Park Jedności Polonii z Macierzą

Lubię to
0
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów
Park Jedności Polonii z Macierzą fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Park Jedności Polonii z Macierzą to jeden z najczęściej odwiedzanych parków w Rzeszowie. Bliska lokalizacja z ulicą Cieplińskiego sprawia, że miejsce odwiedzane jest przez setki osób dziennie. Obok Ogrodów Bernardyńskich to najbardziej znany Park w mieście Rzeszów.

Park Jedności Polonii z Macierzą

Park Jedności Polonii z Macierzą zlokalizowany jest w centrum miasta przy ul. Pułaskiego i Alei Cieplińskiego, jego powierzchnia wynosi 4,6 ha. Znacząco wpływa on na mikroklimat panujący w mieście, jak i na walory estetyczne tej części Rzeszowa, ale przede wszystkim służy on mieszkańcom i przyjezdnym jako miejsce wypoczynku.

W latach 60-tych XX wieku Park Jedności Polonii z Macierzą zajmował znacznie większy obszar, niż ma to miejsce dzisiaj. Jednak w latach 70-tych najładniejsza część parku na wschodzie została zlikwidowana. Miało to związek ze zmianą układu komunistycznego miasta. Część roślin przeniesiono wtedy do parku Dominikańskiego.

Park Jedności Polonii z Macierzą - rewitalizacja

Gruntowna rewitalizacja w latach 2010-2011 znacznie podniosła jakość tego miejsca. Oprócz renowacji zieleni zasadzono ponad 7 tys. krzewów. Utworzona została scena z pergolą i miejscem dla widowni. Odnowiono alejki parkowe i zamontowano nowe ławeczki. Modernizacji poddane zostało również oświetlenie parku. Całość inwestycji wyniosła ponad 3 mln zł.

Aktualnie jest to jeden z najbardziej popularnych parków w Rzeszowie, świadczy o tym ilość opinii na mapach Google, a także jego lokalizacja. Codziennie przechodzą i odpoczywają tutaj setki osób z Rzeszowa i okolicznych miejscowości. Dzięki asfaltowym alejkom można tu jeździć rowerem jak i na rolkach.

Jednak największą atrakcją parku jest efektowna fontanna, dookoła której postawione zostały ławki wypoczynkowe, przy których w okresie letnim można relaksować się podziwiając tryskające słupy wodne. Oprócz wizualnych efektów, daje też wilgotny mikroklimat i orzeźwiające odczucia w najbardziej upalne dni.

Ciekawostka o Parku Jedności Polonii z Macierzą

Teren na którym aktualnie znajduje się Park Jedności Polonii z Macierzą, kiedyś był gospodarstwem rolnym należącym do Ojców Bernardynów.

Park Jedności Polonii z Macierzą na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz