Zalew w Zaklikowie ⛱️ Plażowanie, wypoczynek, wędkarstwo. Kąpielisko nad rzeką Sanna ☀️
Zalew w Zaklikowie położony jest w jednej z największych gmin na Podkarpaciu ulokowanej na pograniczu dwóch krain geograficznych - Kotliny Sandomierskiej i Wyżyny Lubelskiej. W niniejszym artykule omawiamy jego walory i potencjał rekreacyjny oraz to w jakim celu warto go odwiedzić.
Zaklików - krótki przewodnik po lokalnych atrakcjach
Zaklików to miejscowość w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim położona nad rzeką Sanna ok. 25 km na północ od Stalowej Woli. Obecnie liczy około 3000 mieszkańców. Jej charakterystyczną cechą są wyjątkowe walory klimatyczne, krajobrazowe i przyrodnicze stąd świetnie nadaje się do odpoczynku w otoczeniu niczym nie skażonej natury.
Jednak największą atrakcją Zaklikowa jest z uroczy zalew z plażą i kąpieliskiem. W okresie wakacyjnym stanowi on miejsce ochłody i wypoczynku.
Zobacz również: Jeziora i zalewy na Podkarpaciu
Zalew w Zaklikowie mapa
Co robić nad zalewem w Zaklikowie?
Zalew w Zaklikowie to jeden z wielu zbiorników wodnych na terenie Gminy Zaklików. Jednak jeden z niewielu, o ile nie jedyny, przy którym w okresie letnim działa strzeżone kąpielisko. Jest też piaszczysto-trawiasta plaża, na której odpoczywają lokalni mieszkańcy oraz turyści z Kraśnika i Stalowej Woli.
Dużą zaletą tego zbiornika jest jego atrakcyjne umiejscowienie. Położony jest lasów w cichym zakątku miasta. Oprócz plaży do dyspozycji jest też deptak wzdłuż linii brzegowej, drewniane pomosty na wodzie i zewnętrzna siłownia. A gdy już zgłodniejemy, będziemy mogli udać się do lokalnej gastronomii działającej przy samym brzegu. Lokal utożsamiając się z wieloletnią tradycją łowienia ryb na zalewie Zaklików oferuje w większości dania rybne.
Zalew Zaklików - cisza i spokój
Kolejnym plusem zbiornika wodnego w Zaklikowie jest jego wciąż mała popularność. Nie zastaniemy tu tłumów nawet w niedzielne wakacyjne popołudnie, dzięki temu panują tu dobre warunki do wypoczynku.
Elektrownia wodna
Tuż przy wejściu nad zalew warto zwrócić uwagę na dawną elektrownię wodną, która wybudowano w 1929 roku obok starego młyna. Dziś obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków techniki.
Zamek nad zalewem w Zaklikowie
Będąc na plaży, po drugiej stronie zalewu zobaczyć można zabytkowy zamek, który wybudowany został około roku 1576. Budowla wzniesiona została przez Stanisława Zaklika - kasztelana połanieckiego na piaszczystej wydmie pośród rozlewisk rzeki Sanny.
Zabytek ten wspomniany został przez francuskiego podróżnika Ulryka Vernona, który odwiedził Zaklików 8 kwietnia 1671 roku. W swoim dzienniku pisał o zamku z drewna i kamienia na piaskowym pagórku otoczonym błotem.
Wędkarstwo w Zaklikowie - informacje, opinie, opis łowiska
Zalew w Zaklikowie to zbiornik przepływowy, jego dno jest czyste i utwardzone, a przy brzegu zamiast krzewów czy drzew znajdziemy wiele stanowisk wędkarskich. Najwięcej stanowisk znajdziemy powyżej zapory oraz kilka poniżej. Jednak tam dno jest bardziej zarośnięte i "holowanie" ryby znacznie utrudnione.
Na środku zalewu mieści się wyspa, która urozmaica łowisko i połów, a do popularnych gatunków dostępnych w tych wodach zaliczamy: karpie, liny, amury, płocie oraz okonie i szczupaki.
Według opinii wędkarzy nad tym zalewem dobrze sprawdza się łowienie na spławik, tyczkę, sprężynkę i koszyczek oraz spinning z żywą przynętą.
Zaklików i jego uzdrowiskowy klimat
Warto też wspomnieć, że Gmina Zaklików uzyskała potwierdzenie występowania leczniczych wód jak i klimatu. Już w latach 60-tych odkryto na jej terenie w miejscowości Lipa źródła wód siarczkowych.
Obecnie na terenie gminy wyznaczone są wstępnie strefy uzdrowiskowe przebiegające przez kompleks sosnowych lasów lipskich i janowskich.
Gmina planuje utworzenie kompleksu obiektów leczniczych z ośrodkiem balneologicznym pełniącym funkcję przychodni zdrowia. W planach zakładających rozwój gminy jako uzdrowiska znajdują się też szpitale uzdrowiskowe, obiekty przyrodolecznicze i sanatoryjne. A wszystko wkomponowane zostanie w leśny krajobraz lokalnych terenów.