Zalew Czyste w Gminie Grodzisko Dolne - Ten zbiornik wodny to doskonałe miejsce na wypoczynek!

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2024-03-15
Grodzisko Dolne
Zalew Czyste fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Zalew Czyste to największy polodowcowy zalew w Gminie Grodzisko Dolne. Wykorzystuje się go obecnie do wypoczynku i rekreacji oraz wędkowania. Polodowcowe oczka wodne i jeziorka, to charakterystyczne cechy ukształtowania tutejszych terenów. Zobacz czym pośród nich pośród nich wyróżnia się zbiornik wodny Czyste. 

Zalew czyste - rekreacyjny zbiornik wodny z kąpieliskiem i atrakcjami

zalew Czyste kąpielisko
Zachód słońca nad zalewem Czyste

Zalew Czyste zlokalizowany jest w miejscowości Grodzisko Dolne w zacisznym miejscu pośród lasów sosnowych. Jego powierzchnia to 8 ha. Zbiornik posiada piaszczystą plażę, na której wypoczywają każdego roku tysiące osób. Kąpielisko przy plaży ze względów bezpieczeństwa wydzielone jest przez kolorowe boje i pozostaje strzeżone przez okres lipca i sierpnia.

Kąpielisko nad zalewem Czyste w Grodzisku Dolnym
Kąpielisko nad zalewem Czyste w Grodzisku Dolnym

Obok zalewu znajduje się duży, bezpłatny parking i punkty gastronomiczne. Do dyspozycji odwiedzających są też boiska do siatkówki, pole biwakowe i miejsca do grillowania, a dla najmłodszych place zabaw. Obok zalewu znajdzie się też coś dla osób lubiących wspinaczkę i tory przeszkód, gdyż funkcjonuje tu park linowy.


Zobacz też: Zalew w Bratkowicach


Czysta woda i świeże powietrze zachęcają do odwiedzin i spędzania słonecznych dni nad zalewem w sposób jaki nam najbardziej odpowiada. Z pewnością miejsce to ma wiele do zaoferowania zarówno dla osób lubiących leniwy wypoczynek na plaży jak i odpoczywających nieco bardziej aktywnie np. uprawiając sporty wodne. Obiekt stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku, biwakowania, jak i wypadu na ryby.

zalew Czyste odpoczynek
Zalew Czyste

Grodzisko Dolne - miejscowość nad zalewem Czyste

Grodzisko Dolne to wieś położona w województwie Podkarpackim, zlokalizowana w powiecie leżajskim, 45 km na północny-wschód od Rzeszowa. Miejscowość znajduje się w bliskiej odległości od miast: Łańcut, Sieniawa, Przeworsk i Leżajsk. W Grodzisku Dolnym mieszka ok. 6000 osób i jest to typowo rolnicza wieś, w której dominuje specyficzny folklor grodzki determinujący sposób obrzędowości, styl i rodzaje muzyki, a także kobiecy ubiór.

dziewczyny nad zalewem Czyste
Relaks nad zalewem Czyste

Urozmaicony krajobraz Grodziska Dolnego charakteryzuje się płaskimi równinami Doliny Wisłoka i Sanu, a także pagórkami płaskowyżu Kolbuszowskiego rozciągającymi się w jej zachodniej części.

W Grodzisku Dolnym obecna jest architektura drewniana z XIX / XX wieku. Dodatkową atrakcją w tym miejscu są organizowane przez Grodzisko Górne i Grodzisko Dolne imprezy takie jak: Dni Grodziska wraz z odpustem w dniu św. Anny czy Parada Straży Grobowych.

Zalew Czyste - miejsce z atrakcjami. Szlak Rowerowy Niebieski

rowerem dookoła zalewu Czyste
Rowerem dookoła zalewu Czyste

Obok zbiornika Czyste zaczyna się i kończy (tworząc pętle) 28 kilometrowy Niebieski Szlak Rowerowy. Szlak biegnie po drogach utwardzonych, ścieżkach leśnych, szutrowych i asfaltowych. Stopień trudności trasy jest średni, a lokalne podjazdy i zjazdy wymagają od rowerzystów zachowania większej ostrożności.


Zobacz też: Jeziora podkarpackie - gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu?


Przebieg trasy pozwala dostrzec najpiękniejsze miejsca gminy. W czasie wycieczki obserwujemy naturę Rezerwatu Zmysłówka i znaczną różnorodność krajobrazu, który tworzony jest przez wydmy i pola z malowniczymi panoramami wraz z szeregiem urokliwych miejsc.

W czasie wycieczki spotykamy polodowcowe zagłębienia terenu, liczne oczka wodne i Zalew Czyste. Na trasie obecne są również symbole upamiętniające wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Szlak zaczyna się w Grodzisku Dolnym i biegnie kolejno przez Laszczyny, Zmysłówkę, Opaleniska i Podlesie, Kończąc z powrotem w Grodzisku Dolnym. Czas jazdy w zależności od prędkości to 3-4 godziny.

Miejsce z którego rozpoczynamy przejażdżkę jest wiata turystyczna nad zalewem Czyste.

Zalew Czyste na mapie


Zalew Czyste na mapie

zalew Czyste
Upalne lato nad zalewem Czyste

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły