Punkt widokowy Rzeszów - szlakiem najpiękniejszych miejsc widokowych

Lubię to
3
Super
4
Wow
1
Lubię to
|
8
1
Czas czytania: 2 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Rzeszów

Punkt widokowy w rzeszowskiej Matysówce, to świetne miejsce do obserwacji zachodów słońca z obrzeży miasta. Widok z tego miejsca skierowany jest na zachód, dlatego będąc na punkcie widokowym późnym popołudniem mamy okazję zobaczyć piękne zjawisko skrywającego się za linie horyzontu słońca wraz z szeroko rozlegającą się panoramą miasta. Wyruszmy zatem w podróż wzgórzami Rzeszowa i pobliskich miejscowości, by dowiedzieć się skąd rozpościera się najpiękniejsza panorama na Rzeszów.

Uwaga! Wjazd samochodem na teren punktu widokowego i okolicznych prywatnych działek grozi mandatem.

Punkt widokowy Rzeszów - Matysówka

Jednym z kilku punktów widokowych w Rzeszowie jest punkt znajdujący się w dzielnicy Matysówka na wysokości 300 m n.p.m. Możemy z niego podziwiać wspaniałą panoramę miasta Rzeszowa o każdej porze roku. 

punkt widokowy Rzeszów
Zachód słońca na punkcie widokowym na Matysówce

Jednak okresami, w których punkt widokowy w Matysówce stanowi najlepsze miejsce obserwacji jest późna jesień, zima i wczesna wiosna. W tym czasie bezlistne drzewa pozwalają zobaczyć najwięcej.
Zdecydowanie jest to miejsce, które każdy mieszkaniec Rzeszowa powinien odwiedzić. Tutaj ze szczytu zobaczymy miasto w całej okazałości!

Miejsce to jest idealne zarówno na pieszą wędrówkę jak i przejażdżkę rowerową, zwłaszcza dla bardziej zaprawionych fanów dwóch kółek.

W punkcie widokowym ustanowiono krzyż z tabliczka, na której wybito napis:

"NA PAMIĄTKĘ ROKU ŚWIĘTEGO
1934
PARAFJA SŁOCINA"

Zastanawiająca, a zarazem ciekawa jest literówka w słowie "PARAFJA", która zdecydowanie nadaje oryginalności temu miejscu.

Dawniej obok krzyża stała również ławeczka, na której można było przysiąść. Aktualnie by chwilę odpocząć warto zaopatrzyć się z koc.

Jak dotrzeć do punku widokowego w Matysówce?

droga na punkt widokowy
Droga na punkt widokowy

Na Mapach Google punkt ten podpisany jest jako Krzyż - punkt widokowy, natomiast zdarza się że jest określany tez jako "Słocina punkt widokowy". Tak czy inaczej znajduje się w dzielnicy miasta Rzeszowa zwanej Matysówką.

Do punktu widokowego na Matysówce dojedziemy na kilka sposobów. Oto dwa przykładowe:


Od al. Sikorskiego

Z al. Sikorskiego skręcamy w ulicę Robotniczą bądź Łukasiewicza, aby następnie dotrzeć do ulicy Jana Kiepury, która po chwili przechodzi w ul. Matysówka. Jadąc przez Matysówkę docieramy do skrzyżowania z ulicą Świętego Walentego, z której po kilkuset metrach zjeżdżamy w ulicę Jerzego Kukuczki. Z ulicy Kukuczki zostało już tylko skręcić w ul. Wichrową, na której kończy się już asfalt. Pokonujemy drogę polną i po kilkuset metrach możemy cieszyć się pięknymi widokami.

Punkt widokowy Rzeszów - Matysówka. Trasa od al. Sikorskiego. 
Od al. Armii Krajowej

Z al. Armii Krajowej kierujemy się w ulicę Paderewskiego, a następnie w ulicę Świętego Rocha. Przemieszczamy się cały czas prosto, aż do skrzyżowania z ulicą Świętego Walentego. Docieramy do niewielkiej uliczki Świętej Rity, która skróci drogę i przybliży nas do celu. Dojeżdżamy do końca ul. Świętej Rity i w tym miejscu skręcamy w prawo na ul. Kukuczki, a potem prosto w ulicę Wichrową i pokonując polną już drogę, po kilkuset metrach jesteśmy na miejscu, gdzie czeka na nas rozległa panorama Rzeszowa.

Punkt widokowy Rzeszów - Matysówka. Trasa od al. Armii Krajowej.

Wybierając się z centrum Rzeszowa na punkt widokowy w Matysówce pokonujemy około 150 m przewyższenia, a więc jest to wyprawa dla każdego.

Inne malownicze punkty widokowe koło Rzeszowa

Szukając wyjątkowego punktu widokowego w okolicach Rzeszowa powinniśmy zwrócić uwagę na miejsca znajdujące się nieopodal Rzeszowa, w których mieszczą się też inne punkty widokowe. Podobnie jak na Matysówce, w miejscach o których za moment wspomnimy rozpościera się wspaniały ciąg widokowy na większość dzielnic miasta Rzeszowa. Do obu tych miejsc prowadzą świetne trasy rowerowe, dlatego wybrać się do nich korzystając z dwóch kółek. Zobacz punkty widokowe, które warto odwiedzić.

Wieża widokowa na Magdalence w podrzeszowskiej Malawie

Punkt widokowy znajdujący się w Malawie położony jest na najwyższym wzniesieniu wzgórza Magdalenka, którego wysokość wynosi 399 m n.p.m. Zbudowana tu została nowoczesna wieża widokowa, z której w sprzyjających warunkach udaje się sfotografować nawet Tatry. Za to panorama miasta Rzeszowa z tego punktu nie jest dobrze widoczna jak w punkcie widokowym na Matysówce. Głównie dlatego, że od strony północnego-zachodu rośnie spora ilość drzew. Wieża widokowa ma 15 metrów wysokości.

Punkt widokowy Magdalenka, to świetne miejsce nie tylko, aby podziwiać piękne widoki. Mieści się tu wygodny parking, do którego dojedziemy drogą asfaltową. Obok wieży znajduje się plac zabaw dla dzieci z uwielbianą przez najmłodszych tyrolką. Wzgórze Magdalenka to świetne miejsce zarówno na spacer z rodziną, jak i na przejażdżkę rowerową. Z tego punktu widokowego rozpościera się w głównej mierze panorama Pogórza Dynowskiego wraz z widokiem na Łańcut i okoliczne miejscowości. Wszystkie te widoki oglądać będziemy ze szczytu 12-sto metrowej wieży, na której znajduje się całkiem spory taras widokowy.

punkt widokowy rzeszow
Punkt widokowy z panoramą Rzeszowa. 

Punkt widokowy w Niechobrzu

Kolejny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Rzeszowa jest punkt widokowy z Krzyżem Milenijnym w Niechobrzu. Miejsce to jest bardzo dobrze znane lokalnej społeczności. W 2000 roku postawiony został krzyż milenijny z okazji nowego tysiąclecia. Organizowana jest tu także każdego roku droga krzyżowa, a latem wzgórze w Niechobrzu wykorzystują do swoich wojaży paralotniarze.

punkt widokowy rzeszow
Punkt widokowy z panoramą Rzeszowa i okolic. Niechobrz.

Więcej podkarpackich punktów widokowych, które warto odwiedzić w artykule: Punkty widokowe na Podkarpaciu


 

Punkt widokowy na mapie

Komentarze

Orig
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-06-02 22:34
Najlepsze miejsce widokowe w Rzeszowie i okolicach! Szkoda że nie jest jakoś sensownie urządzone jak np Magdalenka, z której prawie nic nie widać, a już na pewno nie Rzeszów.
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz
Powiązane artykuły