Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych - urokliwy wodospad w zacisznym otoczeniu przyrody

Lubię to
0
Super
0
Wow
image/svg+xml
0
Lubię to
|
0
Like Super!
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2024-10-19
Uherce Mineralne

Wodospad na Olszance to bez wątpienia jedno z mniej znanych miejsc w Bieszczadach. Spokojna okolica i mało wyróżniające się okoliczne tereny sprawiają, że jest to w dalszym ciągu przez wielu nieodkryte jeszcze miejsce. Poznajmy zatem nieco lepiej wodospad w Uhercach Mineralnych.

wodospad na olszance fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych - ulubiona atrakcja turystów

Odkrywając kolejne atrakcje w Bieszczadach z łatwością można natknąć się na miejsca, o których na co dzień byśmy nie usłyszeli. Większość z nas kojarzy Bieszczady z połoninami, Tarnicą, czy też Bukowym Berdem, jednak region ten skrywa w sobie o wiele więcej, niż mogło by nam się wydawać. Dziś odkryjemy kolejne - pełne bieszczadzkiego uroku - miejsce jakim jest Wodospad na Olszance.


Zobacz również: Wodospad Czartów Młyn


wodospad na olszance
Wodospad na rzece Olszanka i kaskady

Wodospad na Olszance to obok wodospadu Szepit i wodospadu Ostrowskich jeden z piękniejszych wodospadów w Bieszczadach. Znajduje się przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej na trasie między Olszanicą a Uhercami Mineralnymi, na rzece Olszanka, która stanowi jeden z dwóch prawobrzeżnych dopływów Sanu.

Pomnik przyrody nieożywionej jakim jest wodospad na Olszance, to świetny przykład rzeźby powstałej w wyniku erozyjnej działalności wód płynących. Jego stopień wodny mierzony po wychodniach skalnych (odległość z jednego brzegu rzeki do drugiego) wynosi 38 metrów, przez co  wodospad na Olszance uchodzi za najszerszy wodospad na Podkarpaciu.

Jego wysokość mierzona od lustra wody wynosi od 2,5 do 3 metrów. I jak na bieszczadzkie warunki to dość imponująca wartość. Oczywiście są większe wodospady w Bieszczadach jak np. wodospad Ostrowskich czy wodospad Szepit, jednak z całą pewnością ten na Olszance nie ustępuje innym pod względem wizualnym.

Wodospad w Uhercach Mineralnych u swojego podnóża posiada tzw. kociołek erozyjny. Jest to głębia powstała na skutek spadającej wody i wynosi około 2 metry w zależności od stanu wody.

wodospad na olszance
Wodospad na Olszance

Przed rokiem 1981 wodospad na Olszance był znacznie większy. Jednak ogromna powódź sprawiła, że został on częściowo zniszczony. W tym czasie mała rzeczka wezbrała na tyle, że dosłownie zalała całą dolinę, a silny nurt niszczył wszystko co stało na drodze.


Zobacz również: Wodospad Trzy Wody


Obryw skalny znajdujący się poniżej wodospadu obrazuje odsłonięcie fliszu karpackiego. Możemy tam zobaczyć "z czego składają się Bieszczady". W tej części łuku Karpat występuje budowa fliszowa, a więc naprzemianległe skały osadowe, w większości piaskowce i łupki z mniejszymi ilościami mułowców, zlepieńców, iłowców, rogowców i margoli.

Po przeciwnej stronie od dojścia do wodospadu znajduje się niewielka dzika plaża. Można na nią dotrzeć przechodząc przez rzekę. Wysokość wody jest tu niewielka, a płytkie dno jest doskonale widoczne. Plaża tworzona jest przez osadzający się materiał przenoszony przez rzekę. Składa się ona głównie z piasku i żwiru.

Wodospad na Olszance jak dojechać?

wodospad na olszance mapa
Trasa do wodospadu na Olszance. Źródło: stworzono w oparciu o mapa-turystyczna.pl

Do wodospadu najprościej dotrzemy trasą Ekomuzeum - "W krainie bobrów", wyznaczonej w Kotlinie Uherczańskiej. Znajduje się tam dobrze oznaczony szlak, który wskazuje ścieżkę dotarcia do wodospadu. Na szlak wejdziemy zostawiając samochód na parkingu przy kościele w Uhercach Mineralnych. Będzie to również okazja, by zobaczyć różnorodność ciekawych obiektów w tej okolicy.

Wodospad na Olszance mapa

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły
× Full Image