WODOSPAD OSTROWSKICH

Czas czytania: 2 min
2022-05-17
Bieszczady
Podoba Ci
się ten artykuł?
1

Bieszczady to nie tylko Połonina Caryńska, Tarnica czy Halicz, Oprócz najpopularniejszych szczytów, które znane są niemal wszystkim turystom, kryją w sobie wiele osobliwych i pełnych uroku miejsc. Planując wycieczkę w Bieszczady z całą pewnością warto uwzględnić w swoim planie takie miejsca jak chociażby Wodospad Ostrowskich znany też pod nazwą Siklawa Ostrowskich. Walory widokowe tego wodospadu z pewnością urozmaicą każdą wycieczkę w tę okolicę Bieszczadów.

Wodospad Ostrowskich w Bieszczadach

Bieszczady to jeden z najbardziej urokliwych regionów w Polsce, swoją popularność zawdzięczają największej w Polsce zaporze na Zalewie Solińskim, połoninom i Tarnicy (najwyższy szczyt w Bieszczadach). Jednak jest też kilka mniej znanych miejsc w tym regionie, ale za to bardzo wyjątkowych. Jednym z takich miejsc jest Wodospad Siklawa Ostrowskich, jeden z największych wodospadów w Bieszczadach, ma aż 5 m wysokości. Zlokalizowany jest w Wetlinie, na potoku Słowiańskim, który płynie od Przełęczy Orłowicza i okolic Smerka, kończąc w Starym Siole jako dopływ Wetlinki.


Zobacz również: Największy wodospad w Beskidzie Niskim - Wodospad magurski


Wodospad Ostrowskich znajduje się w rejonie Wetliny zwanym Stare Sioło, dlatego mówi się też, że jest to wodospad w Wetlinie bądź w Starym Siole.

Będąc w Bieszczadach warto zobaczyć tę wyjątkową osobliwość, dotarcie do niego jest bardzo proste, gdyż ulokowany jest zaraz przy drodze głównej. Pośród znanych bieszczadzkich wodospadów Siklawa Ostrowskich wyróżnia się prostopadłym spadem wody.

wodospad ostrowskich
Wodospad Ostrowskich. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com
wodospad ostrowskich w wetlinie
Wodospad Ostrowskich w Wetlinie. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Jak dojechać do Wodospadu Ostrowskich?

Dotarcie do wodospadu nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów. Aby dotrzeć do Siklawy Ostrowskich, będąc w Wetlinie kierujemy się Wielką Pętlą Bieszczadzką na północny-zachód w kierunku Smerka. Po niecałych 3 km, za przystankiem autobusowym, a przed mostem na rzece Wetlinka, skręcamy w prawo na Stare Sioło. Teraz zostało już około 160m drogi, aby na drodze prowadzącej do ośrodków Piotrowa Polana, po lewej stronie zobaczyć popularny w Wetlinie i całych Bieszczadach Wodospad Ostrowskich. Bezpośrednio do wodospadu prowadzi ścieżka oznakowana tabliczkami.


Zobacz również: Wodospad Czartów Młyn


Na pewno jest to ciekawy dodatek do wycieczki w Bieszczady. Warto na chwilę zatrzymać się przy spadającej wodzie i poczuć ten wyjątkowy klimat dzikiej, nieskażonej natury z samego serca Bieszczad.

droga do wodospadu ostrowskich
Droga prowadząca wąską ścieżką do Wodospadu Ostrowskich. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Turystyczny charakter Wetliny

Na mapie turystycznej Bieszczadów, Wetlina stanowi ważną bazę wypadową na najpopularniejsze górskie szlaki. Miejscowość ta znajduje się na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego tuż przy drodze wojewódzkiej 897. Biegnie tutaj odcinek Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej (aktualnie już nieczynny), a w okolicy znaleźć można schroniska młodzieżowe i domy wypoczynkowe oraz wiele pensjonatów i jeden hotel. W Wetlinie od 2003 roku w okresie wakacyjnym odbywa się Festiwal Jazz w Starym Siole.

potok słowianski
Rzeka Wetlina do której wpada potok Słowiański. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Siklawa Ostrowskich na mapie

Komentarze