Wilcza Wola zalew ⛵ duże kąpielisko na rzece Łęg zwane Jeziorem Maziarnia
Wilcza Wola, idealne miejsce do wypoczynku nad wodą w otoczeniu natury. Tutejszy zalew z dużą plażą, otoczony przyrodniczą ścieżką wzdłuż terenu dawnej Puszczy Sandomierskiej, to tylko kilka atrakcji, na które można liczyć. Sprawdźmy w jaki sposób spędzić czas nad zalewem w Wilczej Woli.
Wilcza Wola zalew, kąpielisko, biwakowanie - dobre miejsce na weekend
Zalew w Wilczej Woli zwany również Jeziorem Maziarnia, to przepiękne miejsce zlokalizowane w województwie podkarpackim na terenie gminy Raniżów i Dzikowiec, koło Kolbuszowej. Z dwóch stron otoczony lasem zalew, pozwala cieszyć się dziką, niczym nieskażoną naturą i spokojem wewnątrz bardzo spokojnych i nisko-zaludnionych terenów dawnej Puszczy Sandomierskiej.
Położony zaledwie 35 km od centrum Rzeszowa, jest idealnym miejscem do wypoczynku nad wodą w ciepłe, letnie dni, a nawet w jesienny czas, kiedy drzewa i lasy w sąsiedztwie jeziora nabierają złotego koloru.
Zobacz też: Jeziora Podkarpackie - Gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu?
Jezioro Maziarnia uruchomione w 1989 roku na początku pełniło rolę zbiornika retencyjnego. Jednak szybko dostrzeżono walory samego jeziora, jak i urokliwej okolicy - co sprawiło, że zaczęli się tym miejscem interesować okoliczni turyści.
Aktualnie obiekt jest głównie wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Latem jest rajem dla biwakowiczów i amatorów turystyki nadwodnej, żeglarzy i miłośników windsurfingu, jak i całorocznie dla wędkarzy. Znana ze wspaniałego zalewu Wilcza Wola zaprasza wszystkich do odwiedzin.
Niektóre źródła podają, że na terenie zalewu w Wilczej Woli znajduje się również plaża naturystyczna.
Ścieżka Edukacyjno-Wypoczynkowa wokół zalewu
Aby dojść do ścieżki należy przejść przez zaporę. Zapora daje swój początek urokliwemu zalewowi. Jest też siłą napędową dla elektrowni wodnej umiejscowionej w zaporze. Zapora w Wilczej Woli ma wysokość 8 m oraz 395 m długości.
Idąc przez zaporę obserwujemy pracujące turbiny elektrowni wodnej i widok niemal całego zalewu. Po pokonaniu zapory, rozpoczynamy spacer przez leśną ścieżkę edukacyjną. Prowadzi ona wzdłuż jeziora i ma długość 3,5 km, a spokojne przejście zajmuje 2 godziny. Trasa prowadzi przez 9 przystanków przedstawiających leśną przyrodę. Na jednym z nich znajdziemy stoły i ławki służące do wypoczynku i biwakowania.
Ścieżka edukacyjna, jak sama nazwa wskazuje ma charakter informacyjny. Dlatego przy zaplanowanych przystankach dowiadujemy się m.in. o szkodach wyrządzanych przez ludzi w polskich lasach, o działaniu wiatru i wody, procesach metabolicznych w organizmach żywych i o funkcjach lasu.
Na jednym z końcowych przystanków poznajemy pracę leśników i oznakowanie terenów leśnych.
Ostatni etap ścieżki prowadzi nas przez historyczny fragment Królewskiego Traktu Piastowskiego, który powstał w Puszczy Sandomierskiej (dawny teren Jeziora Maziarnia i okolica) podczas rządów króla Kazimierza Wielkiego. Bywali w tym rejonie Stefan Batory i Kazimierz Jagiellończyk, a być może nawet sam król Kazimierz Wielki.
Wędkarstwo gruntowe nad Jeziorem Maziarnia
Jezioro Maziarnia, to również miejsce regularnych zawodów wędkarskich. Każdego roku w pierwszy weekend sierpnia organizowane są tu zawody o nazwie Puchar Wędkarstwo Lucio Łowca, gdzie nad zbiornikiem Wilcza Wola ustawiają się wędkarze wspólnie ze sobą rywalizując. Zawody najczęściej trwają do godziny 14-15, wtedy też trudniej znaleźć tu miejsce na samochód czy kawałek zacisznego miejsca. W okolicach Wilczej Woli wszyscy wiedzą o organizowanych tu zawodach. Dlatego Puchar Wędkarstwo Lucio tak licznie przyciąga zapalonych wędkarzy nad Jezioro Maziarnia.
Zalew Wilcza Wola na mapie
Parking i dojazd do zalewu w Wilczej Woli
Trasa do Wilczej Woli w żadnym stopniu nie jest skomplikowana. Wyjeżdżając z centrum Rzeszowa kierujemy się ulicą Warszawską w stronę Głogowa Małopolskiego, następnie jadąc przez Styków, Przewrotne i Pogwizdów Stary docieramy do Raniżowa. W Raniżowie na głównym skrzyżowaniu jedziemy prosto do Woli Raniżowskiej, tutaj za kościołem skręcamy w prawo i zostaje już tylko prosty fragment drogi o dł. ok. 4 km. W Wilczej Woli po lewej stronie wypatrujemy miejsc parkingowych. Zostawiamy samochód i jesteśmy na miejscu!
Miejsce na samochód można też znaleźć bezpośrednio przy zaporze około 1 km dalej.