Wodospad Czartów Młyn w Bieszczadach - zapomniana atrakcja. Szlak wzdłuż potoku Czartów Młyn

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Bieszczady
wodospad czartów młyn fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Wodospad na potoku Czartów Młyn to jeden z bardziej klimatycznych wodospadów w Bieszczadach. Prowadzi do niego ścieżka o nazwie Zakapiorski Szlak, której przejście jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Miejsce to odwiedza wciąż mało ludzi, dlatego podczas wędrówki towarzyszyć nam będzie jedynie szum lasu i odgłosy spadającej wody. Wodospad ma wysokość ok 6 m i ze względu, że odwiedzany jest stosunkowo rzadko stanowi idealne miejsce na wyciszenie i bliski kontakt z naturą. Aby do niego dojść warto zapoznać się z mapką poniżej.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Wodospad Czartów Młyn w Bieszczadach

Chłodny las, szum drzew i niewielki potok towarzyszący podczas marszu idealnie nadają się na urozmaicenie letniej wycieczki w urokliwe zakamarki w Bieszczadach. Do takich miejsc zdecydowanie zaliczyć można Wodospad Czartów Młyn. Zajmuje on wysoką pozycję w szeregu najwyższych wodospadów w Bieszczadach.


Zobacz również: Wodospad na Olszance


Kiedy najlepiej wybrać się nad wodospad Czartów Młyn?

Jeśli chcemy zobaczyć wodospad w pełnej okazałości i uroku, najlepszym pomysłem będzie jeśli wybierzemy się w okresie kiedy często pada deszcz, lub zaraz po deszczu. W trakcie suchych miesięcy zamiast wodospadu zobaczymy wyschnięte skały. Idąc po opadach należy mieć ze sobą odpowiednie obuwie i przygotować się na błoto, gdyż w niektórych miejscach po deszczu mogą występować bagna.

Jak trafić do wodospadu na potoku Czartów Młyn? Ścieżka przez las

Aby dotrzeć do wodospadu Czartów Młyn można jechać od strony Jeziora Solińskiego jak i z przeciwnej strony od Baligrodu. Jadąc z Leska skręcamy w Baligrodzie (w lewo) na Stężnicę. Przejeżdżamy przez Stężnicę kierując się w stronę Woli Górzańskiej i Wołkowyi.

Punktem charakterystycznym na trasie do wodospadu, który pomoże znaleźć potok, będzie prosta kapliczka po prawej stronie drogi. Po minięciu kapliczki jesteśmy już tylko niecały kilometr od wejścia na ścieżkę do wodospadu.

Po lewej stronie drogi będzie plac zjazdowy pełniący funkcję parkingu. Zostawiamy tam samochód i wchodzimy na żółty szlak, który doprowadzi nas do celu.

Trasa z Baligrodu do szlaku nad wodospad Czartów Młyn. Pomarańczowa chorągiewka postawiona została w miejscu parkingowym

wodospad czartow mlyn
Trasa z Baligrodu do Wodospadu Czartów Młyn. Zobacz jak dojść do wodospadu

Po zaparkowaniu samochodu idziemy w kierunku lasu, przechodzimy przez rzeczkę (Wołkowyję) i za moment dostrzegamy wpadający do niej potok. Skręcamy w lewo zgodnie ze ścieżką i podążamy w górę potoku drogą leśną.

Trasa z parkingu do wodospadu zajmuje około 30 minut. Jest to bardzo przyjemny fragment ścieżki, jednak mimo tego niewiele osób nim chodzi. Potok nie jest duży, dlatego podczas suszy szybko wysycha. Mimo bliskiej odległości do wsi miejsce to jest rzadko uczęszczane. Idąc do wodospadu towarzyszyć będzie nam szum potoku, wodnych kaskad i lasu.


Zobacz również: Wodospad Ostrowskich


Szlak oznakowany był kiedyś symbolem pomarańczowego kapelusza. Teraz ujednolicono wszystkie oznaczenia i tak jak pozostałe szlaki w Bieszczadach ma on standardowe oznaczenie szlaku.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły