Wodospady w Bieszczadach - gdzie znajduje się największy wodospad w Bieszczadach? Szepit na Hylatym, a może Siklawa Ostrowskich? Sprawdźmy to!

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 7 min
Aktualizacja: 2023-09-10
Bieszczady
Wodospad na Olszance w Bieszczadach fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

Wodospady w Bieszczadach, to atrakcja dla osób lubiących dziką przyrodę, górskie potoki i wędrówki po rzadko uczęszczanych terenach, można by rzec: dla prawdziwych odkrywców! Sprawdźmy zatem wszystkie dostępne w Bieszczadach wodospady, które warto odkryć.

 

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Bieszczady, to również wodospady - odkrywamy nieznane

Podczas gdy większość turystów Bieszczady kojarzy głównie z połoninami, Jeziorem Solińskim i Tarnicą, są też tacy, którzy szukają tu prawdziwie dzikiej i pierwotnie czystej natury w samym ich sercu. Obcowanie z dziką przyrodą uspokaja, inspiruje i ładuje wyczerpane codziennością akumulatory. Miejscami w których można dostrzec tę nieskażoną ludzkimi działaniami naturę są właśnie wodospady. Często w trudniej dostępnych miejscach, oddalonych od popularnych szlaków, przez co też rzadziej odwiedzanych. Ale czy nie na tym polega ich prawdziwy urok?

Zobacz również: Wodospady na Podkarpaciu

Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie - największy wodospad w Bieszczadach

wodospad Ostrowskich w Bieszczadach
Wodospad "Siklawa" Ostrowskich w Wetlinie

Wodospad Ostrowskich, to jeden z bardziej znanych wodospadów w Bieszczadach, znajduje się w Wetlinie, w północno-zachodniej części wsi zwanej Starym Siołem. Jest jedną z ciekawszych osobliwości przyrodniczych, ponieważ cechuje się najwyższych pionowym spadem wody spośród wszystkich wodospadów w Bieszczadach. Dlatego pod tym względem jest on największy. Trasa do wodospadu w Wetlinie jest krótka i dość prosta.

Wodospad Szepit na potoku Hylatym - "najwyższy wodospad w Bieszczadach"

Wodospad Szepit w Zatwarnicy również określany jest jako największy bądź najwyższy wodospad Bieszczadów. Jednak jest to już nieco inny wodospad niż wspomniana wyżej Siklawa Ostrowskich. Przede wszystkim spadek wody nie jest tu pionowy, a łagodny i kaskadowy przez co nie jest już tak efektowny choć mimo to piękny. Zgodnie z tabliczką informacyjną, którą zastaniemy na miejscu wodospad mierzy 8 metrów wysokości, jednak nawet mało spostrzegawcze oko zauważy, że nie jest to możliwe. Być może pomiar został dokonany po ukosie od rozpoczęcia do zakończenia kaskadowo spadającej wody. Tak czy inaczej warto go zobaczyć.

Wodospad na potoku Czartów Młyn

Wodospad Czartów Młyn, to niewielki wodospad na dość skromnym potoku, nie jest on tak widowiskowy jak dwa powyższe. Głównie przez to, że przez potok przepływa mała ilość wody, bp wysokość wodospadu do najmniejszych nie należy - około 6 m. Rzadziej jest też uczęszczany, świadczy o tym ścieżka, po której widać, że niewiele osób nią chodzi oraz brak jakichkolwiek śladów ludzkich. Jest to więc jeden z rzadziej odwiedzanych wodospadów w Bieszczadach, jednak uroczy i bardzo klimatyczny podobnie jak ścieżka, która do niego prowadzi.

Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych

Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych
Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych 

Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych to jeden z łatwiej dostępnych wodospadów w Bieszczadach. Znajduje się Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, a dojście do niego praktycznie przez zdecydowaną większość prowadzi przez utwardzoną drogą. Wodospad na Olszance nie jest zbyt wysoki, równie dobrze w jego przypadku będzie pasowało określenie "stopień wodny". Za to jego szerokość plasuje go na pierwszym miejscu pod tym w względem w całym regionie.

Wodospad na potoku Hulskim i Chmielowe Kaskady

Wodospad na potoku Hulski, a tak naprawdę dwa wodospady, znajdują się w nieistniejącej już wsi Hulskie w gminie Lutowiska niedaleko ruin cerkwi grekokatolickiej, które też warto po drodze odwiedzić. Wodospady określane są jako dolny i górny. Dolny wielkością przypomina wodospad Szepit, jednak jest od niego ciut mniejszy, ale bardziej efektowny. Górny wodospad znajduje się kilkaset metrów w górę potoku. Jest on znacznie niższy, za oto sporo szerszy, a woda spływa na całej jego szerokości. Zdecydowanie lepiej oceniany przez turystów jest wodospad dolny, niektórzy twierdzą nawet, że jest to najpiękniejszy wodospad w Bieszczadach.

Dodatkowo warto też wspomnieć, że tereny nad potokiem zamieszkiwane są przez niemal wszystkie płazy i gady występujące w Bieszczadach. Spotkać tu można m.im węża Eskulapa - największego i najrzadziej występującego węża w Polsce.

Nasiczniański potok i kaskady na trasie z Berehów Górnych do Dwernika

Potok nasiczański przepływa przez wieś Nasiczne położoną między Berehami Górnymi a Dwernikiem. Nie ma co prawda na nim typowego wodospadu, ale malownicze kaskady i wyżłobione progi skalne sprawiają, że potok jest wart zobaczenia.

Aby dotrzeć do najciekawszego fragmentu potoku kierując się w stronę Berehów Górnych należy zatrzymać się po około 300 metrach za Harcerską Bazą Obozową. Kaskady będą po lewej stronie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bieszczadach?

O wszystkich bieszczadzkich atrakcjach przeczytacie w artykule: Bieszczady: atrakcje i miejsca turystyczne, szlaki, noclegi. Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły