Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie na Starym Siole - Bieszczady

Lubię to
0
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
1
2
Czas czytania: 2 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Bieszczady
wodospad ostrowskich fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Bieszczady to nie tylko Połonina Caryńska, Tarnica czy Halicz. Oprócz najpopularniejszych szczytów, które znane są niemal wszystkim turystom, kryją w sobie wiele osobliwych i pełnych uroku miejsc. Planując wycieczkę w Bieszczady z całą pewnością warto uwzględnić w swoim planie takie miejsca jak chociażby Wodospad Ostrowskich, znany też pod nazwą Siklawa Ostrowskich. Walory widokowe wodospadu z pewnością urozmaicą każdą wycieczkę w tę okolicę Bieszczadów.

Wodospad Ostrowskich - atrakcja turystyczna w Bieszczadach

Bieszczady to jeden z najbardziej urokliwych regionów w Polsce, swoją popularność zawdzięczają największej w Polsce zaporze na Zalewie Solińskim, połoninom i Tarnicy (najwyższy szczyt w Bieszczadach). Jednak jest też kilka mniej znanych miejsc w tym regionie, które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc jest Wodospad Siklawa Ostrowskich, jeden z największych wodospadów w Bieszczadach, ma aż 5 metrów wysokości. Zlokalizowany jest w Wetlinie, na potoku Słowiańskim, który płynie od Przełęczy Orłowicza i okolic Smereka, kończąc w Starym Siole jako dopływ Wetlinki.


Zobacz również: Największy wodospad w Beskidzie Niskim - Wodospad magurski


Siklawa Ostrowskich znajduje się w rejonie Wetliny zwanym Stare Sioło, dlatego mówi się też, że jest to wodospad w Wetlinie bądź w Starym Siole.

Będąc w Bieszczadach warto zobaczyć tę wyjątkową osobliwość. Miejsce jest ciekawe, a dotarcie do niego jest bardzo proste, gdyż ulokowany jest na potoku Słowiańskim, zaraz przy drodze głównej. Pośród znanych bieszczadzkich wodospadów, Siklawa Ostrowskich wyróżnia się prostopadłym spadem wody.

wodospad ostrowskich
Wodospad Ostrowskich - niski stan wody w potoku
wodospad ostrowskich w wetlinie
Wodospad Ostrowskich w Wetlinie

Jak dojechać do Wodospadu Ostrowskich? - Droga na Stare Sioło

Dotarcie do wodospadu nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów. Będąc w Wetlinie kierujemy się Wielką Pętlą Bieszczadzką na północny-zachód w kierunku Smereka i Cisnej. Po niecałych 3 km, za przystankiem autobusowym, a przed mostem na rzece Wetlinka, skręcamy w prawo na Stare Sioło. Teraz zostało już około 160 m drogi, aby z ulicy prowadzącej do ośrodków Piotrowa Polana, po lewej stronie zobaczyć popularny w Wetlinie i całych Bieszczadach Wodospad Ostrowskich. Bezpośrednio do wodospadu prowadzi ścieżka oznakowana tabliczkami, tak więc jest do niego łatwy dostęp.


Zobacz również: Wodospad Czartów Młyn


Na pewno jest to ciekawy dodatek do wycieczki w Bieszczady. Warto na chwilę zatrzymać się przy spadającej wodzie i poczuć ten wyjątkowy klimat dzikiej, nieskażonej natury z samego serca Bieszczad.

droga do wodospadu ostrowskich
Zejście nad Wodospad Ostrowskich przy drodze do ośrodka Piotrowa Polana i Leśny Dwór

Turystyczny charakter Wetliny

Na mapie turystycznej Bieszczadów, Wetlina stanowi ważną bazę wypadową na najpopularniejsze górskie szlaki. Wieś znajduje się na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego tuż przy drodze wojewódzkiej 897. Biegnie tutaj odcinek Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej (aktualnie już nieczynny), a w okolicy znaleźć można schroniska młodzieżowe i domy wypoczynkowe oraz wiele pensjonatów i jeden hotel. W Wetlinie od 2003 roku w okresie wakacyjnym odbywa się Festiwal Jazz w Starym Siole.

potok słowianski
Rzeka Wetlina do której wpada potok Słowiański

Siklawa Ostrowskich na mapie

Komentarze

Wiesław P.
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-05-16 08:41
Pięknie wygląda wiosną zaraz po roztopach kiedy wody jest więcej. Szczerze polecam.
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz
Powiązane artykuły