Miejskie kąpielisko Żwirownia Rzeszów - Kąpać mogą się tu wszyscy

Lubię to
7
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
8
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2024-01-25
Rzeszów
fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Kąpielisko Żwirownia w Rzeszowie to popularne miejsce do spędzania wolnego czasu w okresie letnim. Przygotowana plaża i inne atrakcje ściągają nad zalew tłumy rzeszowian. W czasie wakacji miejsce to jest nadzorowane przez ratowników wodnych i funkcjonuje jako oficjalne i strzeżone kąpielisko miejskie w Rzeszowie. Sprawdź na co możesz liczyć odwiedzając rzeszowską Żwirownie. 

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Żwirownia Rzeszów jako dawny dziki akwen

Żwirownia Rzeszów dziki akwen
Rzeszowska Żwirownia to jedno z kilku zielonych terenów w mieście

Żwirownia Rzeszów, to zbiornik wodny powstały na skutek zakończenia działalności wydobywczej kruszywa, poprzez zalanie wodą wyrobiska żwirowego na terenie dawnego starorzecza rzeki Wisłok.

Przed rokiem 2003 kąpielisko Żwirownia w Rzeszowie, funkcjonowało jako dziki akwen wodny, jednak cieszył się on już w tym czasie dużym zainteresowaniem.

Dlatego z dzikiego kąpieliska utworzono oficjalny miejski akwen - Żwirownia Rzeszów

 

Żwirownia Rzeszów jako rekreacyjna atrakcja

rekreacja nad Żwirownią Rzeszów
Rekreacja nad Żwirownią Rzeszów

Aktualnie Żwirownia, to popularne i lubiane przez mieszkańców miejsce znajdujące się w rejonie ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie (południowa część miasta). Zajmuje powierzchnię około 3,5 ha i zlokalizowane jest obok rzeki Wisłok.

odpoczynek nad Żwirownią Rzeszów
Odpoczynek na kocu
dziewczyny opalają się na plaży Żwirownia
Rzeszowska Żwirownia to też miejsce do opalania.

Zobacz też: Zalew w Bratkowicach k. Rzeszowa - woda, plaża, miejsce na ognisko


Jest to ogólnodostępne miejsce, na które za wstęp obowiązuje opłata kliku zł. Do dyspozycji plażowiczów oprócz kąpieliska, jest piaszczysta plaża o powierzchni około 20 arów oraz punkt gastronomiczny. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu do pływania, tj. rowerki wodne i kajaki. Dla wypoczywających aktywnie stworzone zostało boisko do piłki siatkowej, a dla maluchów niewielki plac zabaw.

żwirownia rzeszów - boisko do siatkówki
Boisko do siatkówki obok Żwirowni

Kąpielisko podzielone jest na dwie strefy do pływania, jedna strefa jest dla dzieci, a druga dla dorosłych i młodzieży. Nad bezpiecznym wypoczynkiem korzystających z rzeszowskiej Żwirowni czuwa dwóch ratowników. Obiekt jest dostępny do użytkowania w sezonie letnim od czerwca do września w godzinach 10 - 18. Charakterystycznym elementem obiektu są egzotyczne palmy znajdujące się przy wejściu od strony al. Powstańców Warszawy.

Morsowanie na Żwirowni

Kąpielisko Żwirownia Rzeszów poza sezonem letnim, wykorzystywane jest przez fanów zimnych kąpieli.

Jako oficjalne miejskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej wpisane do Ewidencji Urzędu Miasta Rzeszowa funkcjonuje w Rzeszowie klub morsów Sopelek. Regularnie w sezonie zimowym organizuje dla klubowiczów morsowanie właśnie na rzeszowskiej Żwirowni.

Dojazd do Żwirowni w Rzeszowie

Do miejskiego kąpieliska Żwirownia Rzeszów możemy udać się autem jak i rowerem. Tuż obok znajduje się ogólnodostępny parking (50.011449, 21.997880). Jest też możliwość dotarcia komunikacją miejską, gdyż obok kąpieliska biegnie ulica, którą kursują autobusy MPK Rzeszów.


Czytaj też: Jeziora podkarpackie - Gdzie nad wodę na Podkarpaciu? Kąpieliska i zalewy


Niepokojący alarm w 2022 roku

Początkiem sierpnia 2022 roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie zabroniła korzystania z kąpieliska podejrzewając zakwit bakterii potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia - bakteriami miały być sinice. Było to dość spore zaskoczenie i chwile trwogi dla wszystkich, którzy korzystali wówczas z zalewu. Po kilku dniach wyniki badań wykonanych w sanepidzie przedstawił Marcin Piecyk z kancelarii prezydenta Rzeszowa. Okazało się, że zamiast sinic w Żwirowni występowały jedynie niegroźne glony, a woda nadaje się do kąpieli. Wszyscy odetchnęli z ulgą.

Najpopularniejsze kąpielisko na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły