Bulwary Rzeszów - kultura, park, wydarzenia. Zobacz atrakcje rzeszowskich Bulwarów

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów
Bulwary Rzeszów fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Bulwary rzeszowskie wraz z Lisią Górą, to bez wątpienia najbardziej lubiane miejsca w Rzeszowie. Są atrakcją całoroczną dla młodych jak i starszych osób. Każdego roku w okresie letnim przeżywają prawdziwe oblężenie. Czym rzeszowskie Bulwary zaskarbiły sobie serca rzeszowian? Sprawdźmy to!

Rzeszowskie Bulwary

Bulwarów rzeszowskich nie trzeba nikomu przedstawiać, w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Zlokalizowane w okolicach Hali Podpromie oraz Mostu Zamkowego zielone tereny nad Wisłokiem, są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Rzeszowie, zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni. Na Bulwarach można pospacerować wyznaczonymi ścieżkami, posiedzieć na ławeczkach, a także pojeździć na rolkach i rowerze. Kompleks posiada trasy spacerowe dla pieszych jak i ścieżki dla rowerzystów, a w ostatnich latach dostępne są też specjalnie przygotowane nawierzchnie dla biegaczy.


Zobacz też: Rzeszów atrakcje - sprawdź co robić w Rzeszowie


Grupki młodzieży biwakują tu na rozłożonych kocach, wędkarze na pozycjach przy Wisłoku czynią swoją powinność, a nieco bardziej aktywni mieszkańcy przemierzają truchcikiem w tę i z powrotem po asfaltowych ścieżkach. Czuć tutaj klimat jedności, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i właśnie dlatego Bulwary rzeszowskie łączą tak liczne rzesze ludzi. Od zakochanych par trzymających się za ręce i rodziców z dziećmi, aż po seniorów spędzających tu czas na popołudniowych spacerach.

bulwary rzeszów
Bulwary w Rzeszowie

Koncerty, park, rolki i chill, czyli atrakcje na rzeszowskich Bulwarach

Przemierzając trasę biegnącą wzdłuż Wisłoka - od Mostu Lwowskiego po okolice Lisiej Góry - mijamy po drodze liczne atrakcje. 

Będąc obok kolorowego mostu na Wisłoku, kawałek dalej przechodzimy obok Olszynek, parku szczególnie popularnego wśród młodzieży, ze względu na funkcjonujący tam klub.

Idąc dalej za Mostem Zamkowym kolejna atrakcja to skatepark. Pasjonaci tego sportu mają tu do dyspozycji liczne podjazdy, wzniesienia i przeszkody stworzone specjalnie z myślą o nich.

Będąc w okolicach Mostu Zamkowego i skateparku, jesteśmy praktycznie w centrum miasta. Zaraz obok znajdziemy m.in. Pałac Lubomirskich, Zamek Lubomirskich, Fontannę Multimedialną i słynną Aleję Pod Kasztanami. Warto mieć to na uwadze jeśli planujemy dokładnie eksplorować okolice.

Kontynuując spacer Bulwarami wzdłuż rzeki Wisłok, wchodzimy do Parku Kultury i Wypoczynku. To dość obszerny kompleks zieleni, w którym główną atrakcją kilka lat temu była spora fontanna, aktualnie nieczynna - swego czasu całkiem atrakcyjny obiekt. W północnej części parku funkcjonuje za to scena, na której miasto latem organizuje liczne koncerty. Zaraz obok zewnętrzna siłownia dla fanów gimnastyki na świeżym powietrzu, a południowej części parku - trzmielowisko, czyli ogród tematyczny służący przyrodniczej edukacji i pielęgnowaniu naturalnego ekosystemu nad Wisłokiem.

bulwary rzeszów trzmielowisko

Bulwary Rzeszów - Trzmielowisko

W 2022 roku pojawił się w tych terenach - tuż przy Wisłoku - ciekawy obiekt, a była nim ławka w niebiesko-czerwonych barwach. Przypominała swoim obrysem kształt Polski. Ławka była dość sporym widowiskiem, gdyż miała nawet swój regulamin, który z zaciętością czytali zdumieni mieszkańcy. Obiekt spodobał się nawet jednemu z polskich skoczków o czym przekonacie się włączając dźwięk na poniższym filmiku.

Z całą pewnością nie była to zwykła ławka. W pewnym momencie zaczęła żyć już własnym życiem i właśnie wtedy ją ściągnięto...  

Wypoczęci i pełni sił kierujemy się w stronę pieszej kładki nad Wisłokiem. Mijamy kolejne ławki - tym razem już nieco mniej spektakularne - oraz pomnik Stanisława Nitki, słynnego rzeszowskiego krypiarza, który swoją tratwą przewoził ludzi na drugi brzeg rzeki. Był to ostatni rzeszowski przewoźnik, który swoją działalność prowadził do początków lat 80 tych. Już na tamte lata była to spora atrakcja turystyczna. Dzisiaj przypomina nam o nim pomnik jego postaci na swojej krypie.

Stanisław Nitka siedzi na swojej krypie przy Bulwarach w Rzeszowie

Bulwary Rzeszów - pomnik Stanisława Nitki

Podążając w stronę mostu Karpackiego przechodzimy obok jednego ze stadionów sportowych w Rzeszowie. Zbliżamy się do Ośrodka Sportów Wodnych przed którym znajduje się kolejny już malowniczy park nad Wisłokiem. Pokonując kolejne metry ścieżek podziwiamy piękne i zadbane tereny, przy których często można spotkać osoby fotografujące przyrodę. W taki oto sposób docieramy do Rezerwatu Lisia Góra w Rzeszowie. Ten z kolei jest prawdziwą mekką biwakowiczów. Dostępne są tu miejsca na ognisko i grilla, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaków, rowerków itp.) oraz zadbane ścieżki i ławeczki wypoczynkowe. Kierując się dalej na południe, asfaltowa ścieżka doprowadzi nas do ul. Jarowej.

 
bulwary rzeszów
Bulwary Rzeszów - ścieżki rowerowe

Natomiast po przeciwnej stronie rzeki na wysokości Lisiej Góry w okresie letnim funkcjonuje kąpielisko Żwirownia Rzeszów. Od wielu lat jest to sprawdzona atrakcja na upalne dni. Obok plaży przy rzeszowskiej Żwirowni dostępne jest też boisko do gry w siatkówkę, miejsce na ognisko, a tuż przy wejściu witają wszystkich egzotyczne palmy.

Bulwary Rzeszów - ścieżka wzdłuż Wisłoka na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
× Full Image