Wodospad Szepit na potoku Hylatym w Zatwarnicy - Największy wodospad w Bieszczadach?

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Zatwarnica
wodospad szepit

Największy i zarazem jeden z najpiękniejszych wodospadów w Bieszczadach, miejsce w którym czas płynie inaczej - wodospad Szepit na potoku Hylatym. Piękne zjawisko przyrody, które warto w tym regionie zobaczyć. Tym bardziej, że jak na bieszczadzkie warunki, wysokich wodospadów jest tu naprawdę niewiele.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Wodospad Szepit na potoku Hylatym - Jak dotrzeć do wodospadu?

Wodospad Szepit ulokowany jest w pobliżu miejscowości Zatwarnica. Jeśli jesteśmy w okolicach Lutowisk bądź Stuposianów najwygodniej będzie udać się w kierunku Dwerniczka wzdłuż Sanu przez Chmiel, a następnie przez najbliższy most na Sanie udać się do Zatwarnicy, z której już tylko 2 km dzieli nas od wodospadu Szepit. Jest to przyjemna trasa, w czasie której podziwiamy widok płynącego obok drogi Sanu. Mijamy po drodze miejsca takie jak drewniana cerkiew (aktualnie kościół) oraz punkt widokowy "Chmielowe Kaskady" - przy których warto się zatrzymać.

Można również dojechać od strony Brzegów Górnych przez Nasiczne i Dwernik, a za mostem na Sanie w lewo i tak jak powyżej do Zatwarnicy.


Zobacz również: Największy wodospad w Beskidzie Niskim - Wodospad magurski


Kolejną opcją jest zejście z Połoniny Wetlińskiej przez ścieżkę dydaktyczną - "Jodła". Prowadzi ona przez Przełęcz Orłowicza, aż do nieistniejącej aktualnie już bazy - ZHP Suche Rzeki. Z tego miejsca dostępna jest już droga do Zatwarnicy, którą kierujemy się na południe, aż do skrętu w lewo zaraz za przystankiem autobusowym PKS. Za zakrętem napotkamy mostek na Potoku Głębokim, następnie po drodze mijamy niewielki tartak oraz  mały domek na górce po lewej. Po prawej zaś niewielki szyb naftowy, który nasyca powietrze swojej okolicy charakterystycznym zapachem ropy. Od niewielkiego szybu do wodospadu dzieli nas już tylko ok. 650 m. Będąc w pobliżu dostrzegamy tablice informacyjne, mówiące m.in., że niedaleko znajduje się wodospad Szepit o wys. 8 m. Zbliżając się do miejsca docelowego przechodzimy przez niewielką ścieżkę prowadzącą do murka zabezpieczającego brzeg potoku oraz schodów, którymi zejdziemy bezpośrednio nad potok przy wodospadzie. Znajduje się tu metalowy podest z barierkami. Stąd możemy już w pełni podziwiać tę przyrodniczą atrakcję stanowiącą piękny element bieszczadzkiego ekosystemu, urozmaicający jego i tak już bogaty krajobraz.

Możliwa jest też trasa z Nasicznego przez Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.). Dobra opcja na wycieczkę dla osób lubiących wędrówki po górach. Do pokonania będzie 380 m przewyższeń. Parking w tym przypadku jest przy drodze w Nasicznym - początek ścieżki na mapie.

Ciekawostka o Wodospadzie Szepit w Bieszczadach

Wodospad ten przed rokiem 1933 znajdował się o kilkadziesiąt metrów niżej. Dopiero w latach 1933 - 1962, kiedy to wojsko pracujące przy budowie pobliskiej drogi pozyskiwało kamień do jej budowy, wodospad uległ przesunięciu. Fakt ten został upamiętniony obeliskiem postawionym nieopodal drogi. Dziś już jego stan jest już mocno wyniszczony upływającym czasem. Jednak w dalszym ciągu możliwe jest odczytanie napisu jaki przestawia: "Drogę budowała Dolnośląska Jednostka Wojskowa".


Zobacz również: Wodospad Ostrowskich


Czy Szepit na potoku Hylatym to największy wodospad w Bieszczadach?

Z pewnością wodospad na potoku Hylaty, to jeden z największych wodospadów w Bieszczadach. Jednak czy na pewno największy? Przede wszystkim różni się on od wodospadu Ostrowskich, który w opinii turystów również wspominany jest jako ten największy.

Różnicą pomiędzy dwoma powyższymi wodospadami polega na sposobie w jaki spada z nich woda. Z Siklawy Ostrowskich woda spada pionowo w dół, z wodospadu Szepit przelewa się przez kaskady pod pewnym kątem zbliżonym do 45 stopni. Dlatego trudno ocenić według tych samych kryteriów, który z wodospadów jest większy.

Co prawda pojawiają się w Internecie informacje o tym, że Szepit ma 8 metrów wysokości a Siklawa z Wetliny 5. Jednak będąc na miejscu już na pierwszy rzut oka widać, że szacunki te są niewiarygodne. Rzekome 8 m wysokości, to po prostu długość którą ktoś zmierzył po kącie od początku spadku wody do końca.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły