Ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach

Lubię to
1
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
2
Czas czytania: 2 min
Aktualizacja: 2024-01-07
Bratkowice
Bratkowice ścieżka przyrodnicza fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Przyrodnicza ścieżka w Bratkowicach znajduje się obok zalewu i jest ciekawym urozmaiceniem wypadu w okolice Bratkowic. Ścieżkę można pokonać rowerem jak i pieszo. Każdy kto lubi leśny klimat i kontakt z naturą będzie tu chętnie powracał.

Ścieżka przyrodnicza Bratkowice

Ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach, należy do Szlaku Przyrodniczego Puszczy Sandomierskiej. Trasa ścieżki tworzy pętle, która zaczyna się i kończy w punkcie edukacyjnym na obrzeżach lasu. W związku z tym, że pożary to jedna z najczęstszych klęsk żywiołowych, ścieżka porusza kwestie dotyczące pożarów lasów na jednym z przystanków pt.: ,,Ogień i las". Dowiadujemy przy nim, że aby nie zaprószyć w lesie ognia należy m.in. rozpalać go wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Następny przystanek dotyczy zbierania grzybów i omawia ich istotną rolę we współżyciu z drzewami. Warto zatrzymać się na dłużej w tym punkcie, by poznać jak ważną pełnią funkcję w lesie.

Idąc dalej dowiadujemy się co nieco o problemach z jakimi w swojej pracy borykają się leśnicy oraz w jaki sposób zapobiegają śmierci lasu.

Przechodząc między przystankami, zauważamy liczne kopce zbudowane przez mrówki z roślinnych resztek. Nadleśnictwo zabezpiecza je przed zniszczeniem tworząc wokół nich drewniane konstrukcje.

Po krótkim spacerze docieramy do przystanku o ochronie ptaków, które wspierane są przez leśników poprzez skrzynki łęgowe wieszane w lesie. Pożyteczną ich działalnością jest m.in ograniczanie liczby szkodników. Mowa tutaj głównie o ptakach owadożernych.

Docierając do kolejnego przystanku poznajemy temat zwierzyny łownej, która spotkać możemy w tym lesie. Do gatunków obecnych w Bratkowicach zaliczamy: sarnę, dzika czy jelenia europejskiego. Istnieje szansa, że podczas spaceru ścieżką przyrodniczą trafimy na poroże jelenia, który odbudowuje je każdego roku.

Przy ścieżce na niewielkim wzniesieniu, wśród sosnowego drzewostanu znajduje się punkt o nazwie ,,Krzyż milenijny", obok którego widnieje postać Matki Boskiej. Całość mieści się w pewnego rodzaju zagrodzie, do której wchodzimy przed drewnianą bramę.

Umiejscowienie ścieżki w bliskim sąsiedztwie siedziby leśnictwa sprawia, że jest ona dostępna dla spacerowiczów i rowerzystów o każdej porze roku.

ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach
Ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach.

Ciekawostka:

Początki Bratkowic sięgają XIV wieku. Historycy twierdzą, że miejscowość ta jest tożsama z dawną osadą Donatową, jeszcze z czasów średniowiecza, mieszczącą się na terenie południowych obrzeży Puszczy Sandomierskiej.

Opis ścieżki przyrodniczej w Bratkowicach

Cel ścieżki: edukacja ekologiczna Nadleśnictwa

Długość ścieżki: 4 km

Infrastruktura ścieżki:

  • Ławki i stoły
  • Miejsce na ognisko
  • Tablice edukacyjne
  • Oznakowanie i strzałki kierunkowe

Jak dojechać do ścieżki przyrodniczej w Bratkowicach

Z centrum Rzeszowa do Bratkowic jest około 17 km. Kierując się ulicą Warszawską w Miłocinie skręcamy w lewo na Bratkowice. Jedziemy przez Rudną Wielka, Mrowlę i wiadukt pod autostradą A4. W Bratkowicach koło kościoła skręcamy w prawo i po około 1 km jesteśmy przy wejściu na ścieżkę (współrzędne 50.123958, 21.859977).

Ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz