RYMANÓW-ZDRÓJ TO UZDROWISKOWA MIEJSCOWOŚĆ NA PODKARPACIU SŁYNĄCA Z LOKALNYCH ŹRÓDEŁ WÓD MINERALNYCH I CZYSTEGO POWIETRZA. ZE WZGLĘDU NA PANUJĄCY TU MIKROKLIMAT ZNAJDUJE SIĘ TU WIELE LOKALNYCH UZDROWISK I MIEJSC SPRZYJAJĄCYCH REGENARACJI I ODPOCZYNKOWI. JEDNYM Z TAKICH MIEJSC JEST ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA RYMANÓW-ZDRÓJ, KTÓRA PROWADZI PRZEZ 17 CIEKAWYCH PUNKTÓW. NIEDALEKO RYMANOWA W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ MAMY OKAZAŁĄ ŚCIANĘ OLZY, A ZIMĄ PRZEPIĘKNE LODOSPADY.
- Opis ścieżki w Rymanowie-Zdroju
- Jak dojechać do Rymanowa-Zdroju
- Trasa ścieżki Rymanów-Zdrój
- Początek ścieżki na mapie
Opis ścieżki w Rymanowie-Zdroju
Ścieżka w Rymanowie ma za zadanie zapoznanie z przyrodniczymi walorami lasów zlokalizowanych w leśnictwie Rymanów-Zdrój. Ścieżka ta przedstawia także wpływ człowieka oraz pracę leśników na wygląd biocenoz leśnych i ich funkcjonowanie. Oznaczona jest biało-czerwonym kółkiem i jest to jedna z najpopularniejszych ścieżek w tym rejonie.
Ścieżka Rymanów Zdrój położona jest w Beskidzie Niskim w lasach otaczających Rymanów Zdrój. Należą one do Nadleśnictwa w Rymanowie. Trasa ścieżki prowadzi przez tereny zlewni Czarnego Potoku, urozmaicone pod względem historycznym, przyrodniczym, krajobrazowym i geologicznym.
Początek ścieżki, a za razem jej koniec znajduje się obok leśniczówki na Wołtuszowej. W tym miejscu można zostawić samochód na parkingu.
Ścieżka przyrodnicza "Rymanów Zdrój" przebiega w większości przez tereny leśne, na jej drodze napotykamy punkty informacyjne, które mają za zadanie nas zaciekawić ale i edukować. Ich tematyka opiera się na wiedzy geologicznej, przyrodniczej, historycznej jak i krajoznawczej.
Łącznie do obejrzenia 17 stanowisk z istotnymi wiadomościami.
- Długość ścieżki - 5,5 km
- Czas przejścia 2-3 godz.
- Różnica wzniesień - 160 m
- Należy posiadać obuwie turystyczne
- Wstęp: bezpłatny
- Dzieci poniżej 12 lat pod opieką dorosłych
- Należy poruszać się wyłącznie po wyznaczonej trasie
Jak dojechać do Rymanowa-Zdroju
Od strony Sanoka jak i Jasła bezpośrednio do Rymanowa dojedziemy Drogą Krajową 28 i stąd na południe kierujemy się do Rymanowa Zdroju Drogą Wojewódzką 887. Natomiast od strony Rzeszowa jedziemy Krajową 19 i w Miejscu Piastowym na rondzie (3 zjazd) zmieniamy DK19 na DK28.
Samochód zostawiamy obok Leśniczówki w Rymanowie przy Wyspiańskiego 4, albo nieco wcześniej na leśnym parkingu naprzeciwko Sanatorium ,,Anna".
Trasa ścieżki Rymanów-Zdrój
Na ścieżce znajduje się łącznie 17 stanowisk z ciekawymi informacjami i lokalnymi ciekawostkami:
- 1. Historia Rymanowa Zdroju
- 2. Torfowisko
- 3. Zamczyska - góra 561 m n.p.m. jest dominującą w tym terenie. Legendy głoszą, że istniał tu kiedyś zamek, z którego ruin pozyskiwano kamienie do budowy kościoła w Rymanowie.
- 4. Mrowiska
- 5. Wierchowo - punkt widokowy - polana na obrzeżach Zamczyska otoczono młodym lasem, roztacza się z niej piękny widok, na górę Żabią, Kopiec i nie tylko.
- 6. Paprocie
- 7. Ochrona Lasu
- 8. Kopalnia - nieczynna już kopalnia ropy naftowej. Ze względu na ryzyko skażenia wód mineralnych na tym obszarze zrezygnowano z jej wydobywania.
- 9. Pomnik przyrody Daglezja - stanowisko jedlicy zielonej, obcego gatunku w polskich lasach (pierwotnie wywodzi się z Ameryki Północnej).
- 10. Karmnisko dla zwierząt leśnych
- 11. Skrzypy
- 12. Horodziska
- 13. Środowisko łąkowe
- 14. Barwinek
- 15. Wołtuszowa Cerkwisko
- 16. Remiza dla ptaków
- 17. Punkt czynnej ochrony płazów