Rezerwat przyrody Lisia Góra w Rzeszowie nad Wisłokiem - idealne miejsce na rolki i rower. Zobacz atrakcje Lisiej Góry!

Lubię to
2
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
2
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów
Lisia Góra Rzeszów fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Rezerwat Lisia Góra i pobliskie Bulwary to najchętniej odwiedzane miejsca w Rzeszowie. Zielone tereny i cały szereg wypoczynkowej architektury sprawiają, że w słoneczne dni na Lisiej Górze robi się naprawdę tłoczno. Sprawdźmy zatem jak w ciekawy sposób spędzić tu czas.

Lisia Góra Rzeszów

Rezerwat przyrody Lisia Góra w Rzeszowie, to jedno z najbardziej znanych miejsc w całym mieście. Utworzony został w 1998 r na wzniesieniu w bliskim sąsiedztwie rzeki Wisłok i zajmuje powierzchnię 8,11 ha, a jego wysokość bezwzględna wynosi blisko 200 metrów. Powstał, by chronić cenny krajobraz i tutejszą przyrodę.

Popularne są tu wycieczki rowerowe, gdzie stworzonych zostało wiele ścieżek sprzyjającym tego rodzaju aktywnościom. Są to ścieżki dla biegaczy ze specjalną nawierzchnią - amortyzującą siły działające na układ kostny w trakcje biegania - oraz ścieżki rowerowe i spacerowe. 


Zobacz też: Rzeszów: atrakcje i ciekawe miejsca. Sprawdź co warto zobaczyć w Rzeszowie 


Rzeszowska Lisia Góra, dużą popularność zawdzięcza m.in. blisko sąsiadującym Bulwarom rzeszowskim, które w ostatnich latach, po wyremontowaniu i przedłużeniu wielu ścieżek oraz postawieniu nowych ławek przeżywają prawdziwe oblężenie, zwłaszcza w letnim czasie.

Ciekawostka:

W przeszłości w okolicach rezerwatu Lisia Góra znajdował się folwark, a dochody z jego funkcjonowania ofiarowywane były małżonce właściciela miasta.

Lisia Góra - nie tylko przyrodnicze atrakcje

Bez wątpienia Lisią Górę można uznać za ulubione miejsce rzeszowian do spędzania wolnego czasu. Liczne ścieżki rowerowe i spacerowe oraz sąsiedztwo Wisłoka, zachęcają do korzystania z uroków tego miejsca. Latem, lub gdy tylko robi się cieplej, Lisią Górę wypełniają prawdziwe tłumy ludzi, którzy właśnie to miejsce wybierają na spacer, rolki czy rower.

Plac zabaw

W bliskim sąsiedztwie Lisiej Góry funkcjonuje integracyjny plac zabaw dla dzieci. Jego powierzchnia, to aż 700 m2, a koszt utworzenia wyniósł prawie 500 tys. zł. Mieści się obok wcześniej zbudowanego, mniejszego placu zabaw.

Nowy plac zabaw dla dzieci posiada aż 20 specjalnych urządzeń, na których najmłodsi pod opieką rodziców mogą kreatywnie spędzać czas. Znajdują się tu między innymi: trampolina, huśtawki, integracyjna karuzela, piaskownica i pomosty z barierkami. Na terenie placu postawiono również tablice aktywności dla dzieci oraz ławki dla ich opiekunów.

Obiekt przystosowany jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a jego nawierzchnia zapewnia bezpieczną i bezkolizyjną zabawę na wszystkich urządzeniach.

W okolicach Lisiej Góry funkcjonują punkty gastronomiczne, serwujące w okresie letnim min. pyszne lody, kawę i smaczne zakąski.

plac zabaw na lisiej górze w rzeszowie
Plac zabaw przy Lisiej Górze w Rzeszowie

Sporty wodne

Osoby lubiące sporty wodne, na Lisiej Górze obok Rzeszowskiego Klubu Kajakowego znajdą wypożyczalnię sprzętu wodnego, gdzie dostępne są kajaki, rowerki wodne itp. Klub kajakowy zachęca również do wstąpienia w jego szeregi organizując regularne nabory do sekcji kajakarskich, gdzie pod okiem trenerów młodzi adepci realizują swoją wodną pasję trenując i biorąc udział w zawodach.

Nieopodal Lisiej Góry funkcjonuje też Ośrodek Sportów Wodnych "Marina", który zachęca wszystkich do uprawiania aktywności wodnych takich jak żeglarstwo. W ośrodku można odbyć liczne kursy i zdobyć różne uprawnienia, np. na sternika motorowodnego.

Lisia Góra Rzeszów
Okolice Rezerwatu Lisiej Góry w Rzeszowie

Miejsce na ognisko

Lisia Góra, to również miejsce na ognisko, które bez problemu możemy rozpalić bez obawy, że skończy się to mandatem. Obszar jest do tego w pełni przystosowany. Obok miejsc na ognisko stoi też duży zadaszony grill. Miasto raz na jakiś czas, dostarcza nawet drewno do wykorzystania w okresie biwakowym.

lisia góra rzeszów
Lisia Góra Rzeszów - miejsce na ognisko

Przyroda na Lisiej Górze

Wzgórze rezerwatu jest zbudowane ze skał lessowych.  Występuje tu najgęstsze na podkarpaciu skupisko wyjątkowych okazów dębu szypułkowego, jak na tak niewielką powierzchnię. Obwód najdorodniejszych z nich wynosi około 610 cm. Rośnie tu również siedem gatunków roślin objętych ochroną gatunkową i należą do nich: bluszcz pospolity, barwinek pospolity, centuria pospolita, pierwiosnka lekarska, kopytnik pospolity, a z krzewów: kruszyna pospolita i kalina koralowa.

Głównymi przedstawicielami fauny jest aż 176 gatunków ptaków.

Lisia Góra Rzeszów
Lisia Góra Rzeszów

Lisia Góra na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
× Full Image