WODOSPAD NA POTOKU CZARTÓW MŁYN

Czas czytania: 3 min
2022-08-01
Bieszczady
Podoba Ci
się ten artykuł?
0

Wodospad na potoku Czartów Młyn to jeden z bardziej klimatycznych wodospadów w Bieszczadach. Prowadzi do niego trasa o nazwie Zakapiorski Szlak, której przejście jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Miejsce to odwiedza wciąż mało ludzi, dlatego towarzyszyć nam będzie tu jedynie szum lasu i odgłosy spadającej wody. Wodospad ma wysokość ok 6 m i ze względu że odwiedzany jest stosunkowo rzadko stanowi idealne miejsce na wyciszenie i bliski kontakt z naturą.

Wodospad Czartów Młyn

Chłodny las, szum drzew i niewielki potok towarzyszący podczas marszu idealnie nadają się na urozmaicenie letniej wycieczki w urokliwe zakamarki w Bieszczadach. Do takich miejsc zdecydowanie zaliczyć można Wodospad Czartów Młyn. Zajmuje on wysoką pozycję w szeregu najwyższych wodospadów w Bieszczadach.


Zobacz również: Wodospad na Olszance


Kiedy najlepiej wybrać się nad wodospad Czartów Młyn?

Jeśli chcemy zobaczyć wodospad w pełnej okazałości i uroku, najlepszym pomysłem będzie jeśli wybierzemy się w okresie kiedy często pada deszcz, lub zaraz po deszczu.. W trakcie suchych miesięcy zamiast wodospadu zobaczymy wyschnięte skały. Idąc zaraz po deszczu należy mieć ze sobą odpowiednie obuwie i przygotować się na błoto, gdyż w niektórych miejscach po deszczu robią się małe bagna.

Jak trafić do wodospadu na potoku Czartów Młyn?

Aby dotrzeć do wodospadu Czartów Młyn można jechać od strony Jeziora Solińskiego jak i z przeciwnej strony od Baligrodu. Jadąc z Leska skręcamy w Baligrodzie (w lewo) na Stężnicę. Przejeżdżamy przez Stężnicę kierując się w stronę Wołkowyi.

Punktem charakterystycznym na trasie do wodospadu, który pomoże znaleźć potok, będzie prosta kapliczka po prawej stronie drogi. Po minięciu kapliczki jesteśmy już tylko niecały kilometr od wejścia na ścieżkę do wodospadu na potoku Czartów Młyn.

Po lewej stronie drogi będzie plac zjazdowy pełniący funkcję parkingu. Zostawiamy tam samochód i wchodzimy na żółty szlak, który doprowadzi nas do celu.

Trasa z Baligrodu do szlaku nad wodospad Czartów Młyn. Pomarańczowa chorągiewka postawiona została w miejscu parkingowym

wodospad czartow mlyn
Trasa do Wodospadu Czartów Młyn

Po zaparkowaniu samochodu idziemy w kierunku lasu, przechodzimy przez rzeczkę (Wołkowyjkę) i za moment dostrzegamy wpadający do niej potok. Skręcamy w lewo zgodnie ze ścieżką i podążamy w górę potoku drogą leśną.

Trasa z parkingu do wodospadu zajmuje około 30 minut. Jest to bardzo przyjemny fragment ścieżki, jednak mimo tego niewiele osób nim chodzi. Potok nie jest duży, dlatego podczas suszy szybko wysycha. Mimo bliskiej odległości do wsi miejsce to jest rzadko uczęszczane. Idąc do wodospadu towarzyszyć będzie nam szum potoku i lasu.


Zobacz również: Wodospad Ostrowskich


Szlak oznaczony był kiedyś symbolem pomarańczowego kapelusza. Teraz ujednolicono wszystkie oznaczenia i tak jak pozostałe szlaki w Bieszczadach ma on standardowe oznaczenie szlaku.

Komentarze