzeszowa

Lubię to
2
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
2
1
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów
letni pałac lubomirskich fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Przy Alei Lubomirskich w Rzeszowie, tuż obok fontanny multimedialnej mieści się niewielki pałac z ogrodem. Wybudowany na terenie dawnej winnicy Mikołaja Spytka Ligęzy, otoczony ciekawą historią i perypetiami na przestrzeni lat, dziś stanowi jeden z ważniejszych zabytków Rzeszowa. Letni Pałac Lubomirskich, to aktualnie najbardziej rozpoznawalny zabytek w mieście. Poznajmy zatem najciekawsze wątki historyczne tego obiektu oraz jego znaczenie na przestrzeni wieków. Z artykułu dowiesz się również kiedy i w jakich godzinach zwiedzać Pałac Lubomirskich.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Letni Pałac Lubomirskich

Jedna z najcenniejszych architektonicznych perełek tego miasta. Poddawany wielu przebudowom i remontom pałac Lubomirskich, na przestrzeni wieków zmienił nieco wygląd i nie jest już zgodny ze swoim pierwotnym architektonicznym projektem, także ogrody w stylu barokowym są już tylko historią. Jednak w dalszym ciągu zachwyca swoim eleganckim stylem i stanowi świadectwo dostojności rodu Lubomirskich, pierwszych właścicieli pałacu.
Położony w pobliżu Zamku Lubomirskich, Alei Pod Kasztanami i Fontanny multimedialnej, jeszcze bardziej przybiera na znaczeniu. Poznajmy zatem wybrane, a zarazem najciekawsze wątki historyczne, związane z tym zabytkowym obiektem.


Zobacz też: Rzeszów: atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca


letni pałac lubomirskich
Letnia Rezydencja Lubomirskich w Rzeszowie.

Historia Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie

Przepiękna rezydencja służyła rodzinie Lubomirskich jako oaza spokoju i odpoczynku, ale było to również dla nich miejsce dobrej zabawy i rozrywki. Dlatego podczas wycieczki naukowej w 1886 roku Władysław Łuszczkiewicz napisał w sprawozdaniu:

"Jest to wspomnienie czasów saskich, miejsce rozkosznych zabaw, co przypominało naszym panom życie spędzone w stolicach zagranicznych."
Ślub z 14 latką

Nie ma jednoznacznych dowodów wskazujących kto był twórcą tej budowli. Jednak analizy historyczne pozwalają domniemywać, że mógł nim być architekt o niderlandzkim pochodzeniu - Tylman z Gameren. Został on sprowadzony do Rzeszowa pod koniec XVII wieku. Dlatego szacuje się, że Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie najprawdopodobniej wybudowano około roku 1700, a już 38 lat później przebudowano zgodnie z hipotezą Juliana Niecia. Czyli rok po ślubie Jerzego Ignacego Lubomirskiego, który podczas swoich zaślubin miał 50 lat, a jego wybranka Joanna von Stein zu Jettingen niespełna 14.

Zdaniem Juliana Niecia, to właśnie młodziutka małżonka była główną motywacją Lubomirskiego, która sprawiła, że tworzył on wspaniałe ogrody wokół pałacu oraz dokonał całej przebudowy, by nadać mu jeszcze więcej wdzięku i wytworności.

Ruina nie pałac

Końcówka XVIII wieku, zdecydowanie nie należała do czasów świetności Letniego Pałacu Lubomirskich. Ówczesny spadkobiorca Franciszek Lubomirski sprzedał zaniedbany pałac wraz z ogrodem pani Mouzon z domu Schudrach. Pozostała część ogrodów wraz z Zamkiem w późniejszych latach została przez Lubomirskich sprzedana rządowi austriackiemu. Były to czasy kolejnej przebudowy, zarówno dla samego pałacu jak i ogrodów i ogrodzenia.

Pożar pałacu

W lipcu 1906 roku w Letnim Pałacu Lubomirskich wybuchł pożar, spalił się dach i całe wyposażenie mieszkalne, runęły nawet sufity z pierwszego piętra. Ówczesna gazeta lokalna "Głos rzeszowski" w 1906 roku informował, że duży nacisk kładziono na jego późniejszą odbudowę z zachowaniem wcześniejszego charakterystycznego wyglądu, o co apelowała Rada Miejska miasta.

Pałacowy kalejdoskop

Podczas II wojny światowej, ówczesny właściciel pałacu utworzył szpital polowy na terenie rezydencji i sam nim zarządzał. Po zakończeniu wojny obiekt zamieszkiwał syn właściciela Mieczysław Nieć wraz ze swoją rodziną.

Lata 70 XX wieku, dla właściciela oznaczały wywłaszczenie. W późniejszych latach przeprowadzono gruntowny remont i otworzono oddział krakowskiej Akademii Muzycznej z Katedrą Wychowania Muzycznego rzeszowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W kolejnych latach mieścił się tutaj również Instytut Muzyki rzeszowskiego uniwersytetu.

Wywłaszczony w latach 70-tych właściciel (rodzina Nieciów) odzyskał obiekt w lipcu 2013 roku, tylko po to, aby dwa miesiące później wystawić go na sprzedaż. Pałac od Nieciów zakupiła Okręgowa Izba Lekarska, która po raz kolejny w historii rozpoczęła generalny remont obiektu, funkcjonując do dziś w jego murach. Zgodnie z celem nowych właścicieli pałacu, zabytkowy budynek podczas remontu zagospodarowany został jako atrakcja turystyczna dostępna dla wszystkich do bezpłatnego zwiedzania.

Zwiedzanie Pałacu Lubomirskich

Dziś ten historyczny zabytek znajdujący się w Rzeszowie odzyskał dawny blask i możemy zwiedzać go zarówno od środka jak i z zewnątrz w godzinach pracy Okręgowej Izby Lekarskiej tj. 8.00 - 16.00.

Do zwiedzania dostępne są 3 sale w środku obiektu i na zewnątrz cały ogród otaczający pałac. Planowane jest też udostępnienie pomieszczeń pałacu dla organizowania wystaw artystycznych, możliwych do oglądania podczas gdy budynek jest otwarty.

Z całą pewnością warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce nie tylko ze względu na bogatą historię, ale również na piękno jakim emanuje. Zadbany ogród i ciekawa lokalizacja, w której mieszczą się też inne atrakcję, takie jak Zamek Lubomirskich, Fontanna multimedialna i słynna w Rzeszowie Aleja Pod Kasztanami, sprawiają że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Rzeszowie.

Mieszkańców Rzeszowa i turystów, do zwiedzania pałacu zaprasza redakcja serwisu Rzeszów Podkarpackie jak i prezes Okręgowej Izby Lekarskiej.

pałac lubomirskich w Rzeszowie
Pałac Letni Lubomirskich w Rzeszowie.

Skrót najważniejszych informacji

  • Pałac Lubomirskich został zbudowany w 1700 roku
  • Pierwszym właścicielem pałacu była rodzina Lubomirskich
  • Aktualnym właścicielem pałacyku Lubomirskich jest Okręgowa Izba Lekarska
  • Pałacyk możemy zwiedzać w godzinach pracy Okręgowej Izby Lekarskiej - od 8:00 do 16:00
  • Wejście na teren obiektu możliwe jest od strony Alei Lubomirskich
  • W zabytkowym budynku pałacu znajdował się niegdyś oddział uniwersytetu rzeszowskiego
  • Budynek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, a ostatnia zmiana miała miejsce w 2013 roku, kiedy to Nieciowie sprzedali obiekt Okręgowej Izbie Lekarskiej, wyceniany wówczas na 5 mln zł

Pałac Lubomirskich na mapie

Komentarze

Prawda w oczy
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-10-20 14:31
Okręgowa izba lekarska oczywiście złodzieje zabrali ducha tego obiektu, jak był Uniwersytet Rzeszowski wydział muzyczny z przyjemnością można było usłyszeć piękno instrumentów muzycznych co dawało klimatu tego obiektu, a tak to jest kolejna banda na salonach złodziejskich
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz