WODOSPAD SZEPIT

Czas czytania: 4 min
2022-06-30
Zatwarnica
Podoba Ci
się ten artykuł?
0

NAJWIĘKSZY Z ZARAZEM JEDEN Z NAJPIĘKNIEJSZYCH WODOSPADÓW W BIESZCZADACH, MIEJSCE W KTÓRYM CZAS PŁYNIE INACZEJ - WODOSPAD SZEPIT NA POTOKU HYLATYM. PIĘKNE ZJAWISKO PRZYRODY, KTÓRE WARTO W TYM REGIONIE ZOBACZYĆ, TYM BARDZIEJ, ŻE JAK NA BIESZCZADZKIE WARUNKI WYSOKICH WODOSPADÓW JEST TU JAK NA LEKARSTWO.

Spis treści
  1. Jak dotrzeć do wodospadu Szepit?
  2. Ciekawostka o Wodospadzie Szepit
  3. Wodospad Szepit na mapie

Jak dotrzeć do wodospadu Szepit?

Wodospad ulokowany jest w pobliżu miejscowości Zatwarnica. Jeśli jesteśmy w okolicach Lutowisk bądź Stuposianów najwygodniej będzie udać się w kierunku Dwerniczka wzdłuż Sanu przez Chmiel, a następnie przez najbliższy most na Sanie udać się do Zatwarnicy, z której już tylko 2 km dzieli nas od wodospadu Szepit. Jest to przyjemna trasa, w czasie której podziwiamy widok płynącego obok drogi Sanu, ale też mijamy po drodze miejsca takie jak drewniana cerkiew (aktualnie kościół) oraz punkt widokowy "Chmielowe Kaskady" - przy których warto się zatrzymać.

Można również dojechać od strony Brzegów górnych przez Nasiczne i Dwernik, a za mostem na Sanie w lewo i tak jak powyżej do Zatwarnicy.


Zobacz również: Największy wodospad w Beskidzie Niskim - Wodospad magurski


Kolejną opcją jest zejście z Połoniny Wetlińskiej przez ścieżkę dydaktyczną - "Jodła". Prowadzi ona przez Przełęcz Orłowicza, aż do nieistniejącej aktualnie już bazy - ZHP Suche Rzeki. Z tego miejsca dostępna jest już droga do Zatwarnicy, w której kierujemy się drogą na południe, aż do skrętu w lewo zaraz za przystankiem autobusowym. Za zakrętem napotkamy mostek na Potoku Głębokim, następnie po drodze mijamy niewielki tartak oraz na górce po lewej mały domek. Po prawej zaś niewielki szyb naftowy, który nasyca powietrze swojej okolicy charakterystycznym zapachem ropy. Od niewielkiego szybu do wodospadu dzieli nas już tylko ok. 650 m. Będąc w pobliżu dostrzegamy oznakowanie informujące nas o tym, że niedaleko znajduje się wodospad Szepit o wys. 8 m. Zbliżając się do miejsca docelowego przechodzimy przez niewielką ścieżkę prowadzącą do murka zabezpieczającego brzeg potoku oraz schodów, którymi zejdziemy bezpośrednio nad potok przy wodospadzie. Stąd możemy już w pełni podziwiać ten piękny element bieszczadzkiego ekosystemu urozmaicający jego i tak już bogaty krajobraz.

Ciekawostka o Wodospadzie Szepit

Wodospad ten przed rokiem 1933 znajdował się o kilkadziesiąt metrów niżej. Dopiero w latach 1933 - 1962, kiedy to wojsko pracujące przy budowie pobliskiej drogi pozyskiwało kamień do jej budowy, wodospad uległ przesunięciu. Fakt ten został upamiętniony obeliskiem postawionym nieopodal drogi. Dziś już jego stan jest już mocno wyniszczony upływającym czasem.


Zobacz również: Wodospad Ostrowskich


Wodospad Szepit na mapie

Komentarze