Wodospad Wisłoczek - atrakcja Beskidu Niskiego. Jak trafić do wodospadu na Wisłoczku? | Studencka Baza Namiotowa

Lubię to
3
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
3
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2023-11-26
Wisłoczek
wodospad w Wisłoczku fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

Wodospad na Wisłoczku jest jednym z wielu wodospadów na Podkarpaciu. Jednak zdecydowanie wyróżnia się spośród nich walorami jakie prezentuje. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie ten jest najbardziej okazały w całym regionie. Schludny, czysty, kulturalny... tak w trzech słowach można by opisać jego wyjątkową postać.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Wodospad na Wisłoczku - WIDEO

Wisłoczek miejscowość w Beskidzie Niskim - opis i położenie

Wisłoczek to wieś umiejscowiona w niewielkiej dolinie Beskidu Niskiego między Puławami, a Królikiem Polskim. A bardziej orientacyjnie między Rudawką Rymanowską a Rymanowem-Zdrój. Przez wieś przepływa potok o tej samek nazwie, który stanowi dopływ Wisłoka. To właśnie na tym niewielkim potoku znajduje się jeden z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych wodospadów na Podkarpaciu.

przyroda Wisłoczka
biwak we Wisłoczku

Do wsi dojedziemy drogą asfaltową z Rudawki Rymanowskiej. Przez północną część miejscowości Wisłoczek biegnie Główny Szlak Beskidzki (szlak czerwony). Turyści wędrują nim często do Rymanowa Zdroju.

Zobacz: Iwonicz-Zdrój atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Wodospad Wisłoczek - turystyczna atrakcja

Skały tworzące ten wodospad powstawały przez miliony lat. Jego geneza związana jest z procesem powstawania przełomu regresyjnego Wisłoka na południe od Beska. Postępująca zmiana biegu rzeki powodowała coraz większy jej spadek. Skutkiem tego zwiększyło się tempo erozji wgłębnej. Aktualnie sporo dopływów jest już na poziomie wód Wisłoka. Zostało już tylko kilka miejsc gdzie jeszcze potoki nie zdołały pogłębić swoich dolin. Znajdziemy w tych miejscach widowiskowe kaskady i wodospady.

Zobacz też: Wodospad Magurski i ścieżka Folusz

Jedno z nich jest w Rudawce Rymanowskiej obok Ściany Olzy, gdzie dopływ Wisłoka spływa wodospadowo oraz w Wisłoczku, gdzie kaskady występują w środkowym biegu rzeki.

wodospad wisłoczek
Wodospad Wisłoczek
Wodospad Wisłoczek
Piękno wodospadu Wisłoczek
Wisłoczek
Wysokość wodospadu jest większa niż przeciętny człowiek

Wodospad w Wisłoczku jest na tyle ciekawy, że przyciąga nie tylko turystów i miłośników przyrody, ale także amatorów fotografii próbujących swoich sił w przyrodniczym otoczeniu.

sesja zdjęciowa przy wodospadzie w Wisłoczku
Fotograficzne zmagania z naturą

Baza Namiotowa w dolinie Wisłoczka

Tuż przy wodospadzie mieści się Studencka Baza Namiotowa. Jest to co prawda teren prywatny. Dlatego bez pozwolenia nie wolno korzystać z obecnej tam infrastruktury. Jednak swobodnie możemy przejść, aby dotrzeć do wodospadu.

Studencka baza namiotowa w Wisłoczku
Sauna zewnętrzna - Wisłoczek

Baza namiotowa działa w okresie wakacyjnym. Znajdują się tu miejsca noclegowe, biwak z ogniskiem, wiata, a nawet zewnętrzna sauna. Więcej o tym miejscu na stronie http://www.skpb.rzeszow.pl/bazy/wisloczek/ - SKB Rzeszów.

szlak do wodospadu Wisłoczek
Droga do wodospadu Wisłoczek
Most na Wisłoczku
Most na Wisłoczku

Ciekawe miejsca w okolicy Wisłoczka

Będąc w Wisłoczku warto wiedzieć co jeszcze można zwiedzić a tej okolicy. W Beskidzie Niskim nie brakuje ciekawych miejsc. Zatem z całą pewnością warto zobaczyć też takie miejsca jak:

  • Ściana Olzy - ulokowana w Rudawce Rymanowskiej odkrywka łupków menilitowych, których geneza sięga czasów kiedy region ten znajdował się pod wodami oceanu Tetyda.
  • Lodospady - zimowa atrakcja, ale jakże ciekawa. Wszystkim, którzy chcieliby zobaczyć niesamowite sople lodu tworzące się na ogromnej ścianie w dolinie Wisłoka polecamy artykuł: Lodospady w Rudawce Rymanowskiej.
  • Rymanów-Zdrój - uzdrowisko z wieloletnią tradycją. Oprócz aspektów zdrowotnych znajdziemy tu kilka ciekawych szlaków. Np. na Przymiarki czy Źródełka Krokusowego. Z Wisłoczka biegnie też szlak czerwony do Rymanowa i Iwonicza Zdrój.
  • Cergowa - tutaj znajdziecie ważny punkt widokowy Beskidu Niskiego. Przepiękne panoramy i dalekie obserwacje gwarantowane. Dodatkowo korzystać też możemy z lunety zamontowanej na szczycie wieży.
  • Zalew w Sieniawie - miejsce to polecamy fanom letniego wypoczynku nad wodą, gdzie skorzystać można z lokalnej wypożyczalni sprzętu wodnego lub urządzić biwak.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły