Zalew w Bratkowicach k. Rzeszowa - woda, plaża, kąpielisko, fantastyczne miejsce na ognisko! Zobacz pogodę w serwisie

Lubię to
3
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
3
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2024-01-07
Bratkowice
Bratkowice zalew fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Zalew w Bratkowicach wraz ze ścieżką przyrodniczą to idealny pakiet na rowerowy wypad. Każdego roku nad bratkowickim zalewem wypoczywają okoliczni mieszkańcy jak i przyjezdni. Mimo niewielkiej powierzchni zalewu miejsce to - w sezonie letnim - cieszy się wysoką frekwencją. Ostatnimi laty, zalew w Bratkowicach staje się coraz popularniejszym miejscem do letniego wypoczynku nad wodą. Poznajmy więc bliżej to miejsce, by dowiedzieć się jakie skrywa atrakcje.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Bratkowice - miejscowość na weekend. Sprawdź prognozę pogody w popularnej wsi

Bratkowice zalew
Zalew w Bratkowicach

Bratkowice to niewielka wieś w województwie podkarpackim w gminie Świlcza koło Rzeszowa. Jej największą atrakcją jest niewielki zalew otoczony lasem, który latem podczas dobrej pogody stanowi centrum tej miejscowości. 

Sprawdź temperaturę i poziom zachmurzenia przed planowanym wypadem.

14-04-2024
Miasto
Bratkowice
wschód słońca

Wschód -

zachód słońca

Zachód -

7
Źródło: GIOŚ
Jakość powietrza
Bardzo dobra
PM 10: 31% normy
PM 2,5 50% normy
PM 10
31% normy
PM 2,5
50% normy
Pogoda teraz - godz. 09:38
ikona pogody
18C
Max/Min  23/10C
Ciśnienie
1016.3 hPa
Wiatr
Wilgotność
59%
Widzialność
Nieograniczone

Zalew Bratkowice w pobliżu Rzeszowa - plaża, kąpiele, biwak - opis atrakcji

Bratkowice biwak nad zalewem
Biwak nad zalewem w Bratkowicach

Zalew w Bratkowicach, to kąpielisko zasilane wodą z lokalnego potoku. Budowę zbiornika rozpoczęto w 1995 roku i ukończono 2 lata później. Jego pierwotnym celem było magazynowanie nadmiaru wody w okresie, kiedy w lokalnym potoku był jej nadmiar.


Zobacz też: Zalew Czyste


Zbiornik zajmuje 1,8 hektara powierzchni, a jego największa głębokość to około 2,5 m, (średnia głębokość, to 1,3 m). Mimo, że powstał jako typowy zbiornik retencyjny, to przyciąga mieszkańców Bratkowic jak i okolicznych miejscowości i miasta Rzeszowa.

W związku z tym, że w bliskich okolicach Rzeszowa nie ma zbyt wielu kąpielisk i zalewów wodnych, przy których w upalne dni można odpocząć - zalew w Bratkowicach cieszy się sporą popularnością.

W wolne od pracy, prawdziwie letnie dni, kąpielisko otoczone jest plażowiczami aktywnie jak i biernie zażywającymi kąpieli słonecznych oraz wodnych. Kąpielisko w miesiącach wakacyjnych jest nadzorowane przez ratowników WOPR, ponadto jest to miejsce regularnie patrolowane przez straż gminną i policję.

zalew w Bratkowicach przy lesie

Zalew w Bratkowicach, umiejscowiony jest przy samym lesie. Obok plaży znajdują się ławeczki ze stolikami i miejsca, w których można rozpalić ognisko i urządzić biwak. Kolejną z atrakcji, jest tu boisko do gry w siatkówkę plażową.

Przed zalewem, wzdłuż drogi dojazdowej znajduje się parking, dlatego możliwy jest tu wygodny dojazd zarówno samochodem jak i rowerem.

Obok zalewu znajduje się kolejna atrakcja, którą jest ścieżka przyrodnicza. Na trasie ścieżki znajduje się miejsce na ognisko oraz kilkanaście ciekawych przystanków poświęconych edukacji leśnej. Ścieżkę można przebyć zarówno pieszo jak i rowerem. Ze szczegółowymi wskazówkami dojazdu można zapoznać się w osobnym artykule Ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach.

Dojazd do zalewu w Bratkowicach

Z centrum Rzeszowa do zalewu w Bratkowicach jest około 20 min drogi samochodem. Z ul. Warszawskiej w Miłocinie skręcamy w ul. Myśliwską przejeżdżając przez przejazd kolejowy. Dalej kierujemy się do Rudnej Wielkiej, a następnie do Mrowli. W Świlczy przejeżdżamy pod autostradą A4, po czym skręcamy w pierwszą w lewo ulicę, (ul. Myśliwska) którą jedziemy aż do skrzyżowania w Bratkowicach (koło kościoła, centrum Bratkowic). Tutaj skręcamy w prawo, a po minięciu potoku Czarna zjeżdżamy w lewo na drogę gruntową, którą dojedziemy do parkingu przy zalewie w Bratkowicach. Na terenie obiektu parking jest darmowy.

Możliwy jest także dojazd transportem zbiorowym. W Bratkowicach przy drodze głównej, tuż przed kościołem, obok zjazdu na zalew, znajduje się przystanek MPK wraz z informacjami dot. kursów.

Zalew Bratkowice jako miejsce na jednodniowy wypad

wędkarze w Bratkowicach
Wędkarze przy zalewie w Bratkowicach

Zalew w Bratkowicach to zbiornik wodny kiedyś wykorzystywany do celów rolniczo-retencyjnych, na przestrzeni lat stał się miejscem atrakcyjnym dla młodszych jak i starszych osób, szczególnie w letnie dni. Dzięki rosnącej popularności zbiornika, wieś Bratkowice zyskała na znaczeniu. Biorąc pod uwagę dużą odległość do najbliższych zalewów w pobliżu miasta Rzeszów, obok rzeszowskiej Żwirowni, to właśnie Bratkowice są miejscem, do którego udaje się sporo osób na letnie plażowanie. Świetnym połączeniem wypadu nad zalew jest pobliska ścieżka przyrodnicza prowadząca przez lasy bratkowickie. Ze ścieżki korzystać można też rowerem, gdyż droga jaka prowadzi przez las jest dobrze utwardzona. Dlatego dobrym pomysłem będzie rowerowa przejażdżka jak i spokojny pieszy przemarsz przez kilka km dla zdrowia. W okolicy znajdują się takie miejscowości jak: Mrowla, Trzciana, Lipie, Budy Głogowskie, Rogoźnica, Świlcza.

Zalew Bratkowice na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły