Sieniawa: Zalew z zaporą wodną. Co robić nad Jeziorem Sieniawskim?

Lubię to
1
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
2
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2023-05-15
Sieniawa
Sieniawa zalew fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Jezioro Sieniawskie to zbiornik wodny w Beskidzie Niskim, w miejscowości Sieniawa niedaleko Rymanowa. Pełni przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową i retencyjną. A czy jest to dobre miejsce do letniego wypoczynku? Sprawdźmy!

Jezioro Sieniawskie

Jezioro Sieniawskie ma powierzchnię 1,3 km2. Jego pojemność rezerwy powodziowej, to prawie 4,5 mln m3, a maksymalna głębokość 29 m. Początkowo planowano utworzyć ten zbiornik - również na rzece Wisłok - jednak o dwa kilometry bliżej Beska.

Sieniawa zalew
Zapora na Jeziorze Sieniawskim

Zalew utworzony został w 1978 roku przez spiętrzenie wód Wisłoka. Osiągnięto to, za pomocą - długiej na 174 m - zapory o wysokości 38 m, której szerokość 8,5 m w koronie pozwoliła na poprowadzenie górą drogi wojewódzkiej 889 łączącej Rymanów ze Szczawnikiem.


Zobacz również: Jeziora podkarpackie - Gdzie nad wodę na Podkarpaciu? Kąpieliska i zalewy


Korpus zapory mieści ujęcia wody wykorzystywanej w Iwoniczu-Zdroju i Rymanowie do celów komunalnych. Przy zaporze działa też niewielka elektrownia wodna. Zbiornik dla bezpieczeństwa został obwałowany na łącznej długości 600 metrów.

Ciekawostka: Kiedy budowano zaporę w roku 1976 kręcono tu sceny na pierwszy odcinek serialu Znaki Szczególne z Bronisławem Cieplakiem.

Sieniawa zalew plaża

Obecnie nad zalewem w Sieniawie nie ma oficjalnej plaży wypoczynkowej i nie wiadomo czy będzie. występujące tu urwiska utrudniają rozwój turystyki. Kąpiel w tym zbiorniku jest zabroniona. Znajduje się tu niewielka kamienista plaża, która ma charakter nieoficjalny. Często rozpala się tu ognisko lub grilla i podziwia miejscami całkiem ładne widoki. Plusem jest na pewno mała ilość ludzi.

Poniżej najszerszej części zbiornika jest też niewielka wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki i rowerki wodne). Ogólnie mówiąc jeśli ktoś lubi odpoczynek na dzikich i mało uzbrojonych turystycznie terenach, z pewnością znajdzie tu dla siebie miejsce.

Jezioro Sieniawskie wędkowanie

Najczęściej łowionymi rybami w Jeziorze Sieniawskim to szczupak i karp. Jest ono zarybiane właśnie tymi gatunkami przez Okręg PZW Krosno. Dodatkowo występują tu jeszcze: kleń, sandacz, płoć, sieja, okoń i sum. Wędkowanie z brzegu nie jest proste, gdyż połowa długości brzegu to wysokie urwisko. Jest jednak kilka stanowisk nadających się do łowienia.


Zobacz: Przymiarki - bliżej raju


Sieniawa zalew na mapie

Uwaga: Jeśli chcemy dotrzeć do zapory i zobaczyć ją z bliska samochód zostawiamy na parkingu przy koronie zapory. Stąd już tylko kilka minut spaceru w kierunku hodowli pstrągów. Co prawda jest tu niewielkie pobocze ale miejsca na samochód niewiele. Bezpieczniej jest zrobić sobie krótki spacer.

Sieniawa i okolice

Zalew Sieniawski, to nie jedyna atrakcja tych okolic. 4,5 km na południe od zalewu znajduje się popularna w Rudawce Rymanowskiej Ściana Olzy, a kawałek dalej tworzące się zimą Lodospady. Kierując się na zachód dotrzemy do Rymanowa i położonych kilka kilometrów dalej atrakcji Iwonicza-Zdrój, czy Żabiej Góry. Będąc w okolicy Beska przy odrobinie czasu można też zajrzeć pod stary tartak. Ładnie wygląda nie tylko jesienią. Samochód trzeba tylko zostawić przed drogą wjazdową pod tartak.


Zobacz: Rymanów-Zdrój: atrakcje i ciekawe miejsca w Rymanowie-Zdroju i okolicy


 

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły