Sieniawa: Zalew z zaporą wodną. Co robić nad Jeziorem Sieniawskim?

Lubię to
1
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
2
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2023-05-15
Sieniawa
Sieniawa zalew fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Jezioro Sieniawskie to zbiornik wodny w Beskidzie Niskim, w miejscowości Sieniawa niedaleko Rymanowa. Pełni przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową i retencyjną. A czy jest to dobre miejsce do letniego wypoczynku? Sprawdźmy!

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Jezioro Sieniawskie

Jezioro Sieniawskie ma powierzchnię 1,3 km2. Jego pojemność rezerwy powodziowej, to prawie 4,5 mln m3, a maksymalna głębokość 29 m. Początkowo planowano utworzyć ten zbiornik - również na rzece Wisłok - jednak o dwa kilometry bliżej Beska.

Sieniawa zalew
Zapora na Jeziorze Sieniawskim

Zalew utworzony został w 1978 roku przez spiętrzenie wód Wisłoka. Osiągnięto to, za pomocą - długiej na 174 m - zapory o wysokości 38 m, której szerokość 8,5 m w koronie pozwoliła na poprowadzenie górą drogi wojewódzkiej 889 łączącej Rymanów ze Szczawnikiem.


Zobacz również: Jeziora podkarpackie - Gdzie nad wodę na Podkarpaciu? Kąpieliska i zalewy


Korpus zapory mieści ujęcia wody wykorzystywanej w Iwoniczu-Zdroju i Rymanowie do celów komunalnych. Przy zaporze działa też niewielka elektrownia wodna. Zbiornik dla bezpieczeństwa został obwałowany na łącznej długości 600 metrów.

Ciekawostka: Kiedy budowano zaporę w roku 1976 kręcono tu sceny na pierwszy odcinek serialu Znaki Szczególne z Bronisławem Cieplakiem.

Sieniawa zalew plaża

Obecnie nad zalewem w Sieniawie nie ma oficjalnej plaży wypoczynkowej i nie wiadomo czy będzie. występujące tu urwiska utrudniają rozwój turystyki. Kąpiel w tym zbiorniku jest zabroniona. Znajduje się tu niewielka kamienista plaża, która ma charakter nieoficjalny. Często rozpala się tu ognisko lub grilla i podziwia miejscami całkiem ładne widoki. Plusem jest na pewno mała ilość ludzi.

Poniżej najszerszej części zbiornika jest też niewielka wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki i rowerki wodne). Ogólnie mówiąc jeśli ktoś lubi odpoczynek na dzikich i mało uzbrojonych turystycznie terenach, z pewnością znajdzie tu dla siebie miejsce.

Jezioro Sieniawskie wędkowanie

Najczęściej łowionymi rybami w Jeziorze Sieniawskim to szczupak i karp. Jest ono zarybiane właśnie tymi gatunkami przez Okręg PZW Krosno. Dodatkowo występują tu jeszcze: kleń, sandacz, płoć, sieja, okoń i sum. Wędkowanie z brzegu nie jest proste, gdyż połowa długości brzegu to wysokie urwisko. Jest jednak kilka stanowisk nadających się do łowienia.


Zobacz: Przymiarki - bliżej raju


Sieniawa zalew na mapie

Uwaga: Jeśli chcemy dotrzeć do zapory i zobaczyć ją z bliska samochód zostawiamy na parkingu przy koronie zapory. Stąd już tylko kilka minut spaceru w kierunku hodowli pstrągów. Co prawda jest tu niewielkie pobocze ale miejsca na samochód niewiele. Bezpieczniej jest zrobić sobie krótki spacer.

Sieniawa i okolice

Zalew Sieniawski, to nie jedyna atrakcja tych okolic. 4,5 km na południe od zalewu znajduje się popularna w Rudawce Rymanowskiej Ściana Olzy, a kawałek dalej tworzące się zimą Lodospady. Kierując się na zachód dotrzemy do Rymanowa i położonych kilka kilometrów dalej atrakcji Iwonicza-Zdrój, czy Żabiej Góry. Będąc w okolicy Beska przy odrobinie czasu można też zajrzeć pod stary tartak. Ładnie wygląda nie tylko jesienią. Samochód trzeba tylko zostawić przed drogą wjazdową pod tartak.


Zobacz: Rymanów-Zdrój: atrakcje i ciekawe miejsca w Rymanowie-Zdroju i okolicy


 

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły